Vzniká snaha o zjednotenie kultúry v meste?

V Galérii Ľ. Fullu sa stretli občianske združenia tvoriace kultúrne podujatia. Hovorili aj o chýbajúcom kultúrnom centre, ktoré by chceli vybudovať.

Koncom apríla sa v Galérii Ľ. Fullu zišli občianske združenia produkujúce kultúrne podujatia v meste a okolí. Svoju činnosť však neprezentovali, cieľom  stretnutia bolo niečo iné. Rozprávať sa.

Zlepení dokopy

V diskusii LEP: Stretnutie tvorivých združení sa predstavili jednotlivé iniciatívy, ktoré v meste participujú na kultúre, a navzájom sa oboznámili so svojimi aktivitami.

„Stretnutie som iniciovala na základe požiadaviek ľudí. Aj sama som videla, že v Ružomberku je medzera v stretávaní sa v rámci občianskych združení – nevieme o sebe, a tí, čo vieme, sa nemáme ako skupinovo podeliť o aktivitách alebo o fungovaní vo všeobecnosti,“ odôvodnila stretnutie jeho organizátorka Zuzana Hrušková z občianskeho združenia Fotobežka.

Výtvarníčka usporadúva diskusné fórum LEP pravidelne. Ale tento raz bolo iné. „Zliepam ľudí dokopy, aj vy ste dnes zlepení, ale v úplne inej konštelácii než zvyčajne,“ uviedla Hrušková, ktorá si do dišputy zvyčajne pozýva jedného až dvoch hostí.

Tu na stretnutie prišlo 21 ľudí, z toho predstavitelia dvanástich občianskych združení. Za stolom mali svojho zástupcu združenia RosArt, Dance Galaxy, Orientalico venujúce sa orientálnemu tancu a hudbe, ale aj Ľupčianske netradičné divadlo Lunetrdlo. Medzi hosťami nechýbal ani fotograf Fedor PolóniMiriam Považanová, o ktorej sme písali v súvislosti s projektom Potulky mestom Ružomberok.

Vznikne konečne kultúrne centrum?

„Chceme, aby nás mesto registrovalo,“ vyslovila želanie organizátorka. Pozvanie prijala Kvetka Legerská z Referátu projektov a grantov Mestského úradu v Ružomberku. Prišiel tiež akademický maliar a vysokoškolský pedagóg Ján Kudlička, niekdajší člen kultúrnej komisie.

V otvorenej diskusii sa účastníci delili aj o svoje skúsenosti a podmienky, v ktorých musia vykonávať svoju činnosť. Nejedni majú ťažkosti s priestormi na nácviky, výhrady mali tiež k spôsobu udeľovania grantov.

Práve na absentujúcom priestore na umeleckú realizáciu sa zhodli viacerí prítomní. Rysovať sa začala myšlienka vzniku kultúrneho centra. Zatiaľ len v počiatočných kontúrach, ale s ambíciou dotiahnuť ju do konca.

„Dúfame, že vízia po tak dlhom postrádanom kultúrnom centre v Ružomberku sa naplní a že naše návrhy sa raz stanú realitou. Obrátim sa k starému známemu: „V jednote je sila,“ uzavrela Hrušková.

Na záver vznikla dohoda o vzájomných stretnutiach zrealizovaných aspoň štyrikrát do roka. Prvé vzniklo už po 2-3 týždňoch, kde preberali projektové príležitosti na podporu kultúrnej tvorby.

Titulná fotografia – diskusia LEP: Stretnutie tvorivých združení v Galérii Ľ. Fullu, zdroj – Fotobežka

Som študentkou žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Po stáži v sekcii zahraničného spravodajstva denníka SME ma viac zaujíma domáce dianie, aj v regióne, ktorý mi je už štvrtý rok prechodným domovom.