Základná škola Bystrická cesta oslávila 35. rokov existencie 

Škola so výročie pripomenula slávnostnou akadémiou, ktorú špeciálne pre túto príležitosť pripravili žiaci spoločne s učiteľkami. 

Pôvodne sa volala Základná škola na sídlisku SNP. Neskôr, v časoch číselného pomenovania škôl v meste, jej prischlo označenie v školstve nepopulárnou päťkou. Dnes sa volá podľa najdlhšej ulice v meste – Bystrická cesta.

Školu otvorili v septembri 1983, no už teraz, na konci apríla, si pedagogický zbor spoločne so žiakmi pripomenuli 35. výročie otvorenia školy.

„Snažili sme pripraviť program, ktorý ukáže prierez aktivít a úspechov školy od jej vzniku až po súčasnosť. Našli sme v archívoch materiály z rôznych súťaží či projektov, a to sme stvárnili do jednotlivých scénok,” ozrejmila zloženie slávnostného programu jedna z učiteliek Mariana Hanková.

Program pozostával najmä zo speváckych, scénických, dramatických a tanečných vystúpení.

Súčasťou osláv bolo aj pripomenutie si jubilejného 20. výročia vzniku projektu alternatívneho vzdelávania intelektovo nadaných detí (IND). V Ružomberku začalo v roku 1998 a dnes ho zastrešuje elokované pracovisko sídliace na Dončovej ulici. Škola  pozvala autorku projektu vzdelávania IND Jolanu Laznibatovú, ktorá za prínos vo vzdelávaní získala v roku 2016 celoslovenskú cenu „SLOVENKA ROKA“.

Škola od roku 2012 funguje v dvoch pracoviskách, na Bystrickej ceste, aj na spomínanej Dončovej ulici. Dokopy obe aktuálne navštevuje približne 650 detí.

Titulná fotografia – z vystúpenia pri príležitosti osláv 35. výročia školy a 20. výročia projektu alternatívneho vzdelávania. Zdroj – ZŠ Bystrická cesta