V lete by mala začať rekonštrukcia Základnej umeleckej školy Ľudovíta Fullu

Investícii do opravy školy predchádzala chyba v projekte.

Výmena strešného plášťa, nové obklady a strešné okná, nová podlaha i elektrika. Strecha s podkrovnými priestormi Základnej umeleckej školy Ľudovíta Fullu (ZUŠ) prejde rekonštrukciou.

Od septembra možno v novom

„Podkrovie nie je momentálne vôbec izolované. V miestnostiach je chladno, už nám aj zatekalo do strechy,“ opisuje nevyhovujúci stav budovy Marcel Dúbravec, riaditeľ ZUŠ-ky, podľa ktorého je rekonštrukcia nevyhnutná aj z ekonomického hľadiska. Keď vykurujú, cez strechu uniká teplo.

Na rekonštrukciu podkrovia už mesto vypísalo súťaž. „Ak nikto nebude mať žiadne námietky, 15. mája otvoria obálky a vyberú firmu s najnižšou cenovou ponukou,“ oznamuje termín Dúbravec.

Opravu plánujú už začiatkom prázdnin, prvého júla. Rekonštrukčné práce môžu trvať maximálne štyri mesiace. Tak stanovujú pravidlá súťaže.

Predĺženie lehoty by mohli spôsobiť zatiaľ nezistené nedostatky. „Keď sa otvorí strecha, uvidíme, či budú ešte väčšie závady, než o ktorých vieme,“ hovorí Dúbravec. Dúfa však, že sa renovácia stihne počas letných prázdnin a už od septembra bude výučba pokračovať vo vynovených priestoroch.

V Mederlyho vile na Námestí Andreja Hlinku sídli ZUŠ-ka približne 15 rokov. Okrem výmeny plastových okien pôjde o prvú rozsiahlejšiu rekonštrukciu budovy. Do ďalšieho pracoviska školy na Satelitoch už mesto v minulosti investovalo a prerobilo priestory podľa požiadaviek školy.

Chyba v projekte

Pôvodný projekt rátal s nákladmi vo výške 42-tisíc eur. Išlo o hrubý odhad stavebnej firmy, ktorú pred dva a pol rokmi oslovil Dúbravec. „Chcel som vedieť, akú sumu mám požadovať od zriaďovateľa. Potrebnú čiastku poslanci schválili v investičnom pláne,“ vysvetľuje riaditeľ.

Mesto následne vypracovalo projekt. Podľa neho mala rekonštrukcia stáť trojnásobne viac – až 140-tisíc eur.

„Suma sa mi zdala privysoká. Dal som vypracovať posudok ďalšej nezávislej stavebnej firme, ktorá opravu ohodnotila na 77-tisíc eur.“ vymenúva svoje ďalšie kroky Dúbravec.

Domnienka o výrazne prekročenej sume sa potvrdila. Pochybila rozpočtárka. „Projekt predložený vedeniu v hodnote 140-tisíc bol opravený na sumu 77-tisíc tou istou rozpočtárkou, ktorá našla a pripustila chybu spôsobenú v prvom výpočte,“ objasnil hlavný kontrolór mesta Vladimír Trnovský na marcovom zasadnutí mestského zastupiteľstva.

S riaditeľom ZUŠ-ky sa zhodli, že 77-tisíc eur bude stačiť na pokrytie plánovanej rekonštrukcie. Zmenu v rozpočte a navýšenie investície na požadovanú čiastku poslanci na zasadnutí aj odhlasovali.

Som študentkou žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Po stáži v sekcii zahraničného spravodajstva denníka SME ma viac zaujíma domáce dianie, aj v regióne, ktorý mi je už štvrtý rok prechodným domovom.