V Bešeňovej postavia luxusný hotel, pomôže to aj zamestnanosti

V bešeňovskom akvaparku vyrastá nový apartmánový komplex. Po zavŕšení výstavby pribudne v regióne 700 lôžok a 65 pracovných miest.

Plne klimatizovaná budova v štvorhviezdičkovom štandarde bude mať spolu deväť poschodí. „Ponúkne 225 komfortných jednoizbových a dvojizbových apartmánov nadštandardných rozmerov. Všetci hostia budú mať priamy prístup ,suchou nohou´ do areálu vodného parku. Súčasťou apartmánového komplexu bude aj reštaurácia, lobby bar a vonkajší termálny bazén,“ približuje investor, zakladateľ a niekdajší majiteľ akvaparku Nodari Giorgadze.

Predpokladané náklady sú zhruba 20-miliónov eur, komplex by chceli skolaudovať do konca roka 2020.

Nárast rozpočtu

Neveľká obec s viac ako 700 obyvateľmi je vďaka turistickej atraktívnosti v dobrej ekonomickej kondícii.

„Porovnateľné obce majú rozpočet možno 150-200-tisíc eur a na investície im zostane asi 30-tisíc. Nám však po zaplatení prevádzkových nákladov zvýši zhruba 180-tisíc voľných financií, ktoré môžeme využiť na zatraktívnenie obce. Predpokladáme, že po tom, čo u nás pribudne nový hotel, by sme sa mali dostať na úroveň 250-tisíc,“ ilustruje starosta Martin Baran.

Aj keď niektorí prevádzkovatelia menších ubytovacích zariadení prejavili obavy ohľadom výstavby nového hotela, starosta si nemyslí, že by sa mali cítiť ohrození.

„Podobné obavy mali aj v minulosti, keď v akvaparku pribúdali nové apartmány. Cenová kategória zariadení sa rôzni, každý zákazník je iný a uprednostňuje to svoje. Niektorí chcú ísť do lacnejšieho, iní do drahšieho. Okrem toho tu pribudnú opäť nové služby, ktoré pritiahnu viac ľudí, možno v obci docielime až dvetisíc lôžok. Turisti sa chodia prechádzať, to znamená, že určite uspokoja aj reštaurácie či bary, ktoré sú v dedine,“ vysvetľuje.

Aktuálne pracuje v Bešeňovej zhruba 550 ľudí. Keďže mnohí z nich sem dochádzajú, obec sa pustila do masívnej výstavby nájomných bytov. „Požiadavkou akvaparku je, aby sme nestavali jednu bytovku, ale dve súčasne, pretože už majú ďalších záujemcov o prácu, ktorí by chceli v Bešeňovej aj bývať,“ vysvetľuje starosta s tým, že aktuálne pripravujú výstavbu piateho a šiesteho bytového domu.

Cesty a verejná doprava

Zvážanie a odvážanie materiálu na nákladných autách počas výstavby hotela spôsobí nielen ruch či znečistenie, ale aj poškodenie obecnej komunikácie. „Investor bude mať na základe vydaného stavebného povolenia vyrubený poplatok za rozvoj. Po dostavbe by sme cestu z týchto prostriedkov chceli vyfrézovať a nanovo vyasfaltovať,“ ozrejmuje starosta Baran.

Keďže Bešeňová sa stáva pre turistov čoraz zaujímavejšou, obec sa už dlhší čas usiluje o posilnenie verejnej dopravy. Tým, že sú v podstate koncová obec, sem nechodilo veľa spojov.

„Autobusová doprava nám v tomto smere sčasti vyšla v ústrety. Spoje síce posilnili, no stále je to nepostačujúce. Kedysi sme riešili aj železničnú zastávku. Momentálne máme pripravené projekty, aj vydané stavebné povolenie, no nie sú peniaze. Je to investícia za viac ako milión eur. Veľakrát sme písali kompetentným, no nestretli sme sa s pochopením,“ uzatvára starosta Baran.

Článok bol publikovaný v Ružomberskom magazíne číslo 2/2019.

Titulná fotografia: Viazualizácia nového apartmánového komplexu v bešeňovskom akvaparku. Zdroj – ginoparadise.sk

Som vyštudovaná žurnalistka, zaujíma ma kultúra a história dolného Liptova. Rada píšem o problémoch a záujmoch bežných ľudí, cez ich svedectvá sa snažím pripomínať hodnoty, na ktoré by spoločnosť nemala zabúdať. Zároveň pracujem v oblasti zabezpečenia bezpečnosti priemyselných inštalácií.