Výborná atmosféra a víťazstvo Ružomberka v Európskom pohári

Basketbalistky si v stredu večer poradili v 2. kole základnej H-skupiny Európskeho pohára FIBA s maďarským Szekszárdom.

Ružomberok a Koniareň zažili vo štvrtok večer opäť sviatok. Nie ten v kalendári, ale športový. Po roku sa do mesta opäť vrátil európsky pohár FIBA – druhá najprestížnejšia klubová súťaž na starom kontinente.

Zdolali najväčšieho favorita skupiny

Sviatok to bol o to krajší, že kým vlani si „Ruža“ pripísala šesť prehier zo šiestich zápasov – z toho tri poriadne nakladačky, teraz je situácia iná. Už tesná a smolná prehra pred týždňom v českom Nymburku dávala tušiť, že v aktuálnom ročníku nebude MBK v Európe do počtu.

Lenže do Koniarne prišiel v 2. kole favorit skupiny. Maďarský Szekszárd, ktorý neuspel v kvalifikácii o Euroligu. A preto mu zostal „len“ pohár FIBA.

„Pre nezainteresovaného je to len nejaké družstvo z Maďarska. Ale to je ich vicemajster, víťaz pohára, ktorý vyhral na horúcej pôde v Šoprone. A je to tím, ktorý hrá takú tvrdú obranu, na hrane agresivity, a to nechcem povedať, že ľudskosti, že im musím len zagratulovať, aký basketbal dokážu hrať. Zaslúžia si veľký rešpekt,“ chválil súpera už po víťaznom zápase domáci tréner Juraj Suja.

Rozprávalo sa mu to predsa len ľahšie, pretože jeho dievčatá predviedli v Koniarni výborný výkon. Viedli 37 minút zápasu, vyrovnali sa súperovi v agresivite, tvrdosti a dokázali lepšie zakončovať.

„Vedeli sme, že nás čaká veľmi ťažký zápas a chceli sme od začiatku ukázať odolnosť a odvahu. Náš súper je výborný v obrane a pre nás bolo preto dôležité mať navrch a kontrolovať výsledkovo zápas. Naším cieľom bolo vyhrať každú štvrtinu a takto sme chceli prísť k úspešnému výsledku,“ opisovala stretnutie kapitánka MBK, Američanka Janeesa Jefferyová, ktorej nepovedia v tíme inak, ako „Chucky“ (pozn. red.: „Čaky“).

Sto rokov od vzniku Československa, ale aj od rozpadu Rakúsko-Uhorska. Aj takúto choreografiu pripravil domáci Fanklub Concordia 1906. Foto – Rudolf Maškurica.

Výborné publikum

Domáce dievčatá nastúpili stále bez doliečujúcich sa Janoščíkovej a Kelčíkovej, no a príležitosť v zápase nedostala Belušová. Už z tak úzkeho kádra deviatich hráčiek si až štyri dievčatá zahrali viac ako polhodinu. Američanky Ellenbergová a Jefferyová odtiahli pri 37 resp. 38 minútach v podstate celý zápas.

„My sme si pred zápasom povedali, že chceme odchádzať z haly hrdí na seba. A ideme domov hrdí na svoju robotu. Potešilo ma, že dnes pri tak úzkej rotácii, akú máme dokázala do zápasu pozitívne vstúpiť aj lavička a Markovičová sa slušne chytila,“ povedal k tejto téme Suja.

Dodajme, že z radov MBK sa strelecky presadilo len šesť dievčat.

Ružomberčanky však, ako vždy v ťažkých domácich zápasoch, podržali diváci. Najskôr Fanklub Concordia a potom, keď to už vyzeralo dobre, pridal sa aj zvyšok publika a hnal dievčatá za víťazstvom. Atmosféru a divákov chválil Juraj Suja a ocenil ich aj hosťujúci tréner.

„Ružomberok je ženské basketbalové mesto a dnes to bolo vidieť a počuť. Bola tu skvelá atmosféra, na ženský basketbal naozaj výborná,“ chválil po stretnutí Željko Dokić.

Hostia ale videli príčiny prehry najmä vo vlastných zlyhaniach. „Sme družstvo, ktoré potrebuje strieľať za tri body. Úspešnosť troch pokusov z 23 je neuveriteľná a je pri nej nemožné vyhrať zápas. Náš výkon nebol na úrovni, akú by som si predstavoval,“ tvrdil Dokić.

Američanka Aaryn Ellenbergová (v bielom) nastrieľala v stretnutí v drese Ružomberka 20 bodov. Foto – Rudolf Maškurica.

V Košiciach a potom slovinský majster

Aj napriek nerovnomernému zaťaženiu hráčiek sa po štvrtku musia dať všetky rýchlo dokopy. Cez víkend ich čaká súboj o 1. miesto v tabuľke na palubovke Young Angels Košice. Bude to prvá konfrontácia Ružomberka s majstrom Slovenska v aktuálnej sezóne.

Vzápätí, tentoraz v stredu, 7. novembra bude v 3. kole FIBA Cupu súperom MBK slovinský majster Cinkarna Celje. Stretnutie začína o 17:00 v Koniarni.

 

MBK Ružomberok – KSC Szekszárd (Maď.) 65:58 (17:15, 31:26, 49:43). Ellenbergová 20, Šiksniutéová 17, Jackovecová 11, Markovićová 8, Jefferyová 6, Mištinová 3 – McCallová 20, Kissová, Gerebenová, Jovanovićová po 8, Eldebrinková 7, Studerová 5, Mansareová 2. Štvrtiny: 17:15, 14:11, 18:17, 16:15. TH: 5/9 – 15/18. Trojky: 4-3. Diváci: 1000.

Priebežná tabuľka H-skupiny pohára FIBA

  1. Nymburk (ČR)      2  0  + 16    4
  2. Ružomberok          1  1   +  6     3
  3. Szekszárd (Maď.) 1  1   + 27    3
  4. Celje (Slo.)             0  2   – 49    2

 

Titulná fotografia – Úvodný rozkok o loptu v zápase MBK Ružomberok – KSC Szekszárd. Autor – Rudolf Maškurica. Zdroj: facebook.com/Rudo Maškurica 

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.