Korona, svet naspäť vráť, korona, nemám ťa rád

„Všetci doma sedíme, vláda nám pohyb odopiera, lebo niekto v Číne, zjedol netopiera.“ Aj takto spieva v jednom z textov dvanástich veselých internetových videí učiteľ spevu na SZUŠ Dotyk Matej Stachera.

Za dva týždne od vypuknutia epidémie vydal dvanásť hudobných paródií na známe hity a zabavil nielen Ružomberok, ale celý „slovenský“ internet.

Čo vás inšpirovalo vyrábať denne videá, paródie pesničiek s odkazom na aktuálne obdobie karantény a koronavírusu?

Nápad na prvú pieseň, Karanténa, prerobenú verziu notoricky známej Macareny, mi vnukol jeden obrázok, ktorý na mňa vyskočil na Facebooku. Po zverejnení piesne mi začali chodiť správy od ľudí, že sa im to páči. Napadlo mi, že by som si mohlo dať takú výzvu. Za dva týždne vydať desať krátkych cover verzií na tematiku súčasnej situácie. No a ani neviem ako a podarilo sa mi ich urobiť dvanásť.

Na internete ste napísali, že tvoriť piesne budete len 14 dní, lebo toľko je karanténa. Čiže je to dôsledok nejakej vašej cesty do zahraničia alebo stretnutia s niekým nakazeným?

Nakoľko som učiteľ a prvé informácie o zatvorených školách boli takéto, bral som to ako akési časové ohraničenie, ktoré by mohlo byť reálne. Niekde v polovici tejto karantény som pochopil, že to nebudú len dva týždne, ale ako som už spomínal, išlo mi v podstate dokázať sám sebe, že niečo takéto zvládnem.

Odkiaľ prichádzajú nápady a inšpirácie na piesne, texty a klipy, ktoré prerobíte?

Niektoré nápady mi poslali ľudia, niektoré vymyslela priateľka. Ale v podstate to vždy musí byť spontánne. Akonáhle sa s piesňou začínam trápiť, dávam ju preč. Nemá to zmysel pri takejto kadencií vydávania videí.

https://www.facebook.com/stacho007/videos/3440830939277432/

Niektoré kúsky sú naozaj náročne. Nielen textovo, ale aj produkciou videoklipu, strihom, zladením sa s hudbou. Koľko trvá vyrobenie jedného videa od nápadu až po zavesenie na facebook a instagram?

Piesne som vydával vždy v rovnakú hodinu, a tak som vedel, že dovtedy musím niečo mať. Niekedy to bolo na tesno a ešte hodinu pred vydaním som točil video, ale inokedy som mal pieseň nahratú už večer predtým. Čas odhadnúť neviem, závisí na konkrétnej piesni. Pri niektorých bolo náročné nahrávanie spevu, pri iných bolo potrebné natočiť veľa materiálu na video. Ale v priemere môžem povedať, že mi jedna skladba zabrala zhruba štyri hodiny. Paradoxom je, že piesne, ktoré znejú lepšie, mi zabrali najmenej času.

Pomáha vám niekto s realizáciou?

Pomáha mi moja priateľka. Okrem úpravy vizáže je v mojom mini tíme aj kameramankou, častokrát textárkou, režisérkou, vykonáva cenzúru pred zverejnením a radí mi ako na sociálne siete. V podstate by ste tento rozhovor mali robiť asi s ňou. (smiech)

Ako vyzerá tvorba jedného videa?

Pieseň ma musí zaujať. Musí mať nejaké parametre, ktorými je napríklad jej presah v spoločnosti naprieč generáciami a svetonázormi. Keď takúto nájdem, začne sa výroba textu. Tá je rôzna. Niektoré texty prídu z čista jasna, náhodne, takmer bez námahy a iné sa rodia ťažko. Skutočne to všetko závisí od tej ktorej piesne. Potom pieseň nahrám, vypočujem si ju a zhodnotím, či je vhodná. Ak nie, nahrávam zasa. To sa mi však stalo iba raz. Keď je pieseň hotová, s prihliadnutím na text a možnosti, ktoré mám, natočím video. Často vzniká aj náhodne. V procese natáčania nám napadne niečo lepšie. Takže v niektorých videách sú aj zábery pôvodne točené do úplne inej piesne. Materiál potom zostrihám, prejde spomínanou cenzúrou a môže ísť von.

Matej Stachera. Autor fotky – Filip Sestrenek

Všetko vzniká len u vás doma?

Áno, všetky zábery sú len z jedného bytu. Našťastie, sú v ňom rôznorodé izby, ktoré sa hodili do videí.

Čakali ste takú povzbudivú odozvu a sledovanosť na sociálnych sieťach?

