Swingové Vianoce naladili Ružomberčanov na prichádzajúce sviatky

Jazzovú atmosféru vytvoril v predvianočnom podniku RK Jazz Band. Popretkávali ju rozhovory s Andreou Kubasovou, Michalom Lazárom a Fedorom Polónim.

V centre mesta sa vypína veľký vianočný stromček a z priľahlých ulíc svieti ligotavá výzdoba. Okolité mestá už v prvej polovici decembra lákajú na punč, trdelník či koledy. V Ružomberku pripomínala pred týždňom, v nedeľu 15. decembra blížiace sa Vianoce len svietiaca výzdoba.

Aspoň pred hotelom Kultúra je oveľa rušnejšie, než býva zvykom v závere týždňa. Minulý rok hostila talkšou Ružomberské swingové Vianoce synagóga. Tento rok sa formát spájajúci hudbu s hovoreným slovom, rovnako ako pri svojej premiére, opäť presunul do „Kultúry“.

Hosťami boli fotograf Fedor Polóni, cukrárka Andrea Kubasová a viceprimátor Michal Lazár. O svojej práci a Vianociach rozprávali už na treťom ročníku hudobno-rozhovorového večera.

Prvé Ružomberské swingové Vianoce inicioval Viktor Mydlo pred piatimi rokmi s cieľom poukázať na ľudský potenciál mesta.

 

Zo synagógy znela hudobná talkšou o meste

„Som rád, že podujatie aj dnes navštevujú ľudia pre mnohé dôvody. Niektorí si prídu vypočuť kapelu RK Jazz Band, iní sa inšpirujú príbehom hostí a ďalších zláka vianočná nálada či spoločnosť. Sú Vianoce. Čas, kedy cítime, že máme byť spolu. Organizovať takéto podujatie je preto prirodzené,“ zdôrazňuje zmysel talkšou moderátor Viktor Mydlo a ako prvého vyspovedal fotografa Fedora Polóniho.

Fotenie ešte nezavesil na klinec

Známy Ružomberčan zvečnil svojím aparátom mnohé dominanty mesta. Ani dnes, keď už jeho veku podobní oddychujú, nezavesil svoju vášeň na klinec. Rozhľadeného staršieho pána by ste stretli na viacerých podujatiach v meste. Kvôli lepšiemu záberu neraz, ako mladý chlapec, vyskočí na lavičku a užíva si pohľad za objektívnom aj z výšky.

„Otec si pri príležitosti môjho narodenia kúpil fotoaparát a tak som odmalička žil medzi negatívmi. Keď som mal desať rokov, ukvákal som ho, aby mi aparát požičal. Išiel som do Hrabova a fotil potôčik či dolinku,“ načrie do spomienok počas druhej adventnej nedele Fedor Polóni.

Fotografovanie ho časom chytilo, vyrobil si vlastnú komoru. Pri prezeraní starých negatívov aj dnes natrafí na udalosti, pri ktorých si prizná, že mohol vytvoriť oveľa viac fotiek, než má.

Miestny fotograf bude tráviť sviatky v kruhu rodiny. „Vianoce by mali byť časom stíšenia sa, a zahĺbenia do seba. Mali by sme na seba v pokoji nechať pôsobiť čaro sviatkov. Budem s manželkou aj s dcérou. Druhá dcéra žije v Dánsku, tak s ňou budeme v kontakte aspoň cez Skype,“ hovorí o svojej rodine Ružomberčan.

Hosťami boli fotograf Fedor Polóni, cukrárka Andrea Kubasová a viceprimátor Michal Lazár. Zdroj: Fedor Polóni

Sladký koníček

Atmosféru podujatia dotváralo známe ružomberské zoskupenie RK Jazz Band. Piesne v duchu Vianoc si pohmkávali mnohí zo sto členného publika. Fotografa medzitým vymenila za mikrofónom mladá hnedovláska.

