Tri prekvapenia od primátora

Zhodnotili sme štart predvolebnej kampane Igora Čombora.

Primátor Čombor oznámil, že sa bude uchádzať o znovuzvolenie. Nie je na tom nič prekvapivé. Aj keď na jar ešte váhal, v posledných mesiacoch už neboli žiadne pochybnosti o tom, ako sa rozhodol.

Svoju kampaň odpálil veľkolepou rozlúčkou s letom na Klačne. A v najbližších týždňoch možno očakávať ďalšie akcie. Ešte veľkolepejšie.

Favorit volieb

Diskutovať o tom, kto je najväčším favoritom novembrových primátorských volieb, je tak po utorku zbytočné. Čombor kandiduje z pozície úradujúceho primátora, čo mu zabezpečuje nielen maximálnu verejnú pozornosť, ale aj kampaňovú výpomoc časti mestských zamestnancov. Nehovoriac o Milanovi Fiľovi a ďalších spriaznených podnikateľoch.

Po dlhoročnom pôsobení na čele vojenskej nemocnice sa u Čombora zbiehajú mnohé nitky, čo vie efektívne využívať. Napokon, počas tlačovej konferencie, na ktorej oznámil svoju kandidatúru, z úst jeho podporovateľov niekoľkokrát zaznelo, že je úspešný lobista.

Dôkazom je aj verejná podpora zo strany jeho niekdajšieho primátorského súpera Michala Lazára, z ktorého by Čombor rád spravil svojho viceprimátora.

Všetko doteraz napísané je len súhrn verejne známych skutočností. Začiatok Čomborovej kandidatúry prekvapil čímsi úplne iným.

Tabuľa so sľubmi

Počas oznamovania kandidatúry sa za Čomborom vynímala veľkoformátová tabuľa so 17 volebnými sľubmi. Ak niekto z prítomných novinárov očakával odpočet primátorovej práce za uplynulé štyri roky, ostal sklamaný. Žiadny odpočet, len nové sľuby. Lepšie povedané, staronové.

O výstavbe rodinných domov a nájomných bytov, vybudovaní stredu mesta a krytej plavárne či o záchrane zvyškov kaštieľa svätej Žofie sa v meste hovorí už niekoľko rokov. Výsledok? Hovoriť sa o tom bude aj ďalej.

Ale aby sme primátorovi nekrivdili, na pripomienku Ružomberského magazínu, že obyvatelia mesta nechcú len ďalšie sľuby, ale aj zoznam dosiahnutých výsledkov, sme dostali prísľub ich skorého zverejnenia. Tak uvidíme.

Sťažnosti na spoluprácu s poslancami

Druhou vecou, ktorou Čombor prekvapil, je ponosovanie sa na poslancov mestského zastupiteľstva. Podľa primátora sú to neraz práve oni, kto brzdí jeho prácu a rozvoj mesta.

Lenže ešte začiatkom tohto roka primátor vyhlasoval čosi úplne iné. „Čo potrebujem, to si dokážem presadiť. Na svojej strane nemám len Klub primátora, ale našimi koaličnými partnermi sú aj kluby KDH a Smeru. Spolu tak máme nielen nadpolovičnú, ale až trojpätinovú väčšinu,“ povedal Čombor v rozhovore pre naše noviny.

Ak má niekto 17 z 25 poslancov, nemôže sa vyhovárať na mestské zastupiteľstvo.

Ale opäť, aby sme primátorovi nekrivdili, sľúbil nám zverejnenie prehľadu hlasovaní jednotlivých poslancov, z ktorého má byť zjavné, kto mestu pomáhal a kto škodil. Tak uvidíme.

Hľadanie vnútorných nepriateľov

Získanie niekdajšieho protikandidáta Michala Lazára na svoju stranu malo byť pre Čombora silným dôkazom, že dokáže spájať. Veľká časť tlačovky sa však niesla v presne opačnom duchu.

Primátor útočil na svojich protikandidátov, ktorí podľa neho chcú mestu iba zle a preto ich treba odstaviť od moci. Dokonca to povýšil na jednu zo svojich úloh.

Útočil aj na podporovateľov svojich protikandidátov, ktorých označil za farizejov, a čo-to sa ušlo aj novinárom, ktorí nepíšu podľa jeho predstáv.

Ale do tretice, aby sme boli k primátorovi spravodliví, verejne sľúbil, že z jeho strany bude kampaň férová a špinu budú kydať len jeho súperi. Tak uvidíme.

Titulná fotografia – Marek Hasák

Vyštudoval som dejepis a náboženskú výchovu, doktorandské štúdium som absolvoval v odbore teória a dejiny žurnalistiky. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity v Ružomberku, píšem pre internetový denník Postoj.sk a pre médiá komentujem dianie v cirkvi.