V Liptovskej Lúžnej sa opäť súťažilo v strihaní oviec

Na salaši v Liptovskej Lúžnej si v sobotu zmeralo sily 21 strihačov. Víťazom sa stal Poliak Krisztian Jarosz, nasledovali David Zdrha z Českej republiky a Marek Marko z horehronskej obce Valaská. Do finálovej štvorky sa prebojoval aj Slavomír Sobek z Bardejova.

Samostatnú súťaž o najrýchlejšie ostrihanú ovcu vyhral Marek Marko. S časom 55 sekúnd sa mu však nepodarilo prekonať vlaňajší 42-sekundový rekord Krisztiana Jarosza.

Prekvapením 14. ročníka Medzinárodných majstrovstiev Slovenskej republiky v strihaní oviec bola vyššia účasť českých reprezentantov, ktorých bolo tentokrát až osem. Poľsko zastupoval len jeden súťažiaci, zvyšní dvanásti strihači boli Slováci.

Mladšia aj staršia generácia

Podľa Slavomíra Reľovského, riaditeľa Zväzu chovateľov oviec a kôz na Slovensku (ZCHOK), ktorý podujatie v spolupráci so Svojpomocným podielnickým družstvom poľnohospodárov (SPDP) Lúžňan organizuje, bola úroveň súťažiacich už tradične veľmi vysoká.

„Prišli aj kvalifikanti, ktorí súťažili na majstrovstvách sveta. Sú nimi Krisztian Jarosz či Marek Marko, ktorý skončil v silnej konkurencii na 56. mieste, čo je brané ako veľký úspech hlavne kvôli tomu, že bol najmladší,“ vysvetľuje Reľovský.

„Šikovným mladým strihačom je David Zdrha, ktorý sa z roka na rok zlepšuje. Opäť sme tu mali aj jednu súťažiacu, na ktorej bolo taktiež vidno výrazné zlepšenie,“ dodáva.

Do súťaže sa zapojil aj 65- ročný Andrej Hankovský z Rokytova pri Bardejove, ktorý si podujatie veľmi pochvaľoval. „Je dobré, že sem prídu nielen mladší, ale aj starší strihači, ktorí môžu nováčikom odovzdať svoje skúsenosti,“ zhodnotil.

Strihaniu sa spolu so svojimi piatimi bratmi venuje už takmer polstoročie. S náročným povolaním oboznamujú aj svojich potomkov.

„My starší už síce nedokážeme to, čo mladí, no strihať sme nezabudli. Tento rok som už ostrihal asi päťtisíc oviec,“ hovorí pán Andrej, ktorý dokázal zamladi ostrihať dvesto až tristo ovečiek denne. „Teraz, na staré kolená, je to zhruba 150,“ porovnáva.

Niekoľkodňové chystačky

Cieľom podujatia je spropagovať chov oviec pre širokú verejnosť. „Radi by sme ľuďom ukázali, že to nie je len o produkcii mlieka či mäsa, ale aj o vlne tak, ako sa niekedy tvrdilo ´ovečka, ovečka, trojaký úžitok´. Aj keď je cena vlny v súčasnej dobe nízka, ovečky sa strihať musia,“ približuje Reľovský.

Akciu ako obvykle dopĺňali aj súťaže v jedení bryndze a pití žinčice. Návštevníci si mohli pochutnať na jahňacom guláši či iných ovčích špecialitách. Nechýbali ani ukážky ručného strihania oviec.

Predseda SPDP v Liptovskej Lúžnej Miroslav Glemba poukazuje aj na to, že príprava takéhoto podujatia nie je jednoduchá.

„Väčšinou pomáhajú dobrovoľníci – manželky tých, čo sú v predstavenstve, prípadne deti. Pripraviť štyristo porcií gulášu či dvesto porcií halušiek nie je žiadna sranda. Aj ženy v predajni sa musia väčšmi obracať, veď na podujatie zavítajú stovky ľudí. S prácami začíname týždeň dopredu, ale administratívne záležitosti trvajú ešte dlhšie,“ konštatuje.

Foto – autorka

Som vyštudovaná žurnalistka, zaujíma ma kultúra a história dolného Liptova. Rada píšem o problémoch a záujmoch bežných ľudí, cez ich svedectvá sa snažím pripomínať hodnoty, na ktoré by spoločnosť nemala zabúdať. Zároveň pracujem v oblasti zabezpečenia bezpečnosti priemyselných inštalácií.