V lete je v meste zvýšený problém s rušením nočného kľudu

Za posledný týždeň riešili mestskí policajti hneď niekoľko prípadov rušenia nočného kľudu, ale domáce násilie, pomáhali pri úraze po páde z bicykla a upokojovali 70-ročného dôchodcu, ktorý bol agresívny voči zdravotníkom.

V piatok 10. augusta začala nočná služba pre hliadku mestskej polície preverením telefonického oznámenia. Na tiesňovú linku sa obrátila vystrašená žena s oznámením, že na ulici Považská sa v susednom byte bijú.

Operačný príslušník zistil, že ide o podozrenie z domáceho násilia. To potvrdila aj vyslaná hliadka, manželské nezhody sa mali pred príchodom hliadky riešiť aj fyzickým násilím, keď manžel mal dať svojej polovičke niekoľko faciek. Manželia javili známky požitia alkoholu, čo potvrdili aj následné dychové skúšky. Muž mal v dychu 2,65 a žena viac ako jedno promile.

Pre podozrenie zo spáchania trestného činu bola na miesto privolaná aj štátna polícia. Napadnutá žena však omietla odvoz na ošetrenie ako aj podanie oznámenia na manžela a vo veci nechcela ďalej konať. Po upokojení situácie žena uviedla, že kvôli bezpečiu strávi noc s dcérou u susedov. V sprievode hliadky si z bytu zobrala najpotrebnejšie veci. Keby si vec predsa len rozmyslela,  bola poučená o ďalšom postupe ako podať oznámenie a z tohto dôvodu hliadka zistila totožnosť susedov, ktorí boli svedkami incidentu.

Priamo odiaľ už mestskí policajti smerovali do nemocnice, kde mali zdravotníci problém so starším pánom. Ten sa po ošetrení malej rany správal ku zdravotníkom agresívne, čo pravdepodobne spôsobil požitý alkohol. Hliadka pána upokojila a pretože išlo o viac ako 70-ročného muža, odviezla ho do miesta trvalého bydliska.

O deň neskôr, teda v sobotu 11. augusta v skorých ranných hodinách preverovali mestskí policajti oznámenie, že na sídlisku Klačno spadol z bicykla muž. Pri páde si mal spôsobiť na hlave tržnú ranu, preto bola privolaná rýchla zdravotná pomoc. Sanitka zraneného muža odviezla na ošetrenie do nemocnice, hliadka jeho bicykel previezla do úschovy na mestskú políciu.

Zranenia hlavy pri páde z bicykla bývajú najnebezpečnejšie a najzávažnejšie a povinnosť chrániť si hlavu riadne upevnenou ochranou prilbou v obci sa vzťahuje iba na osoby mladšie ako 15 rokov. U starších osôb je táto povinnosť len pri jazde mimo obce, necháme však na zvážení každého jedného cyklistu či pred jazdou ochrannú prilbu použije aj v obci, ide totiž o jeho život a zdravie. Práve cyklisti spolu s chodcami patria do skupiny najzraniteľnejších účastníkov cestnej premávky.

Vďaka teplým večerom preveruje mestská polícia viac priestupkov proti verejnému poriadku, konkrétne porušovanie nočného kľudu. Len v sobotu 11. augusta niekoľko minút po dvadsiatej druhej hodine bola hliadka preveriť takéto oznámenie na ulici Ž Silbigera. Pod prístreškom sa tam konala rodinná oslava. Hliadka oslavujúcich upozornila na nočnú hodinu, tí už s oslavou končili a prisľúbili, že bude kľud.

O necelú hodinu už bola hliadka pri jednom podniku na Nám. A. Hlinku, kde obyvatelia bývajúci v blízkosti zariadenia sa sťažovali na hlasnú hudbu. Obsluha podniku hudbu stíšila, pozatvárala okná a keďže už bola záverečná ostalo to pri upozornení.

Odtiaľ smerovala motohliadka na ulicu Textilná, kde sa v jednom z bytov konala rodinná oslava. Majiteľka bytu po upozornení takisto zatvorila okná a prisľúbila, že vec sa už nebude opakovať.

Dve hodiny po polnoci sa zase obyvatelia centra mesta sťažovali na hlasnú hudbu. Hliadka zistila, že v jednom zariadení sa koná svadobná hostina, pričom sú na budove otvorené okná a hostia chodia na letnú terasu. Aj v tomto prípade boli uzatvorené okná, stíšená hudobná produkcia a hostia upozornení na neskorú nočnú hodinu.

Upokojovať situáciu bola hliadka mestskej polície podvečer v utorok 14. augusta na mestskej ubytovni na ulici ScotaViatora. Podľa oznamovateľa tam mali mať najprv verbálny potom aj fyzický konflikt dve obyvateľky. Po príchode hliadky už ženy na seba fyzicky neútočili, hoci si navzájom ešte vymenili niekoľko nadávok. Hliadka situáciu upokojila, na základe vyjadrení obidvoch žien bolo ťažké určiť, kto konflikt vyvolal, ani jedna však nechcela vo veci ďalej konať. Preto hliadka po poučení o ďalšom možnom postupe z ubytovne odišla.

Zdroj – Tlačová správa Mestskej polície Ružomberok.