V Liskovej sa v sobotu zabávalo viac ako dve tisíc ľudí

Na 12. ročníku podujatia Lisková sa zabáva vystúpili viacerí slovenskí interpreti. Nechýbala ani tombola, súťaže či atrakcie pre najmenších. (Video v texte)

Do susednej obce s viac ako dve tisíc obyvateľmi sme sa vybrali vlakom. Rovnaké rozhodnutie urobili desiatky mladých aj starších Ružomberčanov. Podujatie neprekazila ani krátka, ale za to intenzívna poobedňajšia búrka. A keďže platí, že po daždi vždy vyjde slnko, sprievodný program mohol opäť pokračovať.

Festivalová atmosféra

Areál Obecného športového klubu vítal návštevníkov už po dvanásty raz. Deti sa šantili v  pene, ktorú im pripravili dobrovoľní hasiči alebo na troch skákajúcich hradoch. Niektoré z nich sa stali hrdými majiteľmi balónov uviazaných na ruke. Niektorým sa motúz uvoľnil, a tak sme boli niekoľkokrát svedkami toho, ako obľúbenú Mášu unáša vietor niekam do diaľav.

Ľudia sa zastavovali pri stánkoch s občerstvením, pri balónoch či hračkách. (Foto : autorka)
Na cukrovej vate si pochutili nielen deti, ale aj staršie ročníky. (Foto: autorka)
Do sýta sa vyšantili aj najmenší. (Foto: autorka)

Starší si pochutnávali na medovine a vychladenom pive. Z každého kúta rozvoniavalo aj jedlo. Nechýbali tradičná cukrová vata, cigánska v žemli, ba ani stánky s rôznymi ručnými výrobkami. Oči sa mohli popásť na folklórnych sukničkách, maľovaných taškách, náušniciach či šperkoch.

Od 10. hodiny hrali zmiešané družstvá priateľské futbalové zápasy. Program potom pokračoval poobede. Otvoril ho starosta obce Jozef Murina a po ňom vystúpila spevácka skupina Liskovianka. Po búrkovej prehánke sa deťom predstavili so svojimi maskotmi Bojko a Zmrzlinka. Po hudobnom divadielku rozprúdila zábavu ružomberská kapela Gipsy David band.

Potom sa mikrofónu chopil Dušan Grúň a všetkých presvedčil, že aj napriek vyššiemu veku vie ešte stále dobre spievať a zabávať. Na svoje si prišli najmä staršie ročníky. Známy spevák zanôtil v Liskovej známe slovenské či ľudové piesne a čas medzi nimi vypĺňal vtipkovaním.

Spevák Dušan Grúň si vystúpenie v Liskovej pochvaľoval. (Foto: autorka)

„V Ružomberku a v okolí som bol najmenej stokrát. Moji starí rodičia sú z Hút a z Bobrovca, takže ja mám vašu liptovskú krv. Až osud ma zavial niekde úplne inde. Vystupovalo sa mi tu výborne, ľudia sú neuveriteľne srdeční. Cez leto mám ešte veľa vystúpení, na môj vek by som povedal, že až príliš,“ priznal sa nám 77-ročný spevák evergreenov. Po jeho vystúpení si publikum nahlas vypýtalo aj pieseň navyše. Dušan Grúň sa však ospravedlnil a sľúbil, že nabudúce sa lepšie pripraví.

Dav roztancovali Mafia Corner a Smola a Hrušky

Blížiacim sa večerom do športového areálu húfne prichádzali ľudia. Starosta obce Jozef Murina nám potvrdil, že podľa jeho odhadu do Liskovej zavítalo počas celého dňa 2 až 2,5 tisíc ľudí.

„Tých novostí oproti predošlým ročníkom je oveľa viacej. Podujatie sme posunuli dopredu. Po minulé roky bolo určené hlavne pre Liskovú, teraz sme niečo pridali a okrem spoluobčanov našej obce sa môžu spolu s nami zabaviť aj občania okolitých obcí a mesta Ružomberka,“ prihovoril sa návštevníkom starosta.

O niekoľko minút sa na pódiu objavil hudobník s názvom Mafia Corner. Dav ľudí pod pódium zrazu výrazne omladol. A keďže spevákova tvorba je aj o ľudových piesňach v rytmickejšej podobe, Lisková sa naozaj začala zabávať. Tí, ktorí poznali text si so spevákom aj zaspievali.

Spevák Mafia Corner počas vystúpenia. (Foto: autorka)

„Na toto podujatie chodievam veľmi rada. Tento rok sa mi ale páčilo najviac, najmä kvôli výberu interpretov,“ prezrádza Ružomberčanka Simona.

Naladený dav ľudí zabávala aj kapela Smola a Hrušky. Na hudobnej scéne je už 22 rokov a za ten čas si na svoje konto pripísala štyri albumy. Počas koncertu ponúkli aj najnovšie piesne, no najviac potlesku si vyslúžili za starú dobrú klasiku. Nechýbali hity Matura, Svokra, Fajčiť treba či Na čom záleží.

„Počas našich viac ako 1200 koncertoch sme sa nemohli vyhnúť ani Ružomberku a jeho okoliu. Pamätám si na koncerty v dome kultúry, na plese, v klube či v športovej hale,“ spomína na dolný Liptov spevák Jozef „Spoko“ Kramár, ktorý v kapele spieva a hrá na gitare.

Lisková sa zabáva z jeho pohľadu nebol komorný festival, ale výborná akcia, kde prišla celá obec a polovica Ružomberka.

„Každé vystúpenie je iné a hoci máme pripravenú určitú kostru koncertu, vždy ho prispôsobujeme podľa druhu akcie. Je rozdiel, či je koncert na sedenie, či hráme po polnoci, kde je už každý unavení alebo hráme pre deti poobede,“ vysvetľuje Spoko a dodáva, že počas leta bude mať kapela veľa koncertov nielen na Slovensku, ale aj v Čechách.

Kapela Smola a Hrušky zaspievala nielen novšie, ale aj staršie hity. (Foto: autorka)

Z Banskej Bystrice prišla do Liskovej aj kapela Rock Reunion. Štvorica hudobníkov sa na Slovensku preslávila najmä hitom Dokonalá, v ktorom spieva známy raper Kali. O záverečnú bodku sa postarali ružomberská kapela Wark a rockový Screen.

Titulná fotografia: Kapela Smola a Hrušky. Foto: autorka

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka.