V obecnej knižnici pracovala takmer dve desaťročia, starosta ju už ďalej nechcel

Manžel správkyne obecnej knižnice v Martinčeku v komunálnych voľbách kandidoval proti starostovi. Ten tvrdí, že to s ukončením spolupráce nemá nič spoločné.

V Martinčeku je Danka Maliňáková známou osobou. Predsedá Miestnemu spolku Slovenského Červeného kríža, organizuje kultúrne či folklórne podujatia a donedávna viedla aj obecnú knižnicu.

Pre deti, ktorým takmer dvadsať rokov požičiavala knihy, vymyslela aj recitačnú súťaž Mám básničku na jazýčku.

Keďže Martinček je malou obcou, nešlo o prácu na plný úväzok. Na základe dohody o vykonaní práce dostávala približne 70 eur za polrok.

„Väčšinou som ich aj tak použila na naše aktivity,“ hovorí Maliňáková, ktorá pracuje na Katolíckej univerzite v Ružomberku.

Už viackrát chcela obecnú knižnicu prenechať mladším, ale napokon ju vždy uhovorili, aby sa jej venovala aj naďalej.

O to väčšie bolo jej prekvapenie, keď koncom februára dostala doporučený list, v ktorej ju starosta obce Juraj Bobek (SNS) informoval, že ku koncu roka vypršala dohoda o vykonaní práce, ktorú sa rozhodol neobnoviť.

„Pritom v januári som iniciatívne navrhla urobiť v knižnici inventúru, ktorá už dlhšie chýbala. Neobjavil sa vtedy žiadny náznak nesúhlasu či nespokojnosti s mojou prácou,“ spomína dlhoročná správkyňa.

„Pani Maliňáková pracovala u nás v obecnej knižnici. Počas týchto rokov som prácu pani Maliňákovej nesledoval podrobne, nakoľko som starostom obce od roku 2014. Avšak počas posledných rokov som pozoroval výraznú stagnáciu našej knižnice a preto som vyhodnotil, že je čas na zmenu,“ reagoval starosta Bobek na našu otázku, prečo sa rozhodol pristúpiť k ukončeniu spolupráce.

Zaujímavosťou je, že Ján Maliňák, manžel Danky Maliňákovej, bol v novembrových komunálnych voľbách jediným protikandidátom úradujúceho starostu. Ako nezávislý kandidát presvedčil 83 voličov, kým Bobek dostal 176 hlasov.

Žeby práve toto mal byť dôvod ukončenia vzájomnej spolupráce, starosta odmieta. „To, že manžel pani Maliňákovej bol môj protikandidát, nemá s touto vecou samozrejme žiadny súvis, čo som pani Maliňákovej oznámil a vysvetlil aj osobne,“ vysvetľuje starosta Bobek. Na ďalšie doplňujúce otázky, ktoré sme mu zaslali emailom, už nereagoval.

„Beriem to tak, že po tých rokoch už obecná knižnica dospela a tak som ju mohla pustiť do sveta. Len mi je ľúto, že sa to stalo takýmto spôsobom,“ uzatvára Maliňáková.

Vyštudoval som dejepis a náboženskú výchovu, doktorandské štúdium som absolvoval v odbore teória a dejiny žurnalistiky. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity v Ružomberku, píšem pre internetový denník Postoj.sk a pre médiá komentujem dianie v cirkvi.