Nie, veľmi milo ma to prekvapilo. Bol to jediný dôvod, prečo som neprestal. Začal som cítiť zodpovednosť voči ľuďom, ktorí mi písali, že im moje videá zlepšili deň a rozptýlili ich od všetkých problémov, ktoré spôsobili momentálne obmedzenia.

Píšete, že je to pre pobavenie vás aj divákov. Neozval sa vám ešte niekto s profesionálneho sveta hudby, televízie, šoubiznisu s ponukou na spoluprácu? Alebo vôbec reakcie, ktoré by okrem potechy znamenali aj nejaký ďalší rozvoj kariéry?

Okrem niektorých mojich kontaktov z minulosti sa mi neozval nikto nový. Nečakám, že tento obsah bude mojou budúcnosťou. Mám iné priority. Ako je napísané pod každým videom, chcem nimi len zabaviť seba počas aktuálnej epidémie. To, že zabávam aj iných, je pridaná hodnota môjho bláznenia. (smiech)

Neposielajú aj ľudia námety a nápady, čo by radi videli či počuli?

Posielajú, žiaľ, nie všetky sa dajú zrealizovať. Už len prihliadajúc na môj hlasový fond.

Chýba video č. 7 – nevzniklo, nevydarilo sa alebo bol skrátka deň voľna?

Rovnako ako sedmička, chýba aj štrnástka. Oba dni sú nedele. Rozhodol som si dať v nedeľu oddych.

Pokračovanie teda určite nebude? Po 14 dňoch koniec?

Nateraz prezradím len toľko, že by som chcel skúsiť niečo trošku iné ako doteraz.

Nie je to prvý verejný pokus o paródiu. Urobili ste paródiu na pieseň Neľutujem od Adama Ďuricu s názvom Otepľujem. Tie paródie sú také vaše úspešné hobby?

Úspešné? Neviem. Hobby? Tiež neviem. Momentálne je moja práca spojená s hudbou a hlavne s detskou tvorbou a z času na čas sa môžem potešiť napríklad nejakou áriou, ktorú si zaspievam na učiteľskom koncerte. Toto beriem ako odreagovanie a zároveň tým naberám reálne skúsenosti s výrobou piesní a videí. Plus vidím, čo ľudí zaujíma a baví, a čo, naopak, nemá spätnú väzbu.

❗Karanténa deň 8.❗Čas karantény nám ukazuje naše pravé hodnoty. ❤OBSAH VIDEA MÁ ZA ÚLOHU POBAVIŤ VÁS AJ MŇA, NIE ZĽAHČOVAŤ SITUÁCIU ALEBO NIEKOMU UBLÍŽIŤ. #coronavirus #corona #koronavirus #korona #covid #covid19 #karantena #den8 #ruzomberok #slovakia #stacho #cover #funnycover #singer #ruskoniejehanba #somdoma #sedimnarici #nesedimnarici

Zveřejnil(a) Matej Stachera dne Pondělí 23. března 2020

 

Spolupracovali ste aj s Mafia Corner – ich pieseň Vypiť a žiť ste prerobili na Robiť a žiť. K tomu prišlo ako?

Zoznámili sme sa počas Beánie na Katolíckej univerzite, a ani neviem ako, vznikla spolupráca.

Neskúšali ste niekedy preraziť v nejakej talentovej súťaži?

Nemyslím si, že som vhodný typ na talentové súťaže.

Robili ste zábavné videá pod značkou SDM Parody House. O čo išlo?

Išlo práve o niekoľko paródií z rovnakého obdobia ako Otepľujem.

Študovali ste spev a hudbu. Teraz to úspešne spolu s talentom zabávať využívate. Chcete sa tým živiť?

Som učiteľ spevu, myslím, že som zostal pri speve a hudbe až až. (smiech)

Nie ste Ružomberčan, ale žijete tu. Čo vás do mesta pritiahlo a drží tu?

Práca v SZUŠ Dotyk a skvelý kolektív v nej. Mám okolo seba talentovaných a inšpiratívnych ľudí, za čo im ďakujem.

Ako inak trávite vy tieto dni epidémie, okrem tvorby a zabávania internetu?

Tak ako sa dá. Pozriem si nejaký film, prečítam knihu. Občas si zavolám s kolegami. Pracujeme na novom interaktívnom webe nie len pre našich žiakov.

Matej Stachera. Autor foto – Filip Kubica

 

Kto je Matej Stachera

Pochádza z Chlebníc na Orave. Vyštudoval Pedagogickú fakultu Katolíckej univerzity v Ružomberku a po štúdiu zostal v meste. Pracuje ako učiteľ spevu v Súkromnej základnej umeleckej škole Dotyk. Okrem spevu ovláda aj hru na husle a klavír.

Všetky videá Mateja Stacheru si môžete pozrieť na jeho facebookovom alebo instagramovom profile.

Titulná fotografia – Matej Stachera počas vystúpenia. Autor Foto – Filip Sestrenek.

 

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.