Všetci primátorovi muži

Prišli z komerčnej sféry. Tvrdia, že samospráva je pre nich zaujímavou profesijnou výzvou a práca na ružomberskom mestskom úrade ich baví. Rozprávali sme sa s najbližšími spolupracovníkmi primátora Igora Čombora.

Je pondelok ráno a na radnici sa začína pracovný týždeň. Za primátorom Igorom Čomborom prichádzajú viceprimátori Michal Lazár a Ján Bednárik, prednosta mestského úradu Marián Šeršík a hlavný kontrolór Vladimír Trnovský.

Okrem vedenia mesta nesmú na pravidelnej plánovacej porade chýbať ešte ďalší štyria ľudia: asistent primátora Michal Praženica, poradca pre ekonomiku a financie Ľuboš Chmelár, poradca pre dopravu a infraštruktúru Tomáš Mišovič a hovorca Viktor Mydlo.

A hoci Čombor v júni vymenoval dvadsaťčlenný poradný zbor, práve spomenutá štvorka tvorí jeho najbližší tím, ktorému načúva.

„Na každého politika majú jeho poradcovia veľký vplyv. A pokiaľ nemajú, vybral si zlých poradcov. Lebo načo sú vám poradcovia, ktorí na vás vplyv nemajú?“ povedal pred časom v rozhovore pre Denník N bývalý poradca premiérky Ivety Radičovej a neskôr prezidenta Andreja Kisku Rado Baťo, ktorý najnovšie radí predsedovi Spolu Miroslavovi Beblavému.

Kto sú ľudia, ktorí stoja pri primátorovi Čomborovi? Odkiaľ prišli, čo je náplňou ich práce a aký vplyv majú na svojho šéfa?

Šedá eminencia

V primátorskom krídle na prvom poschodí mestského úradu nás víta dvojmetrová chlapina. Michal Praženica je zo zmienenej štvorice pri primátorovi najdlhšie. Keďže počas prvého funkčného obdobia bol nielen Čomborovým asistentom, ale aj hovorcom a poradcom, mnohí ho považovali (a stále považujú) za najvplyvnejšiu postavu na radnici.

„S Igorom Čomborom ma v roku 2014 zoznámil jeden z mojich solventných klientov. Dovtedy som ho osobne nepoznal,“ hovorí Praženica, ktorý po skončení vysokej školy začal podnikať v oblasti online marketingu a reklamných kampaní.

Pôvodným zadaním bolo spropagovať vtedy ešte len primátorského kandidáta Čombora medzi mladšími ročníkmi. No v priebehu niekoľkých týždňov sa z neho stal šéf celého volebného tímu. „Bola to pre mňa zaujímavá výzva, keďže dovtedy som politické kampane nerobil,“ priznáva.

Zľava asistent Michal Praženica, primátor Igor Čombor a poradca Tomáš Mišovič počas tlačovej konferencie k výstavbe diaľnice v roku 2018. Foto – Peter Kravčák

Asi mesiac po voľbách sa primátor ozval Praženicovi znova a ponúkol mu predĺženie spolupráce na celé funkčné obdobie. Spočiatku mal na starosti najmä komunikáciu s verejnosťou, ale časom sa začal stále viac venovať rôznym projektom, najmä eurofondom.

„Dovolím si povedať, že mám podiel minimálne na polovici peňazí, ktoré sa nám podarilo získať od EÚ. Na druhej strane priznávam, že komunikáciu s médiami som zanedbával, jednoducho, neostával mi na ňu čas,“ vysvetľuje Praženica. „Aj v súčasnosti mám rozpracované projekty, ktoré by mestu mohli priniesť šesť miliónov eur.“

Vzápätí si pochvaľuje, že komunikáciu už má na starosti Viktor Mydlo a že do poradného tímu pribudli noví ľudia. „Vďaka tomu mám väčšiu autonómiu, takže sa popri projektoch môžem sústrediť na vyhľadávanie ďalších príležitostí, ktoré môžu napomôcť rozvoju mestu. Napríklad dnes som mal stretnutie s developerom, ktorý chce v Ružomberku postaviť novú bytovku. Ukázal som mu internát Ikar, ktorý síce patrí Žilinskej univerzity, ale keďže sa poznám s vedením, tak viem zariadiť, aby išli s nami do spolupráce. Rovnako viem pomôcť s pozemkami pod Ikarom, ktoré univerzite nepatria,“ hovorí sebavedomo Praženica.

