Koronavírus u hospitalizovanej pacientky v ÚVN nepotvrdili. Nemocnica upozorňuje pred zbytočnou panikou

V ružomberskej vojenskej nemocnici prijali v nedeľu večer pacientku s podozrením na koronavírus. To však lekári nepotvrdili. Nemocnica upozorňuje pred zbytočnou panikou.
Do Ústrednej vojenskej nemocnice SNP Ružomberok – fakultnej nemocnice (ÚVN) bola včera v popoludňajších hodinách privezená vozidlom záchrannej služby 33-ročná pacientka, povolaním letuška, s podozrením na ochorenie spôsobené koronavírusom 2019-nCoV.

„Pacientka mala príznaky infekčného ochorenia s teplotou nad 38°C. Ešte pred príchodom sanitky rodina konzultovala zdravotný stav pacientky s infekčnou klinikou ÚVN. Keďže pacientka nemá pozitívnu cestovateľskú anamnézu, nenachádzala sa v poslednej dobe v oblasti s výskytom koronavírusu, bolo jej odporučené domáce liečenie. I napriek tomu, rodina k pacientke privolala rýchlu záchrannú službu, ktorá ju priviezla do nemocnice,” priblížila udalosti, ktoré predchádzali hospitalizácii hovorkyňa ÚVN Petra Dišková.  

Pacientku dnes prepustia do domáceho liečenia, pretože podľa lekárov nejde o koronavírus.

„Doposiaľ dostupné výsledky vyšetrení poukazujú na bakteriálne a nie na vírusové ochorenie. Pri zohľadnení absencie cestovateľskej anamnézy v rizikovej oblasti, ako i posledného letu mimo inkubačné obdobie, je prakticky vylúčená infekcia koronavírusom 2019-nCoV,” povedala Dišková. 

Ďalší pacienti

V pondelok v dopoludňajších hodinách prišli na ambulantné vyšetrenie na infektologickú kliniku ÚVN ďalší dvaja pacienti s pozitívnou cestovateľskou anamnézou.

„Ide o manželov, u ktorých boli odobraté vzorky krvi na vyšetrenie koronavírusu. Keďže sú na konci inkubačnej doby a nemajú príznaky akútneho ochorenia, na základe rozhodnutia lekára budú izolovaní v domácom prostredí,” priblížila nový prípad, ktorým sa v nemocnici zaoberali, hovorkyňa Petra Dišková.

„Zároveň týmto prosíme pacientov, aby v období vírusových respiračných ochorení nepodliehali panike. Ak neboli v rizikovej oblasti, prípadne ak neboli v kontakte s niekým, kto sa mohol nakaziť koronavírusom, ide pravdepodobne o iné respiračné ochorenie,” upozornila v mene nemocnice jej hovorkyňa.

Titulná fotografia – Vstup do ÚVN Ružomberok, Autor – Marek Hasák.