Uvarte si kávu a zmeňte mesto

Krajší Ružomberok môže začať vyrastať už pred prahom vášho bytu.

V priamej úmere s narastajúcim množstvom predvolebných bilbordov, letákov a iného vizuálneho smogu zvykne rásť spoločenské znechutenie. „Všetci len sľubujú, no po voľbách aj tak bude všetko po starom,“ vzdychne si nejeden a leták končí v koši.

Nefňukajme. Nesťažujme sa. Konajme. Ako?

Po prvé, nezovšeobecňujme. Vypýtal si úradník úplatok? Všetci zamestnanci štátne správy sú skorumpovaní. Obťažoval kňaz dieťa? Každý chlap v sutane je pedofil. Sklamal nás politik? Čo iné sa dalo čakať, všetci sú len klamári a darmožráči.

Nepaušalizujme, aj keď pred každými voľbami má nejeden chuť si zakričať: „Všetci sú rovnakí.“ Nie sú. Každý má svoje chyby, nedostatky, ale aj svoje pozitíva a silné stránky. Nebuďme leniví, položme „za“ a „proti“ na váhy a rozhodnime sa.

Pozrime si volebné programy, konfrontujme sľuby s doterajšími výsledkami a vynesme ortieľ. Vybrať si lepšiu alternatívu sa dá aj z dvoch možností. V komunálnych voľbách ich pritom máme omnoho viac.

A kto volí nevoliť, nech potom čuší.

Našim druhým problémom je pasivita. Oni nech sa starajú, oni nech upratujú, oni nech čosi pripravia… Kde je v tých oni skryté my?

Buďme adresní, pozrite si lepšie obálku posledného vydania Ružomberského magazínu.

Dôchodca Marián Mydlo z Baničného nečakal, kým ktosi príde upratať ulicu. Vzal metlu a pustil sa do upratovania.

Amatérski divadelníci z občianskeho združenia RosArt nefrflali na nedostatok kultúry v meste. Vyšli do ulíc, kde len tak, pre potešenie divákov aj samých seba, odohrali už niekoľko predstavení.

Pokračovať môžeme aj ďalej. Hudba u Fullu, svätomartinský lampiónový sprievod, svojpomocne zmajstrované kryté pieskovisko na Rovni, okrasné záhradky pri panelákoch na Klačne…

Jednoducho, začať možno aj pred prahom svojho bytu. „Kultúra je všeobjímajúca vec. Začína sa to pri tom, že si pred panelák dáte lavičku a uvaríte si kávu so susedmi,“ ponúka jednoduchý prvý krok banskoštiavnická aktivistka Zuzana Bodnárová (Magazín N).

Neposudzujme druhých, zaktivizujme samých seba. Nečakajme, kým sa rozhýbu oni. Krajší Ružomberok sa môže zrodiť aj na vašej ulici.

Foto – Literárny happening Spojky 2017 v centre mesta. Zdroj – OZ RosArt

Vyštudoval som dejepis a náboženskú výchovu, doktorandské štúdium som absolvoval v odbore teória a dejiny žurnalistiky. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity v Ružomberku, píšem pre internetový denník Postoj.sk a pre médiá komentujem dianie v cirkvi.