V uliciach mesta pribudli tisícky kvetov

Vo viacerých častiach Ružomberka pribudla nová kvetinová výzdoba. Nechýbajú farebné letničky, ani tradičné červené muškáty.

Počas uplynulých dní sme si mohli všimnúť, že mesto opeknieva. Pracovníci technických služieb zametali ulice, čistili a kosili sídliská. Najväčšou pastvou pre oči sú však kvety, ktoré už zopár dní zdobia niektoré časti mesta.

Vysádzanie nových kvetov zabrzdil dážď

„Tento rok vysadíme približne 4-tisíc letničiek. Momentálne ešte nie sú všade, prácu komplikoval dážď. Budúci týždeň budeme vysádzať znova,“ hovorí o kvetoch v centre dolného Liptova Roman Zach z Technických služieb, ktorý má na starosť verejnú zeleň.

Kvetinové záhony sa podľa hovorcu Viktora Mydla vysádzajú po celom meste. „Kvetinové pyramídy sú dve. Jedna sa nachádza pri vedľajšom vchode do mestského úradu a druhá je pri vajci.“

Závesné kvetináče zdobia alej na Námestí Andreja Hlinku, ale aj ulicu Podhora. Hlavný letničkový záhon je pod hodinami v centre na križovatke Bernolákovej, Mostovej a Podhory. Letničky sa však vysádzajú aj v miestnych častiach, no v porovnaní s minulým rokom nepribudli žiadne nové miesta.

Hlavný letničkový záhon v centre mesta. Zdroj: Peter Kravčák

 

Závesné kvetináče nezdobia len alej na Námestí Andreja Hlinku, ale aj ulicu Podhora. Zdroj: Peter Kravčák.

 

Muškátová pyramída sa vypína aj pri vajci. Zdroj: Anna Zábojníková 
Kvety pri mestskom úrade. Zdroj: Anna Zábojníková 
Niekoľko kvetov zdobí aj alej na Námestí Andreja Hlinku. Zdroj: Anna Zábojníková

Pomáha aj kamerový systém

Tisíce kvetov si v Ružomberku našli nový domov zo záhradkárstva z Dolného Kubína. Ich polievanie závisí od počasia, no v čase sucha kvety polievajú pomocou cisterny.

Hovorca mesta Ružomberok hovorí aj o tom, že je ťažké chrániť kvety pred vandalmi. „Niektoré kvety sú vo výške, iné sú zas pod kamerovým systémom. Najväčšia hrozba nastáva najmä počas kultúrnych podujatí.“

Mesto zaplatilo za aktuálnu výsadbu nových kvetov prostredníctvom rozpočtu určeného na údržbu verejnej zelene takmer 39-tisíc eur. Ošetrenie mobilnej zelene vyčíslilo na štyri tisíc eur, pričom najmenšiu položku s dvomi tisíckami eur u toho predstavuje polievanie.

Titulná fotografia: Kvety na križovatke Bernolákovej, Mostovej a Podhory. Zdroj: Peter Kravčák

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka.