Začínajú rekonštruovať škôlku na Hrabovskej ceste. Preinvestujú 700-tisíc eur

Škôlka na Hrabovskej ceste je posledná v meste, ktorá doteraz neprešla výraznejšou rekonštrukciou. Pôvodne mala byť opravená už vlani v septembri, práce však rok meškajú.

V utorok prebrali stavbu, v stredu sa pustia do rekonštrukcie. Nové plastové okná, zateplenie fasády, elektroinštalácia, svietidlá, tepelné čerpadlo a vykurovanie. Investícia za 700-tisíc eur.

Tešili sa už pred rokom

„Už takto pred rokom sme boli pripravení, že začíname. Oznámili sme to rodičom a tešili sa, že od septembra budeme mať vynovenú škôlku,” hovorí riaditeľka detského zariadenia na Hrabovskej ceste Mária Gajdošová.

Namiesto septembra 2017 však budú v „novom” až od septembra 2018.

„Zdržanie spôsobila kontrola verejného obstarávania a vybraného uchádzača. Hoci súťaž bola uzavretá ešte v roku 2016, vlani sme dodatočne dostali tri výzvy na doloženie podkladov k priebehu obstarávania. Keďže sa tým znemožnil termín dokončenia, báli sme sa, že peniaze prepadnú, ale ministerstvo v tejto výzve ich vyčerpanie všetkým subjektom predĺžilo,” vysvetľuje projektový manažér mestského úradu Jozef Bašáry.

Podľa Bašáryho môže byť za celým zdržaním výsledná suma. Kým projekt hovoril približne o 600-tisíc eurách, víťazná spoločnosť Combin z Banskej Štiavnice ponúkla v obstarávaní 650-tisíc eur.

„Všetci uchádzači predložili vyššie cenové ponuky, čo agentúra, ktorá pre ministerstvo tieto výzvy zabezpečuje, spochybnila,” dopĺňa možné dôvody omeškania Bašáry.

Chodba v škôlke.

Ministerstvo životného prostredia, ktoré prostriedky z Európskej únie prideľuje, zdržanie priznáva len nepriamo. Kontrolu, ktorú nariadili, skončila až v októbri, keď mala byť stavba hotová.

„Nie je pravda, že by sme odmietli víťazného uchádzača. V októbri 2017 sme skončili kontrolu, kde sme skonštatovali, že práce sú v súlade so zákonom o verejnom obstarávaní. Následne v marci 2018 sme schválili aj dodatok číslo 2 k zmluve o dielo,” informuje hovorca ministerstva životného prostredia Tomáš Ferenčák.

Informáciu potvrdila aj Slovenská inovačná a energetická agentúra, ktorá je v procese obstarávaní súvisiacich napríklad so znížením energetických nákladov budov – čo je aj prípad ružomberskej škôlky – oprávnená konať.

Energetická trieda najvyššej kvality

Z verejných zdrojov nebola v meste ešte rekonštruovaná budova na energetickú triedu najvyššej kvality A+. Práve toto môže byť podľa Jozefa Bašáryho dôvod vyššej ceny v obstarávaní, a teda aj ročného zdržania rekonštrukcie.

„Do škôlky idú trojsklá, robí sa tu nezávislé tepelné čerpadlo. Firmy to zrejme nevedeli urobiť tak lacno, ako to bolo naprojektované,” hovorí Bašáry.

K schváleným takmer 560-tisícom, čo je nenávratný finančný príspevok Európskej únie, muselo mesto pridať päťpercentnú spoluúčasť, teda necelých 30-tisíc eur. Keďže tepelné čerpadlo bolo vyňaté pri kontrole z oprávnených výdajov, napokon mesto pridalo ďalších 100-tisíc eur.

„Na celú investíciu tak máme zhruba 700-tisíc eur,” spresňuje konečnú sumu Bašáry.

Jedna zo zrekonštruovaných tried.

Nový školský rok by mali od septembra začať v opravených priestoroch. Škôlku však dovtedy čaká aj náročné obdobie. Minimálne polovicu mája a celý jún budú musieť byť učiteľky s 98 deťmi mimo.

