Tak prebiehalo SNP v Ružomberku (dobová fotogaléria)

V Ružomberku prevzali povstalci moc už 27. augusta, teda dva dni pred oficiálnym začiatkom Slovenského národného povstania.

Povstalci v ten deň zadržali a internovali miestnych Nemcov. Asi 30 nemeckých vojakov odzbrojili a zaistili na rybárpoľskej stanici.

Zlikvidovali aj približne 70 príslušníkov Gestapa, ktorí prišli do Ružomberka niekoľko dní predtým.

V bojoch v Rybárpoli padlo spolu 27 nemeckých vojakov, ostatní ustúpili do Ľubochne, kde ich po niekoľkohodinovom boji zlikvidovala skupina kapitána Daniela Gondu.

„Zadržaných Nemcov partizáni 29. augusta a 1. septembra na Podsuchej zastrelili. Boli medzi nimi nielen príslušníci SS a nemeckí exponenti, ale aj obyčajní civilisti nemeckej národnosti,” uvádza Monografia mesta Ružomberok.

Čítanie mobilizačnej vyhlášky v závode Lichardus v Bielom Potoku.

 

Čítanie povstaleckých vyhlášok v Liptovských Revúvach.

Správu mesta a okresu následne prevzal Revolučný okresný národný výbor, na čele ktorého boli dvaja spolupredsedovia – Rudolf Strechaj za komunistický a Ondrej Voskár za nekomunistický odboj. Tlačovým orgánom boli noviny Vpred.

„Ružomberskí povstalci poskytli ozbrojenú pomoc pri obsadzovaní Liptovského Mikuláša a pri postupe na východ. Ružomberskú vojenskú silu v týchto dňoch tvoril náhradný oddiel delostreleckého pluku (28 záložných dôstojníkov, 137 vojakov prezenčnej služby, 528 záložníkov), posádkové veliteľstvo (mjr. Vesel), posádková hospodárska správa a DOV (kpt. Sršeň),” píše sa v mestskej monografii.

Povstalcom sa však podarilo udržať Ružomberok vo svojich rukách len 11 dní. Na jeho ovládnutí sa podieľal prápor SS Schäfer, ktorý bol doplnený aj jedným tankom a delostrelectvom.

Povstaleckí vojaci na Dončovej ulici v Ružomberku v auguste 1944.

 

Povstaleckí vojaci na Dončovej ulici v Ružomberku v auguste 1944.

 

Vyzbrojovanie povstalcov v Liptovskej Osade v septembri 1944.

Ružomberok sa Nemcom podarilo obsadiť 6. septembra. Ešte predtým došlo k bombardovaniu železničnej stanice, kde možstvo žien a detí čakalo na evakuáciu do Korytnice. Bombardovanie si podľa spomienok Pavla Dobríka, ktorý bol na mieste prítomný, vyžiadalo najmenej 26 obetí.

Vojak Pavel Dobrík bol členom leteckého práporu z Mokrade pri Liptovskom Hrádku. Práve jeho jednotka zohrala dôležitú rolu pri zastavení nemeckých jednotiek postupujúcich na Banskú Bystricu. Jeho životný príbeh si môžete prečítať na tomto mieste.

Povstalci s ľahkým guľometom v palebnej pozícii na Ostrôm.

 

Povstalecký vojak na stráži v priestore Bieleho Potoka.


Titulná fotografia – Povstalecká hliadka v Ružomberku na prelome augusta a septembra 1944.

Za poskytnutie fotografií ďakujeme Liptovskému múzeu v Ružomberku.

Článok pôvodne vyšiel 29. 8. 2018.

Ružomberčania si život vo svojom meste predstavovali inak

Vyštudoval som dejepis a náboženskú výchovu, doktorandské štúdium som absolvoval v odbore teória a dejiny žurnalistiky. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity v Ružomberku, píšem pre internetový denník Postoj.sk a pre médiá komentujem dianie v cirkvi.