Vo vojenskej nemocnici začínajú prípravné práce na spustenie urgentného príjmu

Počas leta prešli rekonštrukciou viaceré oddelenia. Na rade je urgent.

Návštevné hodiny na Klinike anesteziológie a resuscitačnej medicíny (ARO) začínajú každý deň o 14. hodine. Lôžkové oddelenie sa nachádza v zadnej časti areálu Ústrednej vojenskej nemocnice (ÚVN). Stačí vyjsť na prvé poschodie, zazvoniť, obliecť si plášť, vydezinfikovať ruky a môžete aspoň na krátky čas vidieť svojho blízkeho.

Posledný augustový týždeň však na dverách visel oznam. Oddelenie dočasne presunuli z dôvodu stavebných prác.

„Na klinike sme rekonštruovali podlahu. Pracovalo sa na etapy, pacientov sme však museli previezť na iné oddelenie,“ hovorí o následkoch rekonštrukcie hovorkyňa nemocnice Petra Dišková.

Pacientov, ktorí boli hospitalizovaní na ARE, previezli na oddelenie centrálnej Jednotky intenzívnej starostlivosti (JIS). Klinika sa nachádza v budove chirurgického pavilónu s heliportom, ktorý bol postavený za účelom prevádzkovania urgentného príjmu.

Príprava priestoru pre pohotovosť

Rekonštrukcia ARA nebola počas uplynulých týždňov jediná. „V súčasnosti sú ukončené práce v priestoroch bývalej lekárne, kde bude v blízkej dobe presťahovaná ambulancia pohotovostnej služby. Tá momentálne sídli v priestoroch bývalej polikliniky na Považskej ulici,“ vyratúva ďalšie zrekonštruované časti nemocnice Petra Dišková.

Pohotovosť pre dospelých zo starej polikliniky presťahujú

V budove, kde sídli oddelenie psychiatrie ukončili prístavbu výťahu. V priestoroch ešte aj dnes prebiehajú finálne práce ako maľovanie a výmena podlahovej krytiny. V týchto dňoch je ukončená aj rekonštrukcia infekčnej kliniky. V blízkej dobe začne nemocnica so stavebnými prácami, ktoré súvisia s prístavbou Angio CT pracoviska.

Zmeny sa netýkali len rekonštrukčných prác na oddeleniach, ale aj doplnením odborníka.  Vysoká a dlhodobá vyťaženosť urologickej ambulancie prinútili vedenie nemocnice, aby prijalo na plný úväzok nového urológa. Doktor Róbert Dušenka je od začiatku tohto týždňa k dispozícii pacientom každý utorok od 16. do 20. hodiny.

Vybojovaný urgent

O tom, že ÚVN v Ružomberku bude mať urgentný príjem najvyššej kvality sme vás informovali začiatkom minulého roka. Všetko však malo byť inak. V materiáli, ktorý schválila vláda v októbri 2017, sa spomínalo 44 slovenských nemocníc, ktoré by sa už o pár rokov mohli pochváliť urgentným príjmom. Ružomberok na zozname nemocníc s urgentom najvyššej – II. kategórie, chýbal.

Vládou schválený návrh urgentných príjmov zatiaľ s Ružomberkom nepočíta

Ministerstvo obrany ako zriaďovateľ nemocnice predložilo vláde zásadnú pripomienku. Nemocnicu definovalo ako jednu z najvýznamnejších nielen pre spádovú oblasť Liptova a Oravy, ale celého Slovenska. Dôležitú rolu zohrávajú aj armádne úlohy nemocnice.

Zriaďovateľom urgentných príjmov je ministerstvo zdravotníctva. Pôvodne s Ružomberkom medzi najvyššími urgentmi nerátalo. Názor zmenilo v medzirezortnom pripomienkovom konaní.

„Zámerom vytvorenia urgentných príjmov typu II je, aby bola lepšie načasovaná urgentná zdravotná starostlivosť pre skutočne urgentných pacientov. Urgentný príjem typu II bude v ÚVN Ružomberok aj s prihliadnutím na strategické ciele, ktoré by nemocnica plnila vzhľadom na svoje špecifické poslanie, ktoré vyplýva z jej postavenia ako nemocnice v pôsobnosti Ministerstva obrany SR,“ odôvodnila začiatkom minulého roka zmenu rozhodnutia hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Hovorkyňa vtedy vyrátala aj vybudovanie urgentu na maximálne tri roky. Dátum, kedy by mal byť urgentný príjem najvyššieho typu v Ružomberku spustený, sa už blíži.

Pred jeho vybudovaním pacientom poslúži dočasné riešenie v podobe kontajnerového urgentného príjmu. Kontajnery zapožičala nemocnica od Ministerstva obrany.

„V blízkej dobe začneme s prípravnými prácami súvisiacimi so spustením. Urgentný príjem kontajnerového typu musí byť spustený najneskôr do polovice roka 2020,“ upresnila Petra Dišková.

Titulná fotografia: ÚVN v Ružomberku. Zdroj: redakcia

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka.