Stratený muž z Veľkej Fatry: Do lesa ešte pôjdem, ale už len tam, kde to poznám

Podchladeného a dezorientovaného Martina z Turian našla Horská záchranná služba v piatok vďaka online kamerám v pohorí Veľkej Fatry.

Začína sa stmievať. Pre milovníkov sledovania zvierat je to čas, keď im príroda môže ponúknuť nádherné nočné divadlo. Najobľúbenejšie sú