Z Kultúry by sa mohol stať štvorhviezdičkový hotel

Ukončili hlavnú časť rekonštrukcie Hotela Kultúra. Nasledovať bude výmena dlažby pred hotelom, o čo sa postará už mesto. Schody pred kinom však zatiaľ zostanú rozbité.

Po takmer troch mesiacoch skončila podstatná časť rekonštrukcie Hotela Kultúra. Zmenila sa nielen dispozícia, ale aj vzhľad kaviarenskej časti, reštaurácie či recepcie. Nová je aj kuchyňa.

„Všetky priestory sú klimatizované. Chceli sme sa priblížiť zákazníkom tak, aby sme spĺňali určité štandardy vyššej kvality hotela,“ odpovedá nový riaditeľ hotela Michal Žofaj, ktorý sa funkcie ujal na konci júla. Nahradil doterajšiu riaditeľku Alenu Balkovú.

Nový riaditeľ Hotela Kultúra Michal Žofaj v zrenovovaných priestoroch. Foto – autor

Rozmýšľajú nad štyrmi hviezdičkami

Vo foyer pribudla aj fajčiarska miestnosť. Zmenou ale prechádzali nielen na prvý pohľad viditeľné priestory. V hoteli ešte pokračuje kompletná rekonštrukcia izieb na 3. poschodí.

„Budú mať kompletne nové kúpeľne, nábytok a všetky budú klimatizované,“ zhrnul zmeny v časti hotela Žofaj. „Ak sa zmeny ujmú a budeme mať pozitívnu odozvu zo strany klientov, budeme pokračovať v rekonštrukcii aj ďalších izieb,“ doplnil riaditeľ.

Nový vzhľad aj miesto má hotelová recepcia. Foto – autor

Konkrétnejšie plány má hotel s vybudovaním wellness centra. V podzemí by chceli do konca roka urobiť sauny a oddychovú zónu. Tie by nemali slúžiť len pre hotelových zákazníkov, ale aj pre širokú verejnosť. „Ak by sme dokončili wellness a prerobili aj zvyšné izby, môžeme sa uchádzať aj o vyšší štandard kvality v podobe štyroch hviezdičiek.“

Vyšší štandard znamená aj drahšie ceny. „Ide o mierny nárast. Budú adekvátne kvalitným službám a podmienkam, ktoré ponúkame nielen v ubytovacej časti. Kvalitná obsluha, chutné jedlo v pekných priestoroch,” zdôvodňuje riaditeľ.

Zbúrali schody, mesto opraví dlažbu

S rekonštrukciou súviselo aj zbúranie vretenovitých schodov, ktoré vznikli v roku 2004 pri poslednej rekonštrukcii hotela. V meste to vyvolalo značnú polemiku.

Schody pred hotelom zbúrali v júni. Foto – autor

„Stali sa pre nás neužitočné a nebezpečné. Terasa bude využívaná ako súčasť kongresovej sály, získali sme čistý a vzdušný priestor pri vstupe do hotela,“ hovorí Michal Žofaj s dôvetkom, že za vyše mesiac, čo je vo funkcii riaditeľa, nezaznamenal žiadnu negatívnu reakciu na rozhodnutie zbúrať schodisko.

Mesto Ružomberok už na jar avizovalo, že po rekonštrukcii pristúpi k oprave rozbitej dlažby na časti Mostovej ulice pred hotelom. Začať by sa mala v poslednej dekáde septembra.

Poškodená dlažba na Mostovej ulici pred hotelom. Foto – autor.

„Vymeníme poškodené časti dlažby a nahradíme ich rovnakými farebne aj tvarovo urobenými kusmi, ako tam sú. Bol však problém zohnať ju, keďže sa už nevyrába a chceli sme nižší počet kusov. Slovenské a české firmy ju nemali a odmietli ju zaradiť do výroby, napokon nám vyšli v ústrety v Poľsku a dodajú nám ju 20. septembra. Preto sa oprava začne neskôr, ako sme plánovali,“ odpovedá vedúci investičného oddelenia mestského úradu Pavol Dobrodej.

Mesto za rekonštrukciu dlažby na frekventovanej ulici zaplatí podľa Dobrodeja viac ako 30-tisíc eur.

„Už dlhší čas sa hovorí o potrebe architektonickej úpravy celého stredu mesta. To však vyžaduje dlhý čas prípravy a spoločenskú diskusiu. Tak isto aj zhodu medzi poslancami, architektmi a odsúhlasenie značnej čiastky prostriedkov. Dovtedy však bolo potrebné nebezpečný chodník aspoň opraviť,“ dopĺňa Dobrodej.

Čo s rozpadnutými schodmi?

Súčasťou rekonštrukcie mali byť aj schody pred kaviarňou a vstupom do Kina Kultúra na Bernolákovej ulici. Tie sú podľa radnice väčšinou vo vlastníctve hotela. Jeho niekdajšia riaditeľka Alena Balková ešte na jar Ružomberskému magazínu povedala, že rekonštrukcia schodiska bude pod dohode s mestom uskutočnená počas rekonštrukcie hotela a výmeny dlažby pred hotelom. Kto ju bude robiť a najmä platiť, sme sa vtedy nedozvedeli.

Poškodené schody pri Hoteli Kultúra. Foto – Marián Mydlo

„Prevažná časť schodiska nie je majetkom mesta, ale je súčasťou Hotela Kultúra. Nie je preto možné investovať do nich peniaze z mestského rozpočtu. Po dohode s nájomníkom priľahlej kaviarne a vedením hotela sme mysleli, že problém vyriešime, ale v hoteli sa zmenilo vedenie, a bude preto opäť potrebné začať jednať o rekonštrukcii,“ vysvetlil aktuálny stav s rekonštrukciou rozbitých schodov Pavol Dobrodej.

„Sme v jednaní o oprave uvedených schodov,“ stručne uviedol nový riaditeľ hotela Michal Žofaj.

 

Titulná fotografia – Hotel Kultúra. Foto – autor

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.