„Vôbec nevyzeráš ako cukrárka,“ doberá si vyšportovanú Andreu Kubasovú Viktor Mydlo. Rodáčka z Komjatnej priznáva, že rovnaký názor majú viacerí.

„Vždy som sa snažila zdravo stravovať. Mám rada pohyb a vyhýbam sa aj alkoholu. Neberiem to ako obmedzovanie, som takto naučená, a preto je to pre mňa prirodzené,“ vyvracia mýty o obraze kyprejších cukrárok Andrea Kubasová.

K pečeniu sa dostala až po strednej škole, neskôr dokonca účinkovala v kuchárskej súťaži Masterchef .

„Tam som si uvedomila, že chcem piecť. Vysokú školu som nechala v piatom ročníku. Prihlásila som sa opäť na strednú. Dorobila si výučný list a v pečení môžem teraz aj podnikať,“ hovorí o nezvyčajnej ceste k povolaniu mladá cukrárka.

Andrea však nepečie klasické zákusky – punčáky, dobošky či grilážky, zaujali ju modernejšie recepty, ktoré na Slovensko prenikajú zo zahraničia. Prezradila to nedávno aj na stránkach Ružomberského magazínu.

 

Cukrárka z Komjatnej: Kvôli pečeniu nechala vysokú školu a spravila si učňovku

Popri pečení síce používa zdravšie suroviny, no tvrdí, že zdravý koláč neexistuje.

„Je to predsa koláč. Človek by z neho mal mať nejaký pôžitok. Ak chce niečo zdravé, nech si dá jablko,“ priznáva s úsmevom Komjaťanka. S ubúdajúcimi dňami do Vianoc pribúdajú mladej cukrárke objednávky na sladké dobroty.

„V práci máme teraz najťažšie obdobie. Vianočnou atmosférou sa ale snažím naladiť aj na trhoch. Teším sa, že prežijem sviatky v kruhu najbližších, pri rozprávkach, no hlavne na to, že nebudem mať žiadne povinnosti,“ opisuje prichádzajúce dni Andrea Kubasová.

Atmosféru podujatia dotváralo známe ružomberské zoskupenie RK Jazz Band. Zdroj: Fedor Polóni

Dlhoročný riaditeľ základnej školy

Posledným hosťom podujatia Ružomberské swingové Vianoce bol I. viceprimátor Michal Lazár. Hoci sa dnes profiluje ako politik, kedysi bol riaditeľom základnej školy.

„Bola to ťažká práca. Ak by som mohol, už by som sa nechcel vrátiť na rovnakú pozíciu. Najhoršie zážitky som mal s kolegyňami, no na rodičov či deti mám dobré spomienky,“ hovorí o školských časoch z pozície riaditeľa Michal Lazár.

Vyštudovaný učiteľ prvého stupňa si spomína aj na veselé príhody. Jedna žiačka nevedela vysloviť hlásky k, l a r. Aby toho nebolo málo, tak sa aj zajakávala. Keď spievala, zajakávanie zmizlo, ale hlásky nevedela povedať ani v melódii. Na hudobnej som ich učil pieseň Kukulienka, kde si bola. Odmyslite si všetky spomínané hlásky a predstavte si, ako to asi znelo,“ rozosmial publikum Michal Lazár, ktorý sa vianočné sviatky taktiež chystá prežiť s rodinou.

Základným kľúčom výberu hostí bola vyváženosť. „Tento rok sme mali kultúru, podnikanie a samosprávu. Navyše, po prvýkrát sme nevyberali vstupné. Bol to náš darček k päťročnému jubileu od prvých Ružomberských swingových Vianoc. Už dnes viem povedať, že budúci rok bude rovnaké podujatie minimálne v troch mestách, ” prezrádza moderátor a tvorca kultúrneho podujatia Viktor Mydlo.

Titulná fotografia: Andrea Kubasová počas podujatia Ružomberské swingové Vianoce. Foto: Fedor Polóni

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka.