Lesníci a dobrovoľníci sa snažia obnoviť vyrúbaný les

Vlani vyťažili Mestské lesy Ružomberok kus hory nad Baničným. Aj s pomocou verejnosti sa teraz snažia zalesniť ju.

Na konci minulého roka a v zime vyťažili Mestské lesy kus hory v lokalite Nad Strelnicou, medzi Baničným a Kalváriou. Zásah v pomerne frekventovanej lokalite, ktorú Ružomberčania využívajú na prechádzky či hubárčenie, sa stretol aj s nespokojnosťou verejnosti. Vznikla dokonca petícia, ktorú však jej autori stiahli. Verejnosť pod ňou podpísaná nesúhlasila s argumentáciou, že všetky stromy v tejto lokalite boli napadnuté lykožrútom.

„Sme si vedomí, že sa to ľuďom nepáčilo, že tam chodia na prechádzky. Lenže tie porasty majú 130 rokov a viacej. Ich životnosť končí, pomaly sa rozpadajú a sú oveľa náchylnejšie na vplyvy škodcov a počasia. Objavili sme tam kôrovcové ohniská, čo sme likvidovali, a to nám ukladá aj zákon. Nie je to lesopark, ale hospodársky les,“ vysvetľuje k situácii, ktorá tu nastala, riaditeľ Mestských lesov Milan Šlávka.

Vysadili nový les

Už na jar sa dali Mestské lesy dokopy s Občianskym združením Ružomberčan (OZ) a vysadili tu na 0,35 hektároch tisíc sadeníc nových stromčekov. „Prevažná časť bol buk, zvyšok smrek. Snažíme sa z toho urobiť zmiešaný les, ktorý je menej náchylný práve na lykožrúta a veterné kalamity,“ dopĺňa Šlávka.

Spoločná foto po dobre vykonanej práci. Zdroj – facebook.com/zijemvruzomberku

„Stretnutie našich členov – brigádnikov, radosť z úspechu a dobrá pracovná nálada, inšpirovala vyhlásenie patronátu OZ Ružomberčan nad týmto kúskom lesa. A tak sme pred pár dňami boli čistiť okolie stromčekov od trávy a buriny,“ hovorí za OZ Ružomberčan ku spoločnej akcii členka jeho výboru Jana Štreitová.

Približne tridsať členov, prevažne dôchodcov, tu stromčeky na jar vysadilo, a teraz na konci augusta sa ich o niečo menej stretlo, aby pre zmenu pokosili trávu a vyčistili priestor okolo malých sadeníc.

„Stromčeku to pomôže prežiť. Najmä buk je náchylný na burinu, ktorá ho vie ľahko zadusiť. Takáto starostlivosť je potrebná približne do 6-7 rokov veku stromu,“ prezrádza niečo z odbornej stránky starostlivosti o stromy Milan Šlávka.

V starostlivosti budú pokračovať

Posledná brigáda sa napokon neobmedzila len na stromy, ktoré tu niekoľko mesiacov predtým vysadili, ale očistili dokopy približne dvetisíc sadeníc.

„Budeme v tom pokračovať. Rozhodli sme sa, že nad týmto kúskom lesa prevezmeme v OZ patronát. Až kým nebudú stromčeky samostatne životaschopné. Ešte tento rok ich pôjdeme s našimi členmi – dobrovoľníkmi, chemicky ošetriť, natrieť vrcholky stromov ochranným náterom, aby ich počas zimy zver neuhryzla, lebo by zahynuli,“ vraví Jana Štreitová.

Brigádu bezmála tridsiatky dobrovoľníkov zastrešili náradím a potrebným vybavením Mestské lesy, o občerstvenie a ochranné pracovné pomôcky sa postaralo OZ Ružomberčan.

 

Titulná fotografia – Dobrovoľníci pri čistení okolia stromčekov v lokalite Nad Strelnicou. Zdroj – facebook.com/žijemvruzomberku

 

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.