Študentky zdravotníckej školy zorganizovali charitatívne podujatie pre ochrnutého chlapca

Dve kamarátky – Aneta a Mária pozvali Ružomberčanov na bežecké podujatie a poprosili ich o podporu pre ochrnutého, 16-ročného Michala.

Behá celé mesto. Podujatie, ktoré minulý víkend zorganizovali dve študentky Strednej zdravotníckej školy (SZŠ) Márie Terézie Schererovej malo charitatívny podtón.

Podujatie Behá celé mesto – Zdroj – organizátorky podujatia.

Vyzbierali 530 eur

„Chceli sme Ružomberčanov prinútiť trochu vyjsť von, nesedieť doma a zároveň ukázať, že sme spolupatriční a vieme pomáhať. Naša myšlienka tiež smerovala k rodinám, aby prišli spolu a strávili deň spolu v prírode,“ hovorí o sobotnej akcii v Čutkovskej doline študentka 3. ročníka SZŠ Aneta Ondríková.

Aneta Ondríková

Vlani zorganizovali rovnakú akciu, pretože bola súčasťou väčšieho školského projektu. Myšlienka sociálnej pomoci sa im však zapáčila a tento rok pripravili pokračovanie. Dobrovoľne, z vlastne iniciatívy, bez pomoci ďalších organizácií.

„Každý sa mohol zapojiť tým, že si odbehne krátku trať. Dospelým sme pripravili 1,5 kilometra. Deti mali len niekoľko desiatok metrov. Miško behať nemôže, my áno, tak sme chceli ukázať, že teraz budeme behať za neho,“ opisuje hlavnú aktivitu podujatia Aneta Ondríková.

Pre ochrnutého 16-ročného Michala zo Žiliny vyzbierali od približne 60 účastníkov podujatia 530 eur.

„Je to o 100 eur viac ako vlani, keď sme peniaze venovali ružomberskej Spoločnosti na pomoc s osobám s autizmom,“ priblížila organizátorka.

V Ružomberku nenašli adresáta

Michala našli cez známeho Márie Štrpkovej, druhej z autoriek myšlienky podujatia Behá celé mesto.

Mária Štrpková

„Je zo Žiliny, kde žije s otcom a s ďalšími tromi súrodencami. Rodičia sú rozvedení a mama s nimi nežije,“ opisuje Aneta rodinu, ktorá dostala finančnú pomoc.

Adresáta pomoci hľadali dve študentky najskôr v Ružomberku, ale nepochodili.

„Nedostali sme sa k údajom žiadnej podobnej rodiny. Neuspeli sme ani na viacerých úradoch, nikto nám nechcel povedať kontakty, aby sme mohli podobnú rodinu osloviť. Až sme sa prostredníctvom osobných kontaktov nášho známeho dostali k menu tohto chlapca zo Žiliny. Oni pomoc prijali,“ vysvetľuje Aneta, prečo sa pomoc z Ružomberka dostala do Žiliny.

Samotný adresát pomoci nemohol do Ružomberka prísť, no podujatia sa aktívne zúčastnilo 35 bežcov. Približne rovnaký počet prišiel charitatívnu akciu podporiť bez športového zapojenia. Pripravené bolo maľovanie na tvár, sladké občerstvenie pre deti aj spevácke čísla zoskupenia Aura Dance School.

Úspech, ale aj dobrá spätná väzba rozhodli, že Aneta s Máriou zorganizujú podujatie Behá celé mesto aj o rok.

Titulná fotografia – Deťom chutila v Čutkove najmä cukrová vata. Zdroj – organizátori podujatia Behá celé mesto.

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.