Týždeň na západe: Energetickým drinkom už odzvonilo

Posledný týždeň ma zaujal hneď niekoľkými mediálnymi správami.

Na jednej strane americký prezident Trump na ekonomickom stretnutí krajín v Davose povedal, že je ochotný sa ospravedlniť za zdieľanie rasistického obsahu pravicovo orientovanej skupiny Britain First na svojom Twitter účte. Údajne nevedel kto sú. Každopádne ospravedlnenie, aby som ho správne citoval, znelo, že je ochotný sa ospravedlniť ak to tak chceme. Predovšetkým by mal chcieť on, ale asi sa lepšej reakcie nedočkáme, takže nám to stačiť musí.

Tento článok však ale nie je o prezidentovi Trumpovi ale o pozitívnej iniciatíve najväčších obchodných reťazcov v Británii zakázať predaj energetických drinkov mladistvým pod šestnásť rokov. Myslím si, že bolo na čase konečne si priznať, že nie je vôbec správne piť energy drinky akejkoľvek značky. Iste, povieme si, že v podstate to isté by malo platiť aj na všetky iné nápoje s vysokým obsahom cukru. Súhlasím, nech, no tento blog je o energetických nápojoch.

Aby som nebol úplne odmietavý si povedzme, že energy drinky môžu mať svoje reálne opodstatnenie. Ľudia, predovšetkým vodiči, konzumujú vysoko-energické potraviny vrátane drinkov aj pre to, aby im pomohli nezaspať pri svojej práci. Zdriemnutie za volantom sa nerovná zdriemnutiu si pri práci v kancelárii. I keď ani jedno sa zamestnávateľovi nepáči, prvé spomínané má tragické následky. Nie je však úplne v poriadku, aby deti bežne pili energetické drinky. Adolescent by predsa mal mať najviac energie. Určite viac než sú nároky na bežného skoro-dospeláka. Ak ju ale z nejakého dôvodu nemá, problém netreba určite prehliadať. Príčinu straty energie nájdeme najčastejšie v strave, no môže mať aj patologický pôvod.

Predstavte si, že si do šálky s kávou nasypete 20 čajových lyžičiek cukru. A celé naraz to vypijete. Nechutná predstava, všakže. Toto však robia ľudia počas pitia energy drinku. Čísla nie sú vôbec vymyslené, pochádzajú z článku, ktorého link nájdete na konci článku (originálne v angličtine). 20 lyžičiek cukru obsahuje známy a u nás bežne predávaný drink. Ten, čo sa volá rocková hviezda. Ak by sme zvolili drink, ktorého názov pripomína “monštrum”, dopriali by sme si poctivých 14 lyžičiek cukru. Posledný, pre nás najznámejší drink čo nám dáva krídla, nám zároveň pridáva aj 13 lyžičiek cukru do tela. Pár rokov užívania si s týmto drinkom by sme tie krídla museli mať skutočne veľké aby to uniesli.

Revolučnou zmenou, trúfam si nazvať, sa zaoberajú veľké reťazce už niekoľko rokov. Zakázať však neznamená všetko. Pamätám si a nebolo to tak dávno, kedy sme mali zakázané fajčiť a fajčili sme, piť a pili sme. Je to však dobrý krok na ceste za osvetou. Naša generácia je posadnutá cukrom, pre to aspoň naučte svojich potomkov (a seba) radšej energiu hľadať v organickej strave než v nápojových suplementoch. Konzekvencie našej stravy budú mať veľké a ťažké následky.

Končí sa nám ďalší týždeň, ktorý verím tomu, sme úspešne prežili. Možno je však ten nadchádzajúci pre nás mementom, aby sme do neho vykročili zdravšou nohou. Pretože, veď to poznáte, zdravie máme len jedno.

 

Link na spomínaný článok: https://www.mirror.co.uk/lifestyle/health/how-much-sugar-your-kids-5260867

Foto: publicdomainpictures

Študoval som na Katedre histórie a Katedre ošetrovateľstva na Katolíckej Univerzite v Ružomberku. Počas štúdia som vo voľbách dostal dvojnásobný mandát v Akademickom Senáte KÚ. Po úspešnom absolovaní štúdia na fakulte zdravotníctva som viedol a moderoval ranný blok vysielania v Rádiu Rebeca a neskôr som pôsobil ako riaditeľ projektu Rádio YTB. V domácich podmienkach som do roku 2016 pôsobil v Komisií pre kultúru a média pri MSÚ Ružomberok, keď som na vlastnú žiadosť odstúpil a presťahoval sa do Veľkej Británie. V súčastnosti sa venujem detskému psychiatrickému ošetrovateľstvu v jednej z najväčších psychiatrických nemocníc v Európe - St. Andrews Hospital