V Ružomberku prebieha nenápadná bežecká revolúcia

Skupina nadšencov behu pripravuje ambiciózny projekt Ružomberskej bežeckej ligy.

Ak je Ružomberok niečím na Slovensku preslávený, tak je to šport. Basketbal ešte stále, napriek tomu, že jeho krivka slávy po niekoľkoročnom páde naďalej stagnuje. Futbal ani nie tak kvôli prenikavým výsledkom, ako pre svoju stabilitu. Nepretržitých dvadsaťjeden rokov v najvyššej súťaži je obdivuhodných a v našich podmienkach takmer rekordných.

Mesto ale figuruje aj na mapách iných športových disciplín. O našich stolných tenistoch či šachistoch vedia široko-ďaleko. Navyše, za ostatné dva roky zažilo mesto nečakanú bežeckú renesanciu. A jej vrchol je podľa všetkého stále pred nami.

Beh patril k mestu odjakživa

„Sedemdesiate a osemdesiate roky minulého storočia sa niesli v znamení bežeckého boomu,“ spomína ružomberský novinár a niekdajší reprezentant a majster Československa v behu na 400 metrov Ján Svrček.

Od roku 1973 sa beháva najstaršie okresné podujatie Beh okolo Sliačov. Len o rok neskôr vznikla Belanská pätnástka. „Predtým sa konala pod názvom Beh od pamätníka k pamätníku a chodili na ňu aj reprezentanti z Dukly Banská Bystrica,“ spomína Svrček.

Stále aktívne sú aj ďalšie dolnoliptovské podujatia. Beh oslobodenia v Likavke má za sebou 39. ročníkov, Švošovská pätnástka 36.

Na začiatku osemdesiatych rokov pribudol Beh okolo Sidorova, ktorý si zobrali pod patronát v Bavlnárskych závodoch. Ružomberský atletický oddiel organizoval Silvestrovský beh. V Černovej si obúvali tretry na Behu vďaky a vytrvalosť voľakedy preverovala aj nekonečná Ludrovská dolina.

Veľmi populárny bol aj Beh Pravdy chudoby. „Behalo sa po asfaltke z Ľubochne do Ružomberka. Bolo to podujatie na počesť komunistických novín, ale my bežci sme to ako stranícke podujatie nevnímali,“ pridáva spomienky na pamätný beh Ján Svrček.

„V časoch najväčšej slávy sa do neho zapojilo aj tisíc bežcov. Kolóna musela mať automobilové sprievody na hlavnej ceste. Dospelí bežali z Ľubochne, mládežnícke a detské kategórie prebiehali priamo v uliciach mesta,“ dodáva Svrček.

Beh mal 14. ročníkov. Keď zanikol, atletický klub a centrum voľného času ho nahradili novým podujatím nazvaným Kritérium mesta.

„V roku 1989 sa v celom Liptove konalo až 34 bežeckých podujatí,“ dokumentuje niekdajšiu popularitu tohto športu v Liptove Ján Svrček.

Úpadok a postupná obnova

V deväťdesiatych rokoch prišiel bežecký úpadok. Množstvo podujatí stratilo niekdajšie funkcionárske a oddielové zastrešenie. Plecia nadšencov v Ružomberku neboli až na dlhoročné výnimky (Sliače, Biely Potok, Likavka či Švošov) ešte pripravené dlhodobo niesť organizačnú záťaž.

Napriek tomu v regióne Liptova existovalo dostatok podujatí na to, aby v roku 1984 odštartovaná každoročná súťaž O najlepšieho bežca Liptova pretrvala. Za tie roky zmenila troch organizátorov a dnes sa volá Liptovská bežecká liga.

Pomalý reštart nových podujatí prišiel na prelome milénia, kedy existovali stabilné mládežnícke podujatia ako Beh olympijského dňa či Cezpoľný beh zastrešený Centrom voľného času Elán.

Z tých výkonnostných pribudlo do kalendára Slovenského pohára v behu do vrchu novozaložené podujatie Beh na Malinné – behalo sa deväť rokov. V roku 2004 z iniciatívy Petra Filippa obnovili v tom čase už sedem rokov neexistujúci Beh okolo Sidorova.

Skutočná bežecká explózia ale prišla v ostatných troch rokoch. Do bežeckého kalendára pribudlo až šesť podujatí. Nadšenci opätovne postavili na nohy Beh na Malinné, ktorý má za sebou dva ročníky.

Hrabovo a Malinné Brdo je lokalitou, kde pribudli aj preteky v duatlone (bicykel a beh) ako súčasť väčšej série športových podujatí v Liptove.