„Ešte sa to všetko rieši spoločne s oddelením školstva na mestskom úrade. Najprv sa budeme premiestňovať po budove podľa toho, kde práve nebude rekonštrukcia. Keď však príde na rad kúrenie a radiátory, musíme odísť. Zrejme sa rozdelíme na Klačno, Moyzesovu a Bernolákovu, ale ešte to nie je definitívne,” naznačuje riešenie riaditeľka Gajdošová.

Pomôže to, hoci rekonštruovať sa dá oveľa viac

Škôlka na Hrabovskej ceste na väčšiu investíciu čaká od roku 1972. Vtedy ju otvorili ako nové zariadenie pre deti zamestnancov z niekdajšieho Texicomu.

„Odvtedy sa tu z verejných zdrojov neinvestovalo v podstate ani euro. Mali sme nehodu s vodou, kedy sme časť škôlky opravili aj s pomocou poistky, inak je budova v pôvodnom stave,” ozrejmuje riaditeľka Gajdošová.

Zrekonštruovaná kúpeľňa pre deti.

Zvnútra je však škôlka v celkom inom stave. Vidieť nové podlahy aj sociálne a spoločenské zariadenie pre deti.

„Áno, samozrejme, s pomocou mesta ako zriaďovateľa a rodičov, ktorí nám neváhajú prispieť dvoma percentná z daní, sa darí postupne interiér obmieňať a skrášľovať. Stále to však nie je všetko. Niektoré triedy na rekonštrukciu ešte čakajú. Ale verím, že postupne sa k tomu dostaneme,” hovorí Gajdošová.

„Rekonštrukcia nám veľmi pomôže. Ošarpaná budova nikoho neláka a hoci vnútri už z časti vyzeráme inak a snažíme sa, myslím si o veľmi kvalitné vzdelávanie a výchovu, väčšina vidí len starú budovu, čo nám nerobí dobré meno,” dopĺňa Gajdošová.

Súčasťou rekonštrukcie bude aj čiastočná úprava okolia. Škôlka príde o vonkajšiu spojovaciu chodbu, ktorú podľa riaditeľky aj tak nikdy poriadne nevyužívali. Opravia im tiež terasy na záhrade, ktoré zrovnajú s terénom a odstránia z nich staré zábradlie.

Detský bazén slúži roky už len ako sklad hračiek.

Škôlka so saunou a bazénom

Nie je v meste škôlka, ktorý by sa mohla pochváliť saunou a bazénom. Nechvália sa nimi ani na Hrabovskej ceste, lebo nefungujú.

„Bazén je nefunkčný od začiatku 90. rokov. Po zániku Texicomu sa už nenašli peniaze na jeho ďalšiu prevádzku. Po toľkých rokoch ho treba spolu so strojovňou navyše opraviť,” ukazuje riaditeľka Gajdošová na asi 15-metrový detský bazén, ktorý v najhlbšom bode dosahuje 60 – 70 centimetrov. V meste pritom žiadny detský bazén nefunguje.

Bližšie k rekonštrukcii má, zdá sa, sauna. Ale aj na tú potrebuje škôlka finančnú pomoc. „Zatiekla tam strecha a treba vymeniť elektroinštaláciu, následne aj drevo v saune. Chceli by sme ju sprevádzkovať, máme prísľub na drevo, ale stále to chce aj pár tisíc eur na jej opravu,” zdôvodňuje Gajdošová, prečo netradičná výbava materskej škôlky nefunguje.

Zo sauny je tiež len odkladisko.

Súčasná rekonštrukcia s opravou bazéna, sauny ani práčovne nepočíta. Ide o výzvu na energetickú efektívnosť budovy, preto nebolo možné zahrnúť ich do projektu. A mesto na takúto opravu peniaze zatiaľ nevyčlenilo.

„Takú veľkú práčovňu napríklad ani nepotrebujeme. Práčku si premiestnime kdekoľvek. Keďže sme škôlka zameraná na dramatickú výchovu, chceme tam urobiť spoločenskú miestnosť, scénu, malé divadlo – nazvali sme to bábkarskú miestnosť. Zatiaľ je to plán, nemáme peniaze, ale postupne urobíme aj to,” odhodlane uzatvára Gajdošová.

Titulná fotografia – Škôlka na Hrabovskej ceste. 

Foto – autor

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.