V meste vrcholí slovenský a svetový šampionát v šachu

Ružomberok prinesie počas víkendu mená majstra Slovenska aj majstra sveta v šachu telesne postihnutých.

Šachové podujatie Chessfest 2019 speje do finále. Už týždeň trvajú jeho dva najvýznamnejšie turnaje. Majstrovstvá Slovenska v šachu aj Majstrovstvá sveta v šachu telesne postihnutých. Zostávajú posledné dva víkendové dni.

O titul bojujú aj Ružomberčania

Slovenský šampionát dospelých je v Ružomberku po prvý raz.

Štefan Mazúr patrí k favoritom na republikový titul. Zdroj – Chessfest 2019.

„Majstrovstvá republiky sú vrcholovým podujatím dospelých, a keďže my sme viac orientovali na mládež a robili podujatia pre deti, tak preto je tu po prvýkrát. Požiadali sme o turnaj, nakoľko šachový klub oslavuje storočnicu, tak sme chceli mať tie najvrcholovejšie podujatia u nás,“ zdôvodňuje konanie majstrovstiev v našom meste hlavný organizátor, predseda Šachového klubu (ŠK) v Ružomberku Marek Zelnický.

Z Top 10 najlepších šachistov podľa aktuálneho rebríčka prišlo do Veľkej dvorany Kultúrneho domu Andreja Hlinku sedem hráčov. Doplnili ich hneď tí nasledujúci z rebríčka z jedenásteho až trinásteho miesta.

„Medzi nimi sú aj Ružomberčan Matej Hrabuša a Juraj Druska z Liptovskej Teplej,“ priblížil Zelnický, prečo tento stav domácim viac-menej zapasoval.

Dve kolá pred koncom je Druska druhý, len o pomocné body za lídrom Jergušom Pechačom. Hrabuša je zatiaľ ôsmy.

Ak by ste sa vybrali v sobotu alebo v nedeľu do Veľkej dvorany, slovenských top šachistov spoznáte podľa toho, že hrajú na pódiu. Pod nimi, v sále, prebieha takzvaný open slovenský šampionát. Ďalších sedemdesiat šachistov sa tu snaží kvalifikovať na budúcoročné slovenské majstrovstvá. Hrá sa tam aj o majstra Slovenska žien. Druhá je priebežne Ružomberčanka Monika Motyčáková. Lídrom Júlia Movsesian.

Manželka od manžela radu nepotrebuje

Jej manžel, arménsky reprezentant a niekdajší majster sveta v šachu Sergej Movsesjan, je čestným hosťom podujatia. Bol tu už v roku 2014 na Mitropa Cupe, a tak prostredie už pozná. Z pozície šachového poradcu manželky sa elegantne vyvliekol.

„Okrem toho, že manželka hrá, tak tu máme aj malého syna. Tak som skôr jeho poradca, počas jej partií, lebo musím dávať na neho pozor. Ale ona sama je šachistka, takže vie, čo má robiť. Ja sa snažím turnaj si užívať,“ ozrejmil nám zhovorčivý Armén, ktorý hovorí plynule po slovensky.

Práve dnes ho čaká niekoľko zápasov naraz, tzakzvaná simultánka.

„Nenaháňam výsledky. Viem, že niektorým o to pôjde, ale pre mňa je dôležité, aby si všetci zúčastnení zápasy užili a prípadne si zo stretnutí aj niečo zaujímavé odniesli,“ vysvetlil Movsesjan.

Sergej Movsesjan (stojaci) počas šachovej simultánky. Foto – Vladimír Hrtko/Chessfest 2019.

Čo hráč, to požiadavka

Presun chodbou z Veľkej dvorany do hotelovej časti znamená nielen vstup do klimatizovanej miestnosti, ale aj medzi 45 šachistov z dvanástich krajín, ktorí súperia o titul svetového šampióna medzi telesne postihnutými.

„Robíme podujatia, kde chodí 300 až 400 hráčov, a to je lahoda oproti svetovému turnaju, kde príde do 50 hráčov a každý má špecifické požiadavky. Ide o rôzne prenášače z postele na vozík, rôzne rozmery izieb, špeciálne upravené miesta za šachovnicou, prevozy z letísk do Ružomberka sú veľmi náročné, lebo každý potrebuje individuálny prístup, individuálnu prepravu. Je to celé neporovnateľné náročnejšie,“ vraví Zelnický o špecifikách svetového šampionátu v tejto kategórii.

Šachový klub sa uchádzal o jeho organizovanie po druhý raz. Po dvoch rokoch tak hostíme v meste tento typ svetového turnaja znovu.

Ind Jagadish počas Majstrovstiev sveta v šachu telesne postihnutých. Foto – Chessfest 2019.