Jeho hlavnou agendou je však projekt „inteligentného mesta“ (tzv. smart city) s pracovným názvom Ružomberok 2.0. V rámci neho by malo byť modernizované odpadové hospodárstvo, osvetlenie, vyriešená parkovacia politika aj verejná doprava.

Tieto témy Praženicu zjavne bavia – spomína skúsenosti zo Švédska či Slovinska, uvádza názvy rôznych úspešných konceptov, sype rôzne čísla a parametre. „V rámci svojho súkromného podnikania často chodievam do zahraničia, sledujem, ako to tam funguje, a aktuálne trendy sa snažím prinášať do nášho mesta. Okrem toho, že tým urobíme život Ružomberčanov komfortnejším, ušetríme státisíce eur, ktoré môžeme využiť inde.“

Na otázku, koľko času mu zaberá práca pre mesto a koľko jeho súkromný biznis, s úsmevom odpovedá: „Mestu sa venujem dopoludnia a popoludní svojmu biznisu.“ Potom už o čosi vážnejšie dodáva: „Primátor mi povedal, že môžem svoje aktivity riešiť natoľko, aby tým neutrpeli moje pracovné povinnosti.“ To, že si ho pri sebe nechal aj v druhom funkčnom období, je podľa neho dôkazom, že svoju prácu robí dobre.

Primátorov hlas

Najznámejším členom Čomborovho tímu je zrejme Viktor Mydlo. Napokon, komunikáciu s médiami a verejnosťou má v náplni svojej práce.

Funkciu hovorcu primátora síce zastáva len od začiatku tohto roku, no vo verejnej sfére sa pohybuje už od vysokoškolských čias. Ako študent Katolíckej univerzity v Ružomberku sa angažoval v akademickom senáte aj v študentskom Pulz rádiu, neskôr pracoval v martinskom Rádiu Rebeca a internetovom Rádiu YTB, kde spolupracoval so známymi youtubermi ako sú Expl0ited či Moma.

Keď pred komunálnymi voľbami v roku 2014 začal moderovať Čomborove mítingy, v zákulisí sa hovorilo o tom, že v prípade jeho víťazstva sa stane hovorcom mesta alebo šéfom nového ružomberského rádia či mestskej televízie. Nestalo sa a Mydlo odišiel pracovať do Veľkej Británie.

Pred voľbami v roku 2018 sa rozhodol po druhýkrát vstúpiť do tej istej rieky. „Dlho som to zvažoval. Na rozdiel od predchádzajúcich volieb sme sa ale s primátorom dohodli, že v prípade jeho úspechu sa budem podieľať na komunikačnej politike mesta,“ hovorí Mydlo, ktorý spravuje aj mestský Facebook a Instagram.

„Na sociálnych sieťach presadzujem princíp maximálnej otvorenosti, pretože ľudia si zaslúžia mať informácie o svojom meste,“ zdôrazňuje a vzápätí pridáva ďalšiu zo zásad svojej komunikácie – úprimnosť.

„Aj keď o meste a jeho vedení by som mal písať vždy len pozitívne, zverejnil som už niekoľko statusov, v ktorých som verejne priznal veci, ktoré sme nezvládli úplne ideálne,“ hovorí Mydlo, podľa ktorého majú na mestskom Facebooku či Instagrame svoj priestor aj kritici. Tvrdí, že na rozdiel od iných kritické príspevky nevymazáva.

„Máme dobre nastavený filter na zachytávanie vulgarizmov. Takéto komentáre sa pod statusmi ani neobjavia. A pokiaľ niekto píše hlúposti, je to jeho problém a ostatní užívatelia mu to dajú primerane najavo. Jednoducho, hlúposť sa nedá vymazať,“ konštatuje hovorca.

Kritik diaľničiarov

Už niekoľko rokov sa na tlačových konferenciách venovaných výstavbe D1 a R1 po Čomborovom boku objavuje nenápadný muž – Tomáš Mišovič je od roku 2015 poradcom primátora pre dopravu a infraštruktúru.

