V Liptovskom múzeu sprístupnili Strom

Už 34. ročník medzinárodného salónu fotografie Strom otvorili v sobotu slávnostnou vernisážou spojenou s oceňovaním najlepších autorov.

Viac ako 2100 fotografii od autorov zo 44 krajín sveta posudzovala medzinárodná porota súťaže Strom. Už 34. ročník salóna, pôvodne fotografie prírody, otvorili v sobotu dopoludnia v hlavnej sále Liptovského múzea.

Fotky sú archívom pre budúcnosť

Organizátori zo Zväzu slovenských fotografov (ZSF) odovzdali dovedna 33 cien. Medzi nimi aj tie najprestížnejšie. Medaily uznávaných svetových organizácii FIAP a PSA, ktoré pre tento salón zakupujú, čím zvyšujú jeho medzinárodnú prestíž.

„Netreba to vnímať povrchne a mnoho fotografov si to ešte neuvedomuje, ale všetky fotografie, ktoré tu dnes máme, zostanú pre budúce generácie v encyklopédiách. Vďaka tomu budú ľudia vedieť, aké mená a aké príbehy tu boli a zostali zachované pre budúcnosť,“ prihováral sa účastníkom slávnostnej vernisáže predseda ZSF Ľubomír Schmida.

Strom je dnes vyhlasovaný v troch kategóriách: voľná téma, krajina a cestovanie. Porotcovia hodnotia čiernobiele i farebné fotografie.

Najviac fotografii, viac ako 400, prihlásili autori zo Slovenska. V počte nasledovali India, Čína, Anglicko a Maďarsko. Nechýbali však ani exotické krajiny ako Mjanmarsko, Bahrajn, Omán či Indonézia.

Nejednotní fotografi oslabujú mesto

„Ja som veľmi rád, že naši, ale aj iní členovia získali mnohé ocenenia. Sme dostatočne konkurencieschopní pre fotografov z celého sveta. Prinášame dôstojnú reprezentáciu mesta, Slovenska, ale najmä všetkých fotografov, tak ako tu stojíte. A najviac ma teší, že môžete na vlastné oči vzhliadnuť fotky, ktoré nie sú virtuálne. Sú vytlačené a môžete si ich chytiť do ruky,“ vyzdvihol domácu fotografickú produkciu Schmida.

Milan Boček, Karol Dzurjak z Liptovského múzea, primátor Igor Čombor a predseda ZSF Ľubomír Schmida počas otvorenia výstavy Strom. Foto – autor.

Už tradične otvára dve najväčšie fotografické výstavy ZSF  – Strom a Fotoforum, ružomberský primátor Igor Čombor. V prejave vyzdvihol úroveň fotografie v meste a najmä historické angažovanie sa a organizovanie veľkých, medzinárodných súťaží, ktoré podľa jeho slov robia mestu len dobré meno vo svete.

Neodpustil si však aj kritiku skupiny fotografov združených vo Fotoklube RK 1924, pričom povýšil najmä aktivity v Ružomberku sídliaceho Zväzu slovenských fotografov. „Trošku je to veľká smola, že je tu ešte jedna skupina fotografov, ktorí sa nepridávajú k tomu hlavnému prúdu, čo mne je ľúto a budeme s tým musieť niečo urobiť, lebo oslabujú naše mesto v takejto pre mesto z určitého aspektu dosť dôležitej činnosti,“ vyslovil vo voľnom čase tiež fotograf, primátor Igor Čombor.

Nie raz sme už písali aj o viacerých aktivitách Fotoklubu RK 1924. Aj jeho členovia boli aktívnymi účastníkmi nielen sobotňajšej vernisáže, ale aj samotnej súťaže Strom, ktorú organizuje ZSF. A hoci ocenenie nezískali, ich fotky ľudia zo ZSF taktiež vybrali a sú súčasťou výstavy v Liptovskom múzeu.

Výstavu Strom zorganizoval ZSF, OZ Strom, Liptovské múzeum a mesto Ružomberok. Pozrieť si ju môžete do 1. mája.

Zlatú medailu FIAP, najprestížnejšie ocenenie súťaže Strom, získala okrem iných aj táto fotografia Chorváta Zvonka Radicanina.

 

Cenu primátora mesta Ružomberok získal jeho známy, Ružomberčan Ľubomír Schmida.

 

Do súťaže Strom, ktorú organizuje ZSF, sa zapojili aj členovia iného ružomberského zoskupenia, Fotoklubu RK 1924. Fotka je od Jaroslava Moravčíka.

 

Do súťaže Strom, ktorú organizuje ZSF, sa zapojili aj členovia iného ružomberského zoskupenia, Fotoklubu RK 1924. Fotka je od Tomáša Mlynárika.

 

Krajina a cestovanie sú vďačné kategórie pre fotografov.

 

Ceny v súťaži udeľoval aj Zväz slovenských fotografov.

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.