„Na druhej strane, je to veľmi milé a vďačné podujatie. Tí ľudia sú nesmierne radi, že sa niečo také pre nich robí a pre nás je to odmena. Keď viete, že tu štyri dni cestovali niekde z Indie alebo zo Sibíri len 36 hodín vlakom, kým prišli do Moskvy na letisko, a predstavíte si tú vôľu, čo musia pri svojom hendikepe niektorí prekonať, tak to má význam,“ dodáva riaditeľ turnaja.

Súčasťou šampionátu je aj ženská kategória, kde reprezentujú i dve členky šachového klubu: Nikola Konkoľová a Katalin Engel. Práve Konkoľová dosiahla v roku 2015 na bronz a podľa Zelnického mohli ženy pomýšľať aj na tomto turnaji o vyššie méty. Spolu s nimi je medzi účastníkmi dokopy osem Slovákov. Ako dopadnú sa dozvieme už dnes.

BLITZ Ružomberok Open

Do nabitého programu dvoch veľkých turnajov dokázali organizátori zmestiť aj 4. ročník turnaja Ružomberok Open v blitz šachu. Ide o najrýchlejšiu možnú šachovú hru. Päťdesiatdva šachistov odohralo 11 kôl za ani nie tri hodiny.

„Je to veľmi náročné, samozrejme, človek musí byť sústredený, musí rozmýšľať nad každým ťahom a nemôže si dovoliť také chvíľkové ochabnutie mysle, pretože to hneď súper využije. Tri minúty sú veľmi málo a dve sekundy ešte menej,“ vraví druhý v konečnom poradí, člen ŠK Ružomberok, Jaromír Bednář.

Zmienka o čase smeruje k časovej dotácii turnaja. Každý hráč mal na všetky ťahy v zápase len tri minúty. Za každý ťah sa mu dve sekundy pripočítali. Ľahko si predstaviť, ako rýchly šach to oproti klasickému bol.

„Umiestnenie ma potešilo. Podarilo sa mi poraziť veľmajstra Pachera, ktorý patrí medzi slovenskú špičku. Ale bola aj šanca, že som mohol vyhrať tú partiu s víťazom, len vtedy bola moja ruka rýchlejšia ako rozum, takže som urobil kopec chýb a prehral. Ale tak, druhé miesto je pekné a teší ma aj preto, lebo napriek svojmu veku som si mohol povedať, že ešte šach trošku viem hrať,“ vraví dobre naladený Bednář.

Na Chessfeste má okrem účasti v blitz turnaji zaujímavú pozíciu. Známy je aj tým, že v minulosti viedol slovenskú reprezentáciu telesne postihnutých. Dnes majú o jeho služby záujem Ukrajinci, Rusi i Slováci.

„Oslovili ma Ukrajinci, či im môžem pomáhať, potom Rusi a teraz aj Slováci, tak pomáham všetkým a snažím sa byť neutrálny,“ smeje sa Bednář, zatiaľ čo konzultuje za prázdnymi šachovnicami rôzne herné situácie so svojimi „zákazníkmi“.

Skúšame to aj s politickou otázkou, ale vraj sa neobáva toho, že by ho ukrajinská alebo ruská strana obvinila z napomáhania nepriateľovi.

„Za šachovnicou neexistuje konflikt v Donbase. Tu riešime to, čo nás baví a spája. Šachisti majú heslo – všetci sme jedna rodina. Hráme, aby sme sa zabavili, aby nám bolo dobre,“ vysvetlil ako to je s politikou a šachom na tomto turnaji.

Ak by ste mali chuť sa ísť na turnaje pozrieť, príležitosť je už len dnes a v nedeľu. Zápasy začínajú od 9:00. No keďže niektoré šachové partie trvajú hodiny, je veľká pravdepodobnosť, že niekoľko zápasov chytíte ešte aj popoludní. Kto uprednostní na sledovanie pohodlie domova, je tu možnosť aj pre neho.

„Na webe prenášame 74 partií online. Hneď v prvý deň turnaja sme mali pripojených 170-tisíc unikátnych adries z 28 krajín,“ ozrejmil Zelnický, ako sa ružomberský šachový Chessfest stal celosvetovým nielen účasťou, ale aj diváckou prítomnosťou.

Vyhodnotenie nalepších z turnaja BLITZ Ružomberok Open. Jaromír Bednář uprostred (v tmavomodrom tričku). Celkom vľavo hlavný organizátor Marek Zelnický. Foto – Chessfest 2019.

Titulná fotografia – Slovenský Open šampionát v šachu. Foto – Marek Hasák/Chessfest 2019

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.