V Ružomberku v lete brigádujú aj zahraniční študenti

Letnú brigádu si v Ružomberku našli stredoškoláci, vysokoškoláci, ba dokonca aj študenti z Ukrajiny. Nie všetci pracujú za pokladňami v hypermarketoch, baroch či reštauráciách.

S letom sa mnohým mladým ľuďom spája oddych, ničnerobenie a množstvo zábavy. Namiesto ranného vstávania a učenia sa môžu počas prázdnin spomaliť a oddýchnuť si s kamarátmi alebo s rodinou.

Nájdu sa však aj takí, ktorí si počas leta chcú zarobiť vlastné peniaze, a tak sa chytia nejakej brigády. Hoci sa zdá, že v Ružomberku veľa pracovných príležitostí nie je, brigáda sa tu predsa len dá nájsť.

,,Počet študentských brigádnikov v Ružomberku sledujeme cez pobočky Sociálnej poisťovne, pod ktoré spadá určitý región, nie podľa miest,“ uviedol pre Ružomberský magazín hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder.

Dopátrať sa tak k presnému počtu študentov brigádujúcich v Ružomberku nie je možné. Liptovskomikulášska pobočka Sociálnej poisťovne, pod ktorú spadá aj Ružomberok, v júni v oboch okresoch evidovala 2061 dohôd o brigádnickej práci študentov.

Kto chce brigádu, mal by začať hľadať čo najskôr

Možnosť brigádovania každoročne ponúka aj najväčší zamestnávateľ v regióne Mondi SCP. Dôležité je dodržať termín. Tento rok sa mohli študenti prihlásiť prostredníctvom online formulára do 31.mája.

„V júli a v auguste u nás každý mesiac brigáduje po 170 študentov. Uchádzači sa musia hlásiť do určitého času, potom sa rozdelia na dva mesiace a už sa ďalší nehľadajú,“ informovala hovorkyňa spoločnosti Martina Piláriková,

Brigádovať sa v Ružomberku dá aj priamo v centre mesta. Stačí len sledovať ponuky na internete, na dverách prevádzok alebo sa jednoducho prísť spýtať.

,,Brigádujem v kníhkupectve Panta Rhei, kde som sa bola informovať ešte v marci. Pracovať cez leto som sa rozhodla preto, lebo si chcem zarobiť nejaké peniaze a nechcem ho premárniť ničnerobením,“ povedala študentka Katolíckej univerzity Ivana Koňušíková.

Prezradila aj to, že zarobené peniaze chce využiť na kúpu lístka na koncert obľúbenej kapely. Zvyšok použije na zaplatenie ubytovania a časť si odloží na horšie časy.

O tom, že brigáda vie byť aj zábavná, vie svoje študent Juraj Plaza. ,,Brigádujem ako inštruktor lezenia a zipline v Tarzanii Hrabovo. Popri tom využívam svoje jazykové znalosti, ktoré som nadobudol počas štúdia v USA, a doučujem angličtinu,“ priblížil svoju letnú brigádu absolvent Gymnázia sv. Andreja.

Zároveň dodal, že peniaze sa z väčšej časti chystá odložiť, niečo chce použiť aj na cestovanie. Chcel by navštíviť Rím a znovu sa pozrieť do Londýna.

Brigádujú aj študenti z Ukrajiny

Keď sa na Katolíckej univerzite skončil akademický rok, niektorí ukrajinskí študenti sa rozhodli, že leto strávia na Slovensku, v meste, kde študujú.

,,Brigádujem v penzióne Blesk ako recepčná. Myslím, že doma by som sa nudila. Brigáda je pre mňa príležitosť vyskúšať niečo nové a hlavne sa naučiť lepšie po slovensky. Vo voľnom čase môžem navyše cestovať do malebných miest Slovenska. Už som sa do nich zamilovala,“ hovorí s úsmevom Alla Bobryk, ktorá pochádza z ukrajinského mesta Ternopiľ.

Dôvody, pre ktoré ukrajinskí študenti zostali na Slovensku, sú rôzne. Jedna z nich, Anastasia Ruban, tvrdí, že má u nás viac možností ako zarobiť peniaze, a okrem toho je pre ňu jednoduchšie dostať sa zo Slovenska aj do iných krajín.

,,Privyrábam si na salaši Krajinka. Okrem toho zlepšujem aj svoju znalosť slovenského jazyka. Zarobené peniaze miniem na športovanie, turistiku, nakupovanie, samozrejme, na jedlo,“ prezradila študentka z Mukačeva.

Študenti z okresov Ružomberok a Liptovský Mikuláš však nebrigádujú iba počas leta. Štatistiky za posledné štyri roky ukazujú, že počet brigádnických dohôd, ktoré boli uzatvorené napríklad v decembri, sa zvyšuje.

Kým v roku 2014 v decembri brigádovalo 1460 študentov, v roku 2017 už bolo uzatvorených 1756 dohôd o brigádnickej práci študentov.

Ilustračná fotografia – Zdroj: Juraj Plaza

Som študentkou žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Počas štyroch rokov štúdia mi Ružomberok prirástol k srdcu, a preto ma zaujíma všetko, čo sa s mestom spája.