Hoci vyrastal na Orave a v Dolnom Kubíne žije dodnes, k Ružomberku mal od mala živý vzťah. „Pravidelne som tu prichádzal ku starým rodičom, neskôr v rámci svojej podnikateľskej činnosti,“ spomína Mišovič, ktorý sa cez developerské aktivity dostal až k problematike cestnej infraštruktúry.

Keď sa v októbri 2016 stal generálnym riaditeľom Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) Juraj Valent, Mišovič sa stal riaditeľom oddelenia prípravy. Na svojom mieste sa ale dlho neohrial. V roku, kedy sa na čele NDS z politických dôvodov vystriedali až štyria generálni riaditelia, sa Valent musel zbaliť už po troch mesiacoch. A s ním aj jeho manažment.

Kvôli obrovskej fluktuácii ľudí dnes NDS podľa Mišoviča chýba odborné zázemie. „Mnohým veciam nerozumejú, ani nechcú rozumieť. Hlavný cieľ, ktorým je výstavba diaľnic a rýchlostných ciest, neraz ustupuje rôznym postranným záujmom,“ kritizuje Mišovič, ktorý bol v roku 2017 spolu s Čomborom a primátorom Banskej Bystrice Jánom Noskom motorom vzniku Iniciatívy stredné Slovensko bojujúcej za urýchlené dobudovanie cestnej infraštruktúry.

Začiatkom roka 2018 začal Mišovič pracovať aj pre Úrad Banskobystrického samosprávneho kraja, kde takmer rok viedol odbor dopravy. Kvôli odlišným pohľadom na riešenie niektorých záležitostí však vo februári tohto roku z Bystrice odišiel a opäť naplno pracuje pre ružomberského primátora.

„Igor Čombor je človek, ktorý vždy veľa počúva, ale nakoniec sa rozhodne sám. Jeho výhodou je, že má obrovskú sieť kontaktov,“ hodnotí Mišovič svojho nadriadeného, s ktorým sa uprostred prázdnin opäť postavil pred médiá, aby spoločne varovali, že pre Ružomberok kľúčový diaľničný úsek Hubová – Ivachnová nebude dokončený v plánovanom termíne, teda do júna 2022.

Na naše slová, že primátor síce môže na problémy súvisiace s diaľnicou poukazovať, ale priamy dosah na ich riešenie nemá, Mišovič  reaguje nesúhlasným krútením hlavou. „Aj na tieto veci môže mať vplyv, ale je to mravenčia práca, ktorá si vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti,“ tvrdí a ako príklad uvádza diaľničiarmi nedávno ohlásené zmierňujúce opatrenia v Ružomberku a niektorých dolnoliptovských obciach, ako sú zelená vlna či protihlukové steny.

„NDS to síce odkomunikovala spôsobom, akoby to bol prejav jej dobrej vôle, ale v skutočnosti ide o riešenia, ktoré by sa určite nezrealizovali, keby sme nehájili svoje práva v rôznych konaniach a netrvali na týchto podmienkach,“ konštatuje Mišovič.

Ekonomický svetobežník

Najstarším, aj keď služobne najmladším členom Čomborovho tímu je ekonomický odborník Ľuboš Chmelár. Aj keď na mestskom úrade začal pracovať len v tomto roku, s primátorom sa pozná už od roku 2010.

„Zoznámili sme sa na aukcii cenných obrazov, kde som zastupoval svojho vtedajšieho zamestnávateľa,“ hovorí rodák z Topoľčian, ktorý žije v Chorvátskom Grobe. „Do Ružomberka chodím na týždňovky,“ smeje sa a opisuje svoje cesty naprieč Slovenskom, ktoré si podľa vlastných slov veľmi užíva. „Expremiér Mečiar nebol ďaleko od pravdy, keď vyhlásil, že naša krajina by mohla byť druhým Švajčiarskom. Ja k tomu dodávam len toľko, že to by sme ale museli mať väčšie šťastie na tých, ktorí to tu spravujú.“

Počas svojho rozprávania sa opakovane vracia k svojim zážitkom a skúsenostiam z privátnej komerčnej sféry, v ktorej pôsobil celé štvrťstoročie. Ako 25-ročný odišiel v roku 1993 do Moskvy, kde dva roky hájil finančné záujmy spoločnosti PPF Group vtedy ešte nie veľmi známeho českého podnikateľa Petra Kellnera.

