Titul Kniha Liptova získa jedna z 35 kníh

Slávnostné vyhodnotenie súťaže bude kvôli aktuálnej situácii zrejme po prvýkrát bez prítomnosti verejnosti.

Pre milovníkov kníh je čítanie ten najkrajší spôsob „zabíjania času“. Niektorí si knihu vyberajú podľa obalu, iných navnadí príbeh a pre ďalších je zase rozhodujúci autor. Niekoľko výtlačkov sa svojím príbehom či menom autora viaže aj s našim regiónom a práve jedna z nich už čoskoro získa ocenenie kniha Liptova 2019.

13. ročník súťaže

Súťaž Kniha Liptova bola založená pred 13. rokmi na pôde Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) pre knižnice v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti.

„Cieľom súťaže, resp. čitateľskej ankety je zmapovať všetky knižné publikácie z predchádzajúceho roka, ktoré sa týkajú regiónu, či už ide o autora alebo tému. Dať ich do povedomia verejnosti a zároveň ich poskytnúť na čítanie,“ približuje súťaž pracovníčka knižnice G. F. Belopotockého v Liptovskom Mikuláši Naďa Kubányová.

Knihu môže do súťaže nominovať čitateľská verejnosť, autori, zostavovatelia, redaktori, vydavatelia, kníhkupci ale aj distribútori kníh. O víťaznej knihe rozhodne čitateľská verejnosť prostredníctvom hlasovacích lístkov, ktoré sa dajú do knižnice doručiť aj poštou či mailom. Pôvodne malo byť hlasovanie súťaže ukončené 9. apríla, no kvôli aktuálnej situácii je predĺžené do konca apríla.

„Táto súťaž nemá porotu. Hlasy získavajú knihy od čitateľov a víťazom sa stáva kniha s najväčším počtom hlasov. Výsledky vyhlásime v priebehu mája pravdepodobne cez web, mediálnych partnerov a sociálne siete. Kvôli COVID-19 nepredpokladáme slávnostné vyhodnotenie v prítomnosti verejnosti ako po minulé roky,“ konštatuje Naďa Kubányová.

Nominovaní sú aj Ružomberčania

 Do súťaže bolo tento rok nominovaných 35 kníh, ktoré sú späté s regiónom Liptova tematicky alebo osobou autora textovej či obrazovej časti. Knihy sú rozdelené do dvoch kategórií – beletria a odborná literatúra. Medzi nominovanými sú aj Ružomberčania.

O víťaznú knihu súťaží Milan Igor Chovan a jeho Čarovný prsteň. Rodák z Ružomberka je autorom viacerých kníh náučných rozprávok pre deti, povestí a románov určených dospelým čitateľom. Tretí diel edície Národné rozprávky nazvaný Čarovný prsteň s podnadpisom Ruské rozprávky prináša 24 rozprávok.

Nominovaná je aj Alena Sabuchová a jej Šeptuchy. Kniha z regiónu Podlasia bola zároveň zaradená aj do finálovej desiatky Anasoft litera.

Sme krajina grafomanov

 

Minulý rok si na svoje konto pripísal ďalšiu knihu aj Jozef Karika. Čierny kruh: koniec mafie je veľký román o tenkej hranici medzi dobrom a zlom, úspechom a pádom či minulosťou a súčasnosťou nášho štátu.

Titul kniha Liptova môže získať aj Mikuláš Kseňák a jeho bájky pre každého, či Ján Kudlička s knihou Atmosféry.

Do súťaže boli nominované aj dve knihy od Jaroslava Rezníka. Prvá s názvom Oči plné oblohy: obrázky z detstva M. R. Štefánika vyšla pri príležitosti stého výročia tragickej smrti Štefánika. Druhým výtlačkom sú Spisovatelia v anekdotách, kde spomína na Lasicu či Satinského, Smreka či Váleka.

Rovnaký počet kníh má v súťaži aj Miroslav Saniga z Liptovských Revúc. Hlasy môže dostať kniha Krížom-krážom prírodou alebo aj Prechádzky slovenskou prírodou: január – december.

Z kníh, ktoré sa umiestnia na prvých troch miestach súťaže bude v každom regióne Žilinského kraja zostavená putovná výstava. Víťazné knihy budú postupne prezentované v knižniciach v Martine, Žiline, Dolnom Kubíne, Liptovskom Mikuláši a v Čadci.

Titulná fotografia: Alena Sabuchová pri podpisovaní knihy Šeptuchy. Foto: autorka

 

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka.