Zo staveniska hotela si vykopal dva káble, polícia páchateľa zatiaľ nepozná

Policajti riešili uplynulý týždeň opitého vodiča a zatiaľ neznámeho zlodeja káblov v Bešeňovej. Muži zákona mimo to informujú vodičov, ako postupovať pri nehode na parkovisku, apelujú tiež na chodcov a cyklistov, aby nosili reflexné prvky.

Obvineniu z prečinu ohrozovania pod vplyvom návykovej látky čelí 47-ročný vodič z Banskej Bystrice. Ten v sobotu 24.11.2018 nadránom jazdil po uliciach mesta Ružomberok bez zapnutých stretávacích svetiel až pred penzión na ulici Makovického, kde takmer zrazil dve osoby. Tie privolali na miesto políciu. Šoféra, ktorý nafúkal 2, 31 promile, eskortovali na OO PZ Ružomberok za účelom vykonania ďalších procesných úkonov, a umiestnili do cely predbežného zadržania. Spis polícia predložila prokurátorovi s návrhom na podanie obžaloby.

Doposiaľ neznámy páchateľ v presne nezistenom čase od 07,00 hod. do 16,00 hod. dňa 16.11.2018 v Bešeňovej na stavenisku hotela, ktoré sa nachádza za apartmánmi vodného parku v blízkosti vodnej nádrže, vykopal počas výkopových prác v dĺžke asi 25 metrov dva funkčné vysokonapäťové 3-žilové káble, pričom poškodil vrchnú izoláciu kábla. Spoločnosti spôsobil škodu vo výške najmenej tisíc eur. V prípade zistenia páchateľa a dokázania viny mu za prečin poškodzovania a ohrozovania prevádzky všeobecne prospešného zariadenia hrozí trest odňatia slobody až na šesť mesiacov.

Okresné riaditeľstvo Policajného zboru v Ružomberku upozorňuje vodičov na kolízne situácie na parkoviskách obchodných domov či rekreačných stredísk, a zvlášť pred koncom roka počas predvianočných nákupov.

V prípade, že na parkovisku spôsobí vodič kolíznu situáciu, resp. škodovú udalosť, a škoda na vozidlách nepresiahne štyritisíc eur, je povinný na mieste udalosti zotrvať do príchodu majiteľa poškodeného vozidla. S ním môže situáciu vyriešiť aj bez prítomnosti polície, a to spísaním záznamu o škodovej udalosti. Keď vodič miesto udalosti opustí, dopúšťa sa priestupku a udalosť sa klasifikuje ako dopravná nehoda, ktorá je už predmetom šetrenia.

Na parkoviskách sa nachádzajú kamerové systémy, vďaka ktorým v mnohých prípadoch polícia zistí vinníka dopravnej nehody.

Polícia žiada najmä chodcov, aby na cestách nezabúdali na svoju bezpečnosť a použitie svetlého oblečenia a reflexných prvkov, ktoré výrazne zvyšuje bezpečnosť nemotorových účastníkov cestnej premávky. Za zhoršených poveternostných podmienok a zníženej viditeľnosti ( hmly, sneženie …) by chodci mali mať neustále na pamäti, že ich musí byť dobre vidieť.

Polícia žiada všetkých účastníkov cestnej premávky, aby sa na cestách správali disciplinovane, ohľaduplne, plne sa venovali vedeniu vozidla, sledovali situáciu v cestnej premávke a dodržiavali dopravné predpisy. Každý účastník cestnej premávky môže svojím zodpovedným prístupom prispieť k väčšej bezpečnosti na našich cestách.

Zdroj – tlačová správa Okresného riaditeľstva Policajného zboru Ružomberok