Zo synagógy znela hudobná talkšou o meste

Ružomberské swingové Vianoce priniesli do mesta málo používaný kultúrny formát hudobnej talkšou.

Stretávame sa s ním predovšetkým v televízii. Moderátor, zaujímavý hosť alebo hostia, k tomu živá hudba. Neskoro večer aj Zlaté časy sú v aktuálnej ponuke verejnoprávnej RTVS. Z Čiech určite všetci poznajú Show Jana Krausa. A ak by sme chceli zájsť do hlbšej minulosti, tak aspoň pre predstavivosť: Všechnoparty Karla Šípa či Večer Milana Markoviča sú určite nezabudnuteľnými produkciami tohto žánru v našich zemepisných dĺžkach.

Ružomberčania o Ružomberčanoch

Zľava Viktor Mydlo, Pavol Chriščanovský a Peter Dvorský počas diskusie. Foto – Marek Vyskok.

Aj preto zrejme prevláda dojem, že to u nás nie je novinka. V zmysle zorganizovania hudobno-rozhovorového večera s účinkujúcimi, prevažne Ružomberčanmi, o Ružomberčanoch, a s bonusom televízneho vysielania v mestskej televízií, čo je pravý význam už slovenského slova talkšou, je to určite premiéra.

Viktor Mydlo prišiel pred štyrmi rokmi s nápadom. Nahovoril RK Jazz Band, stretli sa v Hoteli Kultúra a vyrobili príjemný večer, ktorý si pamätajú len tí, ktorí tam boli.

„Ale keď som tých ľudí stretával, pripomínali mi to, a pýtali sa, či neurobíme večer opäť. Tento rok som sa odhodlal a vybrali sme si krásnu ružomberskú synagógu, ktorá nám poskytla priestor, aby celá akcia prebehla s väčšou grandióznosťou,“ vysvetlil moderátor a organizátor večera Viktor Mydlo.

Do diskusnej časti večera si pozval vedúceho ružomberskej potravinovej výdajne Pavla Chriščanovského, športového novinára a riaditeľa Centra voľného času Elán Pavla Svrčeka, publicistu a aktívneho dôchodcu Mariána Mydla, historika Petra Dvorského a speváčku Barboru Hazuchovú. Neplánovane sa k mikrofónu dostal aj Jaroslav Antol, donedávna líder RK Jazz Bandu.

„Chcel som predstaviť ľudí, ktorí sa tu v meste venujú niečomu významnému, ale sú stratení v dave. Sú rovnako šedé myšky, ako väčšina, ale robia pritom niečo výnimočné a mali by byť motiváciou pre ostatných,“ zdôvodnil myšlienku i výber hostí Mydlo.

Počas približne 90 minútového večera však obsahový scenár podujatia nabral na šírke.

„Chcel som to orientovať najmä na ľudí, ktorí už odišli, no ak by žili, boli by tu na pódiu. Na to je skvelý pamätník Peter Dvorský. Ale videli ste sami, bola to živá diskusia a neplánovane sme prebehli všetky možné témy, ktorými pozvaní hostia žijú,“ vysvetlil moderátor Viktor Mydlo.

Synagóga počas Ružomberských swingových Vianoc. Foto – Marek Vyskok.

RK Jazz Band ako silný partner

„Ale veď ešte zahrajte,“ zaznelo z poloprázdnej synagógy po poslednej skladbe večera. Málokedy je hudobný doprovod tak silným partnerom moderátorskej časti talkšou. V synagóge to tak v druhú decembrovú nedeľu bolo. RK Jazz Band tvoril podstatnú časť už v názve podujatia – Ružomberské swingové Vianoce.

„S Viktorom sme si vyskúšali spoluprácu už pred štyrmi rokmi, a keď nás oslovil, že by chcel ten večer zopakovať, tak sme do toho išli. Sami sme chceli ešte urobiť vianočný koncert, a toto bola dobrá možnosť, ako si zahrať a odprezentovať sa,“ povedal za druhú stranu partnerskej spolupráce Ivan Novák, klávesista RK Jazz Bandu.

Synagógou sa tak okrem životných zážitkov, historických faktov a pútavých skúseností rozliehal aj rytmický swing s vianočnými melódiami, ktorí vyčaroval lepšiu náladu.

Divácky nezáujem

RK Jazz Band v akcii. Foto – Marek Vyskok.

Ak je futbal v televízii, príde zväčša menej divákov do hľadiska. Aj Ružomberské swingové Vianoce budú počas Vianoc v televízii a aj vo videoarchíve Mestskej televízie, ktorá urobila z talkšou záznam. O tom však málokto vedel. Napriek tomu bolo v synagóge dosť miest voľných.

„Nehnevám sa pre to. Treba byť realista. Idú Vianoce, každý potrebuje peniažky niekde inde. A tej kultúry je teraz v meste naozaj viac, ako inokedy. Veď chvalabohu. Ďakujem všetkým, ktorí prišli, ktorí participovali, a len verím, že ak to bude pravidelné podujatie, možno s podporou mesta, dostane sa aj do pozornosti verejnosti,“ komentoval nižšiu divácku účasť Mydlo.

„Pozrite sa, vystupoval tu Karel Gott. Tam bolo veľa ľudí. No a vraví sa, že v advente sa máme stíšiť. Mám však pocit, že v tej kultúre je to naopak. Cez advent sa všetko vystupňuje a ten zhon z účasti, vystúpení a organizácie podujatí je niekoľkonásobný,“ zasmial sa pri téme diváckej účasti Ivan Novák, ktorý pôsobí v jazz bande už od jeho vzniku v roku 2006.

Titulná fotografia – Viktor Mydlo (vľavo) a jeho hostia Pavol Svrček (uprostred) a Peter Dvorský (vpravo) počas diskusie. V pozadí RK Jazz Band. Foto – Marek Vyskok.

Zdroj foto – Marek Vyskok.

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.