V časoch najväčšej slávy ho volali aj slovenský Beckham

Futbalisti bojujú o Európsku ligu aj Slovenský pohár. Od začiatku roka už bez Mareka Saparu. Ten hrá za juniorov MFK, ktorí ako oficiálna rezerva prvého tímu štartujú v sobotu jarnú časť v 4. lige sever.

Slovensko žilo oslavami titulu hokejových majstrov sveta. Bolo to horúce, majstrovské leto roku 2002. V Liptove práve začínali tiež skladať majstrovský káder  ̶  futbalový. Do Ružomberka v tom čase prišli Igor Žofčák, Rudolf Urban, Štefan Zošák aj Marek Sapara.

Vtedy 20-ročný rodák z Ďurďošíka pri Košiciach prišiel z tamojšieho VSS hľadať chuť do futbalu. Pod Čebraťom ju veľmi rýchlo našiel. Práve on sa stal mozgom tímu, ktorý vysielal loptové signály na svojich spoluhráčov. V sezóne 2005/2006 všetko do seba ideálne zapadlo. Klub oslavoval sto rokov. A na konci sezóny doniesol kapitán Sapara majstrovskú trofej na tribúnu priamo do rúk majiteľa – Milana Fiľa.

„Na to budem spomínať do konca života. Nezabudnuteľná partia, ktorá prekonala všetky starosti. Súdržnosť bola základom všetkého. K tomu vytvorené podmienky od klubu, disciplína a poriadok aké zaviedol tréner Komňacký. Celý ten rok bol naozaj famózny,“ hovoril ešte v roku 2007, vtedy už hráč nórskeho Trondheimu Sapara.

Nóri sa o mladého záložníka so skvelou kopacou technikou zaujímali desať mesiacov. Prestup však zrealizovali až v auguste 2006. Tri mesiace po zisku titulu. Ktovie, čo by sa stalo, ak by Saparu zlanárili skôr. On sám mal po sezóne, kde získal s Ružomberkom double, na výber medzi Rosenborgom a ruským CSKA Moskva.

Paradoxne, až po prestupe do Nórska sa dovtedy lavičkový reprezentant dostal v najcennejšom drese aj na ihrisko. Tréner Galis mu tento pocit nedoprial. Tréner Kocian chcel okolo stredopoliara Saparu vybudovať reprezentáciu. V národnej ankete o futbalistu roka 2006 skončil tretí.

Na klubovej úrovni zatiaľ na severe Európy získal ďalší titul. Zahral si Ligu Majstrov aj Pohár UEFA. Tréner ho označil za najlepšieho v tíme. V roku 2009 chcel veľmi odísť. Mal dvadsaťsedem, za sebou prvú operáciu kolena (meniskus) a cítil, že ak chce vo veľkom futbale ešte niečo skúsiť, teraz je čas. Slovenského Beckhama, ako sa mu v superlatívoch zvyklo hovoriť, lanáril turecký Besiktas. Ale Nóri odolali aj 2,5 miliónovej ponuke v eurách.

S Rosenborgom napokon získal druhý titul a po sezóne predsa len do Turecka prestúpil, ale do menej známeho Ankaragücü. Za Bosporom sa Marekovi futbalovo páčilo. Navyše bol stabilný reprezentant, hoci pod Weissom už väčšinou naskakoval z lavičky. Bolo tak aj na nezabudnuteľných juhoafrických Majstrovstvách sveta, kde si zahral niekoľko minút v osemfinále proti Holandsku (1:2).

V Turecku často menil pôsobiská, a čo bolo horšie, prichádzali aj zranenia. To najhoršie v júli 2013, keď prípravný zápas nevydržalo pravé koleno čoskoro 31-ročného Saparu. Pre futbalistu najhoršia diagnóza: potrhané väzy.

Nasledovala operácia a rok bez poriadného futbalu. Marek sa potom vrátil do 2. tureckej ligy, odtiaľ v zime 2015 na hosťovanie do Ružomberka. „Na Slovensku za žiadny iný klub hrávať nebudem,“ vravel vtedy Košičan, ktorý si v dolnom Liptove medzičasom našiel manželku Luciu.

Jarnú časť začal pod Čebraťom. Predposledný Ružomberok nastúpil úspešnú cestu k záchrane. V piatich zápasoch získal 11 bodov. Po dvoch Marekových gólových prihrávkach boli ďalšie tri na ceste aj v Zlatých Moravciach. Lenže pravé koleno opäť povolilo. V ešte väčšom rozsahu a nasledoval ďalší rok bez futbalu.

Vrátil sa a vo veku 34. rokov, keď už nie pravidelne na ihrisku, stále bol lídrom kabíny MFK. Vravieval, že s Ružomberkom chce ešte vyhrať titul. Ako hráčovi sa mu to už nepodarí. Klub mu futbalovú zmluvu v polovici sezóny nepredĺžil a on sa rozhodol ukončiť kariéru. Chvíľu chce hrať za rezervu, zbierať trénerske skúsenosti, pripravovať sa na manažovanie futbalovej akadémie, hľadanie talentov.

V lete zrejme futbalový Ružomberok uvidí legendárnu 27-čku na ihrisku naposledy. Po rozlúčkovom zápase sa tam vráti možno ako tréner, určite ako otec, zakopať si so svojimi dvomi deťmi alebo s partiou kamarátov, pre ktorých bude v každom veku stále výzvou zahrať si proti Marekovi Saparovi.

 

Vizitka Mareka Saparu

Prezývka: „Sapi“

Číslo dresu: 27

Narodený: 31. 7. 1982, Ďurďošík

Kluby: 2000 – 2002 1. FC Košice

2002 – 2006  MFK Ružomberok – majster, víťaz pohára

2006 – 2010  Rosenborg Trondheim (Nórsko) – 2x majster

2010 – 2011  Ankaragücü (Turecko)

2011 – 2013  Trabzonspor, (Turecko)

2012 Gaziantepspor (hosťovanie, Turecko)

2014 – 2015 Osmanlispor (Turecko)

2015 MFK Ružomberok (hosťovanie)

2015 – 2017 MFK Ružomberok

Reprezentácia Slovenska: 38 zápasov, 5 gólov

Titulná fotografia: Marek Sapara, Zdroj – Branislav Račko (TASR)

Článok bol publikovaný v tlačenom vydaní Ružomberského magazínu číslo 1/2018

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.