V Liptovskom múzeu sprístupnili výstavu Fotoforum

Desiatky farebných aj čiernobielych fotografií z 51. ročníka Medzinárodného salónu umeleckej fotografie Fotoforum si v zrekonštruovanej výstavnej sále môžete pozrieť do 28. októbra.

Už tradične prevládajú krajinky, nechýbajú však ani portréty či fotografie zo spoločenských udalostí. Medzi ocenenými autormi sú fotografi zo Slovenska, Česka, Švédska, Francúzska, Belgicka a iných krajín.

„Považujem za malý zázrak, že súťaž vytrvala v klasickej, papierovej podobe už 51 rokov, aj napriek tomu, že digitalizácia výrazne vošla aj do fotografického diania,“ skonštatoval predseda poroty Milan Filičko na sobotnej vernisáži, ktorej sa zúčastnilo zhruba päťdesiat ľudí.

Podpora mladých

Na príprave podujatia sa podieľajú Občianske združenie Fotoforum, Liptovské múzeum, mesto Ružomberok a Zväz slovenských fotografov (ZSF) sídliaci v Ružomberku. Ten si tohto roku pripomína aj 50. výročie vzniku.

Ľubomír Schmida: Impresie Turca 3

Jeho súčasný predseda Ľubomír Schmida počas vernisáže apeloval na hostí, aby vzťah k fotografovaniu podporovali aj u detí a mladých.

„Chcel by som vás poprosiť, aby ste neboli sebci a egoisti a aby ste deti, ktoré majú záujem, brali na fotoplenéry, ukázali im krásne slovenské scenérie, pretože nám ich obdivuje celý svet,“ povedal vášnivý krajinkár, ktorý si z tohtoročného Fotofora odniesol čestné uznanie FIAP (Medzinárodná federácia umeleckej fotografie) za fotografiu Impresie Turca 3.

Ľubomír Schmida pri ocenenej fotografii.

„Šlo o nádhernú scenériu, bol som tam asi dvadsaťkrát, kým sa mi tú atmosféru podarilo zachytiť. Fotil som pri západe slnka, dôležité bolo, aby slnko nebolo príliš vysoko, ani príliš nízko,“ opisuje, čo stálo za vznikom oceneného diela.

„Je pre mňa zadosťučinením, keď sa ľudia z mojich fotografií tešia. Už tridsať rokov pracujem na projekte Živly zeme s podnázvom Fiat lux, teda Buď svetlo, ktorý ukazuje štyri základné elementy, bez ktorých by sme nemohli existovať. Snažím sa ukázať, že by sme ich mali chrániť aj pre budúce generácie, aby sme planétu neničili, našli v nej krásno a zachovávali ho,“ približuje význam svojej tvorby.

Najúspešnejší autor

Martin Sprušanský: Most v noci

Martinovi Sprušanskému, ktorý je členom fotoklubu pri ZSF v Ružomberku od roku 2010, udelili tento rok čestné uznania FIAP za farebnú fotografiu Most v noci a čiernobielu fotografiu Pod oblakmi strom. Získal tiež modrý odznak FIAP pre najúspešnejšieho autora. Aj on sa venuje prevažne krajinkárskej fotografii.

„Liptov poskytuje na pomerne malom priestore neskutočné množstvo nádherných scenérií v každom ročnom období a v každom počasí. Mám rád, keď je na fotografii zachytená voda, a preto je mojím obľúbeným miestom priehrada Liptovská Mara, kde vzniklo mnoho fotografií.  Rád zachytávam aj modernú architektúru veľkých miest a v poslednom období mi učarovala nočná fotografia a astrofotografia,“ hovorí 55-ročný Lipták, ktorý si ceny na vernisáži nemohol prevziať, keďže v tom čase absolvoval workshop zameraný na astrofotografiu.

Martin Sprušanský: Pod oblakmi strom

„Zúčastnil som sa mnohých medzinárodných súťaži po celom svete, kde sa mi podarilo získať rôzne ocenenia. Každé si veľmi vážim a ocenenia získané na ´domácej pôde´ majú pre mňa ešte väčšiu hodnotu, lebo sa s radosťou z ich získania môžem podeliť s priateľmi – fotografmi,“ prezrádza rodák z Liptovského Mikuláša.

Zo slovenských autorov boli ocenení aj Daniel Pastucha a Ján Šranko.

Malí fotografi

Na vernisáž sa už tradične prišla pozrieť aj Magda Malichová, držiteľka zlatého odznaku ZSF, v sprievode štvorice svojich žiakov. Jej dlhoročné zanietenie pre vzdelávanie detí v oblasti fotografie vyzdvihol Ľubomír Schmida v slávnostnom príhovore. Aj napriek tomu, že je pani Magda už je viac ako dvadsať rokov na dôchodku, naďalej vedie Fotoklub Junior v Prievidzi.

„Venujem sa tomu, čo mi sily stačia,“ usmieva sa drobná osemdesiatnička. Na vernisáž výstavy Fotoforum chodí s deťmi pravidelne už vyše 25 rokov. „Je dôležité, aby navštevovali aj výstavy a vernisáže. Vždy ma prekvapí, že tu nevidím viac mládeže, veď v Ružomberku máte aj strednú umeleckú školu.“

Pri otázke, či sa do súťaže aj zapája, rýchlo krúti hlavou. „Fotografovanie je moje hobby, nie som profesionál. Nemala by som odvahu sa zapojiť, robím skôr fotoreportáže,“ vysvetľuje.

Vo fotoklube má aktuálne asi 25 detí, najmladší sú tretiaci, najstarší stredoškoláci. Základom fotografovania priučila za takmer polstoročie už niekoľko stoviek detí. Mnohí z bývalých členov sa fotografovaniu venujú profesionálne.

Celkovo sa do 51. ročníka Medzinárodného salónu umeleckej fotografie Fotoforum zapojilo 64 autorov s 207 čiernobielymi a 217 farebnými fotografiami. Vystavených je 53 čiernobielych fotografií a 56 farebných fotografií od 56 autorov.

Titulná fotografia: Vpredu Magda Malichová so svojimi žiakmi, vzadu (zľava) predseda organizačno-výstavnej komisie Karol Dzuriak, primátor Igor Čombor, predseda ZSF Ľubomír Schmida a predseda poroty Milan Filičko. Foto – autorka

Som vyštudovaná žurnalistka, zaujíma ma kultúra a história dolného Liptova. Rada píšem o problémoch a záujmoch bežných ľudí, cez ich svedectvá sa snažím pripomínať hodnoty, na ktoré by spoločnosť nemala zabúdať. Zároveň pracujem v oblasti zabezpečenia bezpečnosti priemyselných inštalácií.