Traja Rumuni nelegálne predávali tovar, dostali pokutu

Útek chlapca z reedukačného centra, dezorientovaného pacienta v pyžame na ulici, neodbytných Rumunov nelegálne predávajúcich voňavky, ale aj dvoch opitých maloletých riešili policajti uplynulý týždeň.

Vo štvrtok 24. mája kontaktoval políciu obyvateľ ulice Plavisko. Za športovou halou sa dlhšiu dobu pohyboval chlapec, neskôr si ľahol na lavičku a chystal sa spať. Policajná hliadka na mieste našla 15-ročného chlapca. Zistila, že chlapec utiekol z jedného reedukačného centra v Ružomberku. Hliadka chlapca odviezla späť do zariadenia a odovzdala vychovávateľovi.

V piatok 18. mája si policajti počas hliadkovej činnosti na ulici Podhora všimli dvoch maloletých pod vplyvom alkoholu. U oboch vykonali orientačnú dychovú skúšku. Iba 15-ročný chlapec mal v dychu jedno promile, 14-ročné dievča nafúkalo 1,87 promile. Hliadka kontaktovala chlapcovo otca, po syna si hneď prišiel. U maloletej to bolo zložitejšie, matka pracuje v zahraničí a o dievča sa starajú starí rodičia a starší súrodenci. Porušením zákazu požívať alkohol osobami mladšími ako 18 rokov sa už zaoberá poverený príslušník mestskej polície. Ten bude zisťovať, odkiaľ deti alkohol zobrali. Porušenie zákona oznámi na obec a oddelenie sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately na ÚPSVaR.

Podvečer v piatok 18. mája prijal operačný príslušník mestskej polície oznámenie, že po ulici Zarevúca sa pohybuje starší pán v pyžame. Oznamovateľka okrem presnej lokality uviedla, že muž je dezorientovaný a odmieta komunikovať. O necelú minútu nahlásil službukonajúci lekár z nemocnice, že im z oddelenia odišiel pacient, ktorý v zdravotníckom zariadení absolvoval operáciu. Hliadka pri kruhovom objazde zastavila muža v pyžame a ten po upozornení o možných zdravotných komplikáciách dobrovoľne nasadol do služobného vozidla. Hliadka ho odviezla späť na oddelenie, z ktorého bez vedomia ošetrujúceho personálu odišiel.

Trojica rumunských občanov v sobotu 19. mája obťažovala návštevníkov jedného obchodného domu na Bystrickej ceste. Na parkovisku pred predajňou zastavovala okoloidúcich, neodbytným spôsobom sa im snažili predať voňavky. Zastavili aj 41-ročného Ružomberčana, ktorý vec oznámil na mestskej polícii. Do príchodu hliadky počkal s jednou zo žien. Hliadka zistila, že žena tam nie je sama, ale má na mieste ďalších dvoch komplicov. Tí predávali voňavky o kúsok ďalej. Po zistení totožnosti im všetkým trom za neoprávnené vykonávanie obchodnej a zárobkovej činnosti uložili blokové pokuty.

Mestská polícia Ružomberok riešila v poslednom týždni viacero priestupkov proti verejnému poriadku:

V piatok 18. mája si hliadka všimla mladého muža, ktorý pod vplyvom alkoholu močil na chodník v blízkosti kostola a mestského úradu. Za znečistenie verejného priestranstva mu uložili pokutu vo výške 30 eur. Vo štvrtok 24. mája si zase príslušník obsluhujúci kamerový systém všimol dvoch chlapcov, ktorí v skateparku na Klačne rozhadzovali odpadky. Hliadka chlapcov odovzdala rodičom a uložila im pokutu vo výške 10 eur. Pokutu platil aj majiteľ psa, ktorého hliadka odchytila priamo pred mestskou políciou. Policajti kontaktovali majiteľa z neďalekej dediny na základe psovho mikročipu.

Zdroj: Tlačová správa Mestskej polície Ružomberok z 25. 5. 2018