Zadráhové nevšímankovo

Ružomberský architekt Pavol Fischer sa v ostatnej téme Spoločnosť v  Spoločníku zo 6. decembra 2018 zmienil o chovateľovi kôz. Chovateľovi sa už asi nebude blýskať na lepšie časy so zlou správou pre stred mesta.

Fischer naznačil, že nové ťažisko mesta sa presunie na Bystrickú cestu. Ak sa za chovateľa kôz považuje istý nemenovaný podnikateľ, s ktorým si mesto za tri volebné obdobia pre získanie útulnejšieho vzhľadu jeho stredu bez Auparku neporadilo, potom je porážkou (?) chovateľa kôz to, že na Bystrickej ceste vyrastie nové tzv. shopping centrum RUŽA. Jednoducho poangličtené a po slovensky povedané nákupné a obchodné  stredisko, aj keď výraz centrum (aby sme už boli svetovejší a v malom meste pre veľký nadnárodný svet transparentnejší) by si skôr zasluhoval nápis centre či center.

Nakoniec, shopping centrum RUŽA sa vyskytol už vo volebnom programe súčasného primátora pre roky 2018 – 2022 s fotografiou, kde však Ružomberčanovi nad, alebo pod zovšedneným a roky otrepaným slovom RUŽA chýba nápis obchodného centra či centrumu v materinskom jazyku.

Prenesme sa však zo stredu mesta (a mesta, kde sa vraj menej vyrába a asi viac nakupuje a predáva) nejakých päťsto metrov po koľajniciach Korytničky, smerom od jej nástupnej stanice, mostom cez Váh na ružomberskú cestu Za dráhou. Tam pri štátnej ceste a pri frekventovanej križovatke vyrástol pred dvomi rokmi CITY MARKET. Nevedno, či v ňom Ružomberčania kúpia to čo potrebujú, no tí, ktorí pri ňom bývajú v prvej bytovke by to s určitosťou povedali ako i okomentovali ich terajšie životné a obyvateľné prostredie.  

Otvorené ružomberské Ground Zero a akýsi „No Aupark place“ v strede mesta sa tu dnes snúbi a podáva si ruku s dlhodobejšie oploteným priestorom pri bytovke Za dráhou č. 1. Tým je asi tak na letmý pohľad 10 árová zatrávnená plocha a súčasné územie pre nikoho s pridruženým prícestným hydrantom a nalietavajúcimi papiermi z okolitých smetných košov za koľajnicami, zachytávajúcich sa na plote majiteľa pozemku.

Nie je dôležité zisťovať, kto jeho majiteľom je, a prečo si plochu pri bytovke, kde sa ľudia musia nedôstojne krčiť pod balkónmi ohradil, čo chce z nej získať, či postaviť niečo na nej, alebo ju odpredať mestu za trojcifernú číslicu za meter štvorcový, tak ako sa po úradoch hovorí. Vskutku teda, za CITY MARKETom by mohli vyrásť zase nejaké shopy alebo puby, alebo nejaký pekný park a nevdojak i nový „city wellness“. Priestor priam vyšitý pre realizáciu ružomberských architektov.

V realite dnešného Ružomberka ďalší a druhý problém. Miesto, kde občan zostal zase za dverami a bol potrestaný tým, že mu ktosi z jednej strany od ulice Poľnej obmedzil prístup ku vchodu do jeho bytovky tak, že mu pri vchodoch a pod spodnými balkónmi postavil plot. Obyvateľ bytovky si už tretí rok bude zvykať na dopravné Kocúrkovo z prichádzajúcej Bystrickej cesty ako i jednej zvislej zákazovej dopravnej značky v okolí zásobovacích objektov nákupného strediska pri plavárni,  kde sa naraz stretne autobus MHD s nákladným autom vykládky a smetným vozidlom technických služieb mesta. Pohľad z okien bytu na oplotený priestor a prilepenú autobusovú zastávku k stene marketu ho určite nenadchne. Jeho dlhšie skúšanej trpezlivosti by už hádam malo odzvoniť, veď generálmajor  a primátor Igor Čombor už na jeho predvolebných mítingoch v meste naznačil, že keď sa stane druhýkrát primátorom, potom bude mať páky na to, ako s nevyužitými priestormi naloží, dohodne sa s majiteľmi, odkúpi ich a dostane ich pod kontrolu mesta v prospech jeho občanov. Na koho strane loptička pre otvárací servis gamu je, alebo kedy bude prvé kolo rokovaní 2019, to v túto dobu nikto netuší. Prepásť ďalšie volebné obdobie navnivoč si nemôže dovoliť ani kapitán v zálohe.

Po agende burinového parku s kozími pasienkami by mal teda nastúpiť aj oplotený priestor Za dráhou, a to tak, aby si ho konečne niekto z kompetentných na úradoch a z poslancov MsZ poriadne všimol.

Zaujímam sa o Ružomberok a spoločnosť okolo nás.