Vlani sa po prvý raz konal Štefanský beh, ktorý nepriamo nadviazal na tradíciu niekdajšieho silvestrovského.

Tento rok zostalo vrece s bežeckými podujatiami aj naďalej roztrhnuté. V Černovej pripravili Beh ku krížu, papierne založili beh ulicami mesta pod názvom City Run, no a ďalšia partia nadšencov zase vymyslela Beh vrcholom Sidorova.

Veľké plány pre rok 2018

Táto bežecká explózia sa spája väčšinou s tými istými menami. Jedným z nich je Ľuboslav Palguta – ako zamestnanec Mondi SCP organizoval v júni pod hlavičkou tejto spoločnosti prvý ročník behu City Run.

„Pred pol rokom sme sa začali spoločne rozprávať, takí tí bežeckí nadšenci ako Tomáš Gazdarica, Ján Svrček, Patrik Lupták či Ľubomír Kubáň, a dospeli sme k presvedčeniu, že potenciál, ktorí sa tu tvorí, treba ešte viac podporiť. Chceme rozbehať celý okres, motivovať a pritiahnuť ľudí k zmysluplnej aktivite,“ zanietenie vysvetľuje Palguta zrod myšlienky i ľudí stojacich za projektom Ružomberskej bežeckej ligy.

Zaangažovaných je viac ľudí. Prakticky všetci organizátori doterajších ružomberských pretekov. Od jari až do decembra by sa postupne uskutočnilo desať podujatí, na ktorých by v jednotlivých kategóriách súťažiaci zbierali body. Najlepších bežcov v meste by sme spoznali vo finále – na decembrovom Štefanskom behu.

„Nechceme to ale robiť iba pre tých, ktorí pravidelne behajú. Práve naopak. Na všetkých pretekoch musia byť trate od 25 metrov po zhruba 15 kilometrov. Chceme, aby sa zapojili maličké deti, predškoláci, školáci, študenti, rodiny s deťmi, a, samozrejme, aj hobby bežci. Každý podľa toho, na koľko si trúfa,“ dopĺňa predstavu organizátorov Palguta.

Celá myšlienka by mohla mať názov Ružomberok v pohybe. Organizátori už získali prísľub piatich partnerov, ktorí sú odhodlaní túto aktivitu podporovať. Ide o Mondi SCP, Občianske združenie Ružomberčan, Adam šport, mesto Ružomberok a lyžiarske stredisko Malinô Brdo. Všetky preteky by organizovali ich doterajší usporiadatelia. Iniciatíva Ružomberok v pohybe, ktoré sa práve kreuje, by im však chcela pomôcť a všetko zastrešiť.

„Vďaka partnerom by sme každému z organizátorov poskytli časomieru, online registráciu, štartovné čísla, diplomy a cenami by sme garantovali počet a šírku kategórií,“ vysvetľuje Palguta praktické zámery bežeckej ligy.

Plány sú však ďaleko väčšie. Z najlepších bežcov, čo sa má ukázať práve v jednotlivých pretekoch, chcú organizátori zostaviť dva, možno aj tri ružomberské tímy, ktoré sa zapoja do augustového ultramaratónu Od Tatier k Dunaju.

Navyše, každé bežecké podujatie má mať sprievodný kultúrny a umelecký program zostavený z domácich účinkujúcich. Tak, aby okrem bežcov prišla aj širšia verejnosť.

„Športovci nemôžu byť zlí ľudia. Šport predsa spája, aj keď prehráte, musíte to zvládnuť, lebo niekto obetoval víťazstvu viac. My veríme, že Ružomberská bežecká liga sa stane veľkým podujatím, ktoré bude Ružomberčanov spájať,“ dopĺňa jednu z ideových predstáv Palguta.

 

Ohlásený kalendár Ružomberskej bežeckej ligy na rok 2018

Preteky                                   Lokalita                 Termín

Beh ku Krížu                            Černová                7. 4. 2018

Bežecké kritérium                   Ružomberok          8. 5. 2018

Večerný beh                            Ružomberok          9. 6. 2018

City Run                                  Ružomberok        16. 6. 2018

Hrabovský triatlon                   Ružomberok         4. 8. 2018

Belanská pätnástka                  Biely Potok          19. 8. 2018

Beh vrcholom Sidorova          Ružomberok           1. 9. 2018

Beh na Malinné                       Ružomberok       14. 10. 2018

Beh okolo Sidorova                Ružomberok        20. 10. 2018

Štefanský beh                          Ružomberok        26. 12. 2018

 

Titulná fotografia: Bežci počas posledného Štefanského behu na Mostovej ulici v Ružomberku. Autor: Rudolf Maškurica

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.