Víťazný hetrik, ligoví futbalisti aj inzultácia. Skončila mestská liga v malom futbale

Futbaloví nadšenci odzvonili 3. ročníku Ružomberskej futsalovej ligy. Všetky doposiaľ vyhralo jedno mužstvo (aktualizované 19. februára o 12:55).

Od novembra až do februára. Jedenásť sobotňajších popoludní strávilo viac ako 160 amatérskych futbalistov z regiónu v telocvični ZŠ Klačno. V prvú februárovú sobotu si víťazné tímy a najlepší hráči prevzali ceny.

„Bol to jednoznačne najvyrovnanejší ročník zo všetkých,“ vysype Ján Rojček pri otázke, čím by práve skončený 3. ročník Ružomberskej futsalovej ligy (RFL) charakterizoval.

„Hráči postupne migrovali z jedného družstva do druhého. Tie slabšie tímy sa buď neprihlásili alebo nabrali skúsenosti, či nových hráčov, a súťaž je naozaj vyrovnaná. Má takú úroveň, akú sme si predstavovali, že by mohla mať,“ dopĺňa hodnotenie druhý z organizátorského triumvirátu Erik Kendera.

Aj s ligovými hráčmi

Súťaž má v pravidlách stanovené, že ju nesmú hrať prvoligoví ani druholigoví hráči a ani členovia ružomberského dorastu. Napriek tomu behali po telocvični známe mená ružomberského futbalu ako Peter Hofercia, Miroslav Božok alebo Roman Smieška.

„Veľmi zdvihlo úroveň, že tu boli napríklad Peťo s Mirom. Veď Miro je člen majstrovského kádra z roku 2006. Pre tých mladých hráčov to bola česť zahrať si proti ním a bolo vidieť, že sa im chcú dorovnať, vytiahnuť sa, čo ťahalo súťaž výkonnostne vyššie,“ hodnotil jeden z faktorov kvalitatívneho nárastu RFL Erik Kendera.

O vyrovnanosti ligy hovoria aj jej trojnásobní víťazi. Prvé dva ročníky vyhrali ešte ako Teplania. V treťom už nastúpili ako Legendaris** so symbolickými dvomi hviezdičkami. Nuž a na konci im k názvu pribudla tretia.

„Tento rok boli veľmi ťažké zápasy a bolo ich viacej, ako v ročníkoch predtým. S Rapidsom sme vyhrali 5:4. S Nebuď blázon sme vyhrali len o gól. No a predčasné finále bolo hneď v 1. kole. Tam sme s Golden Boys prehrávali v 2. polčase o tri góly a otočili sme to, čo nám napokon, dá sa povedať, vyhralo celý turnaj,“ spomína brankár z tímu Legendaris Matúš Čačo.

Mužstvo tvorí stará partia futbalistov, ktorá hrávala v Černovej a neskôr v Liptovskej Teplej. Odtiaľ názov Teplania. Dnes to už neplatí. Aj preto zmenili názov.

„Už sme starší, nie všetci hráme futbal. Chalani sa venujú rodinám, robote. Preto je dôležité nezraniť sa a byť zdravý pre prácu. Objavili sa aj nové tváre, takže ten názov Teplania by už nebol aktuálny,“ ozrejmil Matúš Čačo.

Hore nosy ani maniere vraj u trojnásobných víťazov nie sú.

„Tak jasné, chalani sa doberajú, že nemáme súpera, sme neporaziteľní, ale všetko len zo srandy. Určite nikoho nechceme uraziť ani podceniť. Veľakrát sme mali aj šťastie. Dôležité bolo dobre si zahrať, a to súťaž splnila,“ okomentoval víťaznú náladu v tíme Legendaris M. Čačo.

Organizátori: zľava Ľubomír Kubáň. Mojmír Šrobár, Ján Rojček a Erik Kendera pri odovzdávaní cien víťazom ligy. Foto – Rudo Maškurica.

Od inzultácie k víťazom

Prvý ročník odohrali ligu v športovej hale T18 na Plavisku. Ďalšie dva na Klačne.

„Dva roky je T18 odstavená, dlho sa tam nič nerobilo, ale sme radi, že nám Mojmír Šrobár poskytol útočisko práve tu. Na Klačne je veľká telocvičňa, ktorej dĺžku ani nedokážeme využiť. No Ružomberok by potreboval multifunkčnú halu. Nie takú drahú, ako je v Mikuláši, ale niečo, kde by našli vyžitie viaceré športy za rozumný peniaz,“ myslí si Erik Kendera.

