Zaujímavý článok z The New European

Prevzala ho anglická tlač venujúca svoje strany najmä súčasnému Brexitu. Kdesi na 20. strane zahraničných udalostí dáva niekoľko riadkov rakúskemu Der Standard. (zverejnený 10. apríla 2019)

S nadpisom príspevku o tom, že šumy masakry z Nového Zélandu siahajú aj do Rakúska, sa stáva príspevok zaujímavým.

O to viac v pomyslení na posledné Oslo roku 2011 a A. Breivika ktorého smutné číslo 77-obetí sa stalo jednotkou terorizmu. Len pred pár dňami sa stalo niečo podobné v Christchurchi na Novom Zélande kde vrah fyzicky zlikvidoval 50 moslimov.

Z Nového Zélandu do Rakúska, ako nášho najbližšieho suseda, je hodne ďaleko, a nie čo by kameňom dohodil, ale predsa takýto príspevok nemôže prejsť jedným uchom dnu a druhým von.

Viedenský Der Standard z pera Colette Smidt v ňom píše, že v minulom týždni sa odhalilo i to, že vrah z Christchurchu daroval rakúskemu vodcovi hnutia Identitarian Martinovi Sellnerovi (pozn. narodený v roku 1989) na jeho súkromný účet 1500 eur.

Rakúsky kancelár a rovnako i „vice- chancellor“ to nedržia v tichosti ako príspevok píše, a zaoberá sa i myšlienkou zákazu hnutia Identitarians. Taktiež rakúske politické strany ako Rakúska ľudová strana a Slobodná strana Rakúska budú zvažovať tento krok. Je vraj aj mnoho prepojení na pravicových extrémistov s FPO, no akokoľvek redaktorka Der Standardu končí záverom: „But the ideology of the Identitarians is not peaceful” – teda, že hnutie a jeho ideológia nie je mierová, je aj slovenskému čitateľovi jasné.

A nadmieru o to viac, že novozélandský Christchurch a jeho masový vrah poukazuje na to, že pravicový extrémizmus nerešpektuje národné a štátne hranice.

Zaujímam sa o Ružomberok a spoločnosť okolo nás.