Vrcholom Sidorova behá najrýchlejšie Poliak

Andrzej Dlugosz vyhral už dva z troch ročníkov Behu vrcholom Sidorova. Najlepší Ružomberčan bol Miroslav Macko z Bieleho Potoka.

Na štart nedeľného 3. ročníka podujatia Behu vrcholom Sidorova sa v hlavnej kategórii na 12 kilometrov postavilo 51 pretekárov. Celková účasť však dosiahla 151 bežcov – vrátane detí, žiakov, hobby bežcov či pretekárov skrátenej päť kilometrovej trasy.

S prehľadom víťazstvo

Hoci účasť nebola ani zďaleka rekordná a nepatrila ani k najväčším v tomto roku, slnečné a horúce počasie vytiahlo športovať predovšetkým detí a mládež, ktoré tvorili väčšinu štartovej listiny. Kým decká behali svoje kategórie na klačnianskej asfaltke, bežci sa v rovnakom čase mordovali predovšetkým s náročným terénnym stúpaním na Sidorovo a následné klesaním dolu.

„Trasu poznám dokonale, behám tu od začiatku a chodím aj na preteky Okolo Sidorova. Je to ťažký beh, lebo vybehnúť na Sidorovo, je naozaj náročné, nie každému to sedí. Určite to môžeme nazvať extrémnym pretekom, ale ja mám rád behanie do kopca a tu v okolí Sidorova obzvlášť . Za odmenu sú hore pekné výhľady,“ popisoval svoju vskutku obľúbenú trať najrýchlejší, 41-ročný Poliak Andrzej Dlugosz.

Víťaz z roku 2017 a štvrtý z vlaňajška mal v cieli po dvanástich kilometroch štyri a pol minútový náskok.

Celkovo druhý Jozef Piller. Foto – autor.

„Išiel som sólo takmer celý čas. Dolu si človek musí dávať pozor, ale mal som náskok, kontroloval si nohy a išiel na istotu. Určite treba byť dobre pripravený, ak chce človek dobre zvládnuť najmä ten náročný beh do kopca,“ opisoval Dlugosz, ktorý má už aj päť víťazných zárezov na slávnejších a starších októbrových pretekoch Okolo Sidorova.

„Videl som ho 200 metrov po štarte a potom už nie. On je iná kategória. Teraz ešte, zatiaľ, nemám na neho,“ opisoval podmienky medzi prvým a druhým v cieli Jozef Piller z Liptovskej Lúžnej. Druhé miesto si vybojoval až v záverečnom klesaní zo Sidorova, kde predbehol napokon tretieho Košičana Lukáša Nemčíka.

„Vynikajúca trať. Náročná, hore-dole, padáky aj stúpania, v lese, ani kúsok po asfalte. Nebol som na triatlone ani v Bielom Potoku, lebo mi kolidovali termíny, ale určite asi najťažšia v celom seriáli RBL. Zlepšil som sa o 12 minút, nemôžem byť nespokojný,“ vyznal sa v cieli Piller, najlepší Lipták v pretekoch.

„Náročná, najmä čo sa týka klesania. Hore mi to ešte ide, trochu som si pomohol rukami a prešiel kopec rýchlou chôdzou, ale dolu to bolo ťažké. Boli tam korene, v nohách je únava. Každý ide už ako vie, aby sa nezranil,“ priblížil svoje peripetie s trasou tretí v absolútnom poradí Košičan Lukáš Nemčík.

Najlepší Ružomberčan

V pretekoch absentovali domáce bežecké mená ako Gazdarica, Vlčko, Dobák či Palguta.

„Toto nie je taká čistá parketa pre tých našich bežcov. Je to vertikál, teda nie nejaké klasické preteky, ale horský trail, a podľa toho sa aj tí bežci zariadili,“ zamyslel sa nad neúčasťou Patrik Lupták.

Najlepší z Ružomberčanov tak bol Miroslav Macko z Bieleho Potoka. Vlani ešte bežec na kratší tratiach, mimo hlavnej kategórie. Dnes spolu s Martinom Šramom súperia o celkové víťazstvo v lige.

Martin Šramo v cieli pretekov na Klačne. Foto – autor.

„Pre mňa veľmi ťažký beh, asi najťažší z tejto série RBL. Prvýkrát som ho bežal v plnej verzii. Podopieral som sa rukami o kolená, veľmi ťažké. Išiel som chôdzou. Také náročné stúpanie som ešte neabsolvoval. Že som ako najlepší z domácich ma príjemne prekvapilo,“ opisoval v absolútnom poradí ôsmy Macko.

Patrik Lupták, ktorý patrí k organizátorom celej ligy vidí práve v týchto menách nastupujúcu generáciu úspešných ružomberských bežcov.

„Naozaj, Jozef Piller z Lúžnej, Miro Macko z Potoka, Martin Šramo z Ružomberka, budujú svoju formu, ich výkonnosť nasvedčuje, že by sme ich už postupne veľmi radi videli aj na stupňoch pre víťazov,“ prognózoval Lupták.

Najlepšou ženou v pretekoch bola domáca vytrvalkyňa, 25-ročná Linda Hanulová. Vlani druhá za Zuzanou Dudášovou si tentoraz v o niečo slabšej konkurencii prišla suverénne pre víťazný vavrín.

„Sú to krásne preteky, ale ako sa vraví, že je to extrém, tak to je doslova. Nielen vybehnúť hore, ale aj cestou dole si treba dávať veľký pozor, pretože je to veľmi strmé. Predtým som mala rešpekt.”

Najbližšie preteky seriálu RBL sú naplánované na 13. októbra, kedy pretekári hlavnej kategórie pobežia na Malinné.

Kompletné výsledky Behu vrcholom Sidorova podľa jednotlivých kategórii nájdete tu.

Na Vlkolínskych lúkach. Foto – Rudolf Maškurica

 

Miroslav Macko (uprostred) na Vlkolínskych lúkach. Foto – Rudolf Maškurica

 

Početná bola najmä účasť detí a žiakov. Foto – Ružomberok v pohybe.

Titulná fotografia – Poliak Andrzej Dlugosz na Vlkolínskych lúkach. Foto – Rudolf Maškurica

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.