Pre Kellnera a jeho niekdajšieho obchodného partnera Igora Ledeckého neskôr pracoval aj v ďalších kútoch sveta. Niekoľko mesiacov tiež figuroval v spoločnosti HYZA podnikateľa a súčasného českého premiéra Andreja Babiša.

„Myslím, že za tých dvadsaťpäť rokov som v privátnom sektore urobil dobrú kariéru,“ spokojne konštatuje Chmelár. Čo ho potom priviedlo z veľkého biznisu do malého mesta? Odpovedá, že dôvodov je niekoľko.

Po dlhých rokoch bol už unavený z nekompromisnej korporátnej sféry. Zasiahol ho aj konfliktný rozchod Kellnera s Ledeckým či sklamanie z ročného pôsobenia v štátnom podniku Závodisko. „Musel som tam čeliť rôznym nečestným záujmom a tlakom, stal som sa nepohodlným a tak sa ma zbavili,“ ponúka svoje videnie veci.

Keď mu to nevyšlo v štátnom sektore, rozhodol sa prijať ponuku z ružomberskej samosprávy. „Keďže viem veľmi dobre čítať čísla a zmluvy, dostal som zadanie pozrieť sa na všetky mestské podniky. Nastavil som jednotný reporting a snažím sa metodicky usmerňovať orgány jednotlivých spoločností,“ hovorí o svojej prvej veľkej úlohe na radnici.

K nej pred časom pribudla príprava novej verejnej súťaže na poskytovateľa mestskej hromadnej dopravy, keďže zmluva so spoločnosťou Arriva na konci roka končí. Keďže ide o významný kontrakt, ktorý sa týka nielen mestskej kasy, ale všetkých obyvateľov, pracuje na nej spolu s Mišovičom aj Praženicom.

„Nečakajte, že zmeníme celé mesto, ale postupnými krokmi, na ktoré máme bohaté skúsenosti, ho chceme posunúť vpred,“ uzatvára svoje rozprávanie Chmelár.

 

Kto sú primátorovi muži

Ľuboš Chmelár je poradca primátora pre ekonomiku a investície. Narodil sa v roku 1968 v Topoľčanoch. Vyštudoval Vysokú školu ekonomickú. Pôsobil v komerčnej sfére v spoločnostiach Eastfield Group a PPF Group.

Tomáš Mišovič je poradca primátora pre dopravu a infraštruktúru. Narodil sa v roku 1981 v Tvrdošíne. Vyštudoval SOŠ Liptovský Hrádok, titul MBA získal na College of New York v Prahe. Pôsobil ako vedúci prípravy a poradca generálneho riaditeľa NDS a riaditeľ odboru dopravy, cestnej infraštruktúry a investícií Banskobystrického samosprávneho kraja.

Viktor Mydlo je hovorca primátora. Narodil sa v roku 1990 v Ružomberku. Po štúdiu na Katolíckej univerzite v Ružomberku pôsobil v Rádiu Liptov, neskôr v Rádiu Rebeca a internetovom Rádiu YTB. V rokoch 2016 – 2019 žil v Spojenom kráľovstve, kde pracoval v detenčnom centre pre mladistvých.

Michal Praženica je asistent primátora. Narodil sa v roku 1989 v Ružomberku. Vyštudoval priemyselné inžinierstvo na Žilinskej univerzite. Počas štúdia podnikal v IT sektore a pôsobil ako prezident medzinárodnej študentskej neziskovej organizácie IAESTE. Po skončení vysokej školy začal podnikať v zahraničí.

 

Titulná fotografia – Primátor a jeho muži. Zľava poradca pre ekonomiku Ľuboš Chmelár, primátor Igor Čombor, poradca pre dopravu Tomáš Mišovič a hovorca Viktor Mydlo. Autorka – Anna Zábojníková

Článok bol publikovaný v Ružomberskom magazíne 8/2019.

Vyštudoval som dejepis a náboženskú výchovu, doktorandské štúdium som absolvoval v odbore teória a dejiny žurnalistiky. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity v Ružomberku, píšem pre internetový denník Postoj.sk a pre médiá komentujem dianie v cirkvi.