„Pozrite, len nás tu je 160 chalanov, a to sme jedna futsalová liga. Čo ďalšie partie alebo iné športy: florbal, volejbal a tak ďalej. Nemajú sa kde stretávať a hrávať. Je to škoda, poriadna hala by sa v meste uživila,“ pridáva názor Matúš Čačo.

Tretím do partie organizátorov RFL bol Ľubomír Kubáň. „Liga mala už značnú úroveň, ale poriadna hala nám chýbala. Najmä divákom, ktorí chodili na zápasy a museli stáť za bránou alebo za čiarami. Verím, že sa nám v budúcom roku už podarí vrátiť do T18, kde to bude mať všetko ešte lepšiu atmosféru.”

Všetko dobré má aj svoju tienistú stránku. Inzultácia rozhodcu hneď v prvom kole odstavila ďalšieho bývalého a známeho ligového futbalistu.

„To bola škvrna celej ligy. Ale tím sme nepotrestali. Bol to skrat jedného hráča – Tomáša Chovanca, ktorého sme vylúčili zo súťaže. Až na tento moment všetko dopadlo vynikajúco. Chalani si pochvaľovali, snažili sa vyskladať si tímy, byť čo najlepší, a to nás motivuje organizovať aj ďalší ročník,“ hovorí Ján Rojček.

Napriek inzultácii hovorí, že rozhodcovia z Oblastného stredoslovenského futbalového zväzu svoju robotu zvládli.

„Veľmi nám s tým pomohol Peter Vrtich, ale vôbec so všetkým, čo bolo treba. Na rozhodcov sa dalo spoľahnúť. Mali to ťažké, lebo je to halový futbal, je v ňom množstvo kontaktov, no zvládli to,“ ohodnotil arbitrov Jano Rojček.

Predstavenie na záver

Jeden z organizátorov prijal výzvu v stručnosti predstaviť rozmanitú zmes tímov, ktoré 3. ročník súťaže absolvovali.

Legendaris** – vyhrali tretíkrát po sebe. To sú niekdajší Teplania. Sú to najmä futbalisti z Teplej a Bešeňovej. Niekdajší Černovská partia. Teraz však už nie sú tvorení len futbalistami z Teplej, ale aj ďalšími tvárami, tak sa premenovali.

Golden Boys – bývalí ružomberskí dorastenci. Veľmi dobré mužstvo, ktoré statočne vzdorovalo a ukázalo sa ako veľký favorit. Odohrali predčasné finále už v 1. kole súťaže, kde nezvládli 2. polčas s Legendaris. Ale druhé miesto si s prehľadom postrážili.

FK Nebuď Blázon – jadro tímu sú likavskí futbalisti vedení Michalom Martvoňom a doplnení o pár Dúbravcov a Bešeňovcov.

SSC Sokolovňa – partia chalanov, ktorí sa stretávajú v ružomberskej Sokolovni. Prvé dva ročníky skončili zakaždým druhí, teraz im súťaž nevyšla a skončili až piati.

Remix – veľké prekvapenie od nováčika súťaže. Väčšinou chalani z Liptovských Revúc doplnení o bratov Vierikovcov sa veľmi dobre držali a konkurovali v zápasoch aj najlepším.

Rapids – keby nebolo inzultácie tak… Prvýkrát sa niečo také stalo, škoda. Partia okolo Peťa Cigaňáka, doplnená o Peťa Hofericu a ďalších futbalistov.

Ako Chcete – známe družstvo partie Liptákov žijúcich a pracujúcich v Bratislave.

Los Colchoneros – to sú chlapci z Liptovskej Lúžnej.

Fifty Klan – to sú mladí chlapci z Ludrovej.

FC CF – najstaršie mužstvo okolo Ľuba Kubáňa a Paľa Kupča posilnené o Mira Božoka.

Havkáči – chalani z Lúčok. Trpeli na brankára, ktorého mali len raz počas ligy a nedokázali ho nahradiť. Inak mali na to skončiť vyššie.

Konečná tabuľka súťaže 3. ročníka Ružomberskej futsalovej ligy.

Individuálne ocenenia:

Najlepší hráč: Pavol Slovák (Legendaris**)

Najlepší brankár: Erik Grauza (Golnen Boys)

Najlepší strelec: Peter Mahút (Rapids) – 38 gólov

Najčastejšie vyhodnocovaný hráč: Branislav Hrbček (Havkáči)

Najstarší hráč: Pavol Kupčo (FC CF)

Najlepší rozhodca: Dušan Balogh

Cena Fair-play: Tibor Hyravý (Los Colchoneros)

 

Titulná fotografia – víťazný tím Legendaris**

Autor fotiek – Rudolf Maškurica. Fotogalériu z vyhodnotenia ligy nájdete tu.

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.