Ženská basketbalová reprezentácia zarezáva v Koniarni

Nový tréner reprezentácie Juraj Suja má prvé stretnutie so slovenským výberom vo svojej domovskej hale.

Na úvodný zraz reprezentácie si nové trénerské duo Juraj Suja – Peter Jankovič zavolalo do Ružomberka pätnásť dievčat. Trénovať však v pondelok začalo len jedenásť.

Aj s dvomi Ružomberčankami

„Angelika Slámová dostala po nedávno skončenej, dlhej sezóne v Rumunsku ešte týždeň voľno. Terézia Páleniková, Žofia Hruščáková a Angelika Theinerová odišli pre zdravotné ťažkosti. Theinerová sa ešte možno vráti. S Pálenikovou a Hruščákovou počas letného kempu už nemôžeme počítať,“ ozrejmil situáciu s dievčatami, ktoré zatiaľ trénovali obranný a útočný systém na palubovke ružomberský a teraz už aj reprezentačný tréner Juraj Suja.

K dispozícií mal tréner aj dve hráčky Ružomberka: Miroslavu Mištinovú a Alicu Moravčíkovú.

„Alicu sme zavolali, aby nám pomohla počas prípravy, na reprezentačné, prípravné zápasy však nepocestuje,“ dodal Suja.

V tíme je aj rodená Ružomberčanka – Mária Felixová, ktorá strávila aktuálnu sezónu vo švédskej Luley.

Dostať do krvi herný systém

V Ružomberku bude družstvo do štvrtka 6. júna.

„Budeme len v hale, pracovať s loptou a snažiť sa dostať do seba herný spôsob a štýl, ktorý chceme hrať. V novembri, keď začína kvalifikácia už budeme mať asi len tri tréningy pred prvým zápasom, a to už toho veľa nestihneme,“ odôvodnil súčasný, takmer mesačný zraz Suja.

Po ružomberskom kempe čakajú na družstvo dva prípravné zápasy v Srbsku. Následne kemp v Piešťanoch, dva zápasy v Slovinsku a opäť týždeň v Piešťanoch, ktorý ukončia turnajom za účasti českého a chorvátskeho národného výberu.

„Je to dôležitá časť, aj preto, aby sme si vybudovali vzťahy, hoci som už 90 percent týchto dievčat viedol v reprezentácii do 20 rokov, v ženskom basketbale je to už predsa len trochu iné, ako v mládežníckom. Navyše, ako som spomínal, potom už bude málo času. Kvalifikačný cyklus sa zmenil zo systému sobota – streda, keď sme mali 5-6 dní na prípravu po víkende na štvrtok – nedeľa, čo sú len 3-4 dni na spoločný tréning,“ hovorí 38-ročný Suja, ktorý v apríli doviedol Ružomberok k titulu majstra republiky.

Juraj Suja a Peter Jankovič rozdávajú pokyny na úvodnom kempe reprezentácie pod ich vedením v Koniarni. Foto – autor.

Dovolenku ešte nestihla

Po poslednej sezóne sa bude Suja výrazne spoliehať aj na svoju klubovú zverenkyňu Miroslavu Mištinovú. Tá priznáva, že oddýchnuť si ešte celkom nestihla, ale motivácia dokázať niečo s reprezentáciou je silná.

„Tak ten mesiac aj niečo od konca sezóny je ešte krátko a nie je ľahké znovu začať naplno myslieť na basketbal, ale každá vie, prečo tu sme, máme svoju vnútornú motiváciu, a to nás poháňa. Verím, že ešte stihnem aj pár dní dovolenky,“ povedala nám čoskoro 22-ročná krídelníčka.

Aj ona bola súčasťou družstva, ktoré v poslednej kvalifikácií stratilo postup v poslednom zápase. Práve v Ružomberku pod vedením Petra Kováčika nezvládli dievčatá zápas s Čiernou Horou. Na prelome júna a júla tak budú európsky šampionát sledovať len v televízií a cez internet.

„Určite by sme sa chceli kvalifikovať na ďalšiu Európu a aj keď to bude veľmi ťažké, verím, že sa nám to podarí,“ priblížila jednoznačný cieľ i motiváciu celej družiny.

Kto bude súperom Sloveniek v kvalifikácii európskeho šampionátu 2021, tak ako aj jeho dejisko, bude známe až po aktuálnych Majstrovstvách Európy v Lotyšsku a Srbsku.

Nominácia ženskej reprezentácie na úvodný kemp: Barbora Bálintová, Nikola Dudášová, Angelika Slamová, Terézia Páleníková, Miroslava Mištinová (MBK Ružomberok), Angelika Theinerová, Michaela Balážová, Dominika Drobná, Sabína Oroszová, Žofia Hruščáková, Mária Felixová, Ivana Jakubcová, Alica Moravčíková (MBK Ružomberok), Michaela Raková a Alexandra Hašková.

Titulná fotografia – Basketbalové reprezentantky v Koniarni. Prvá zľava Mária Felixová. Foto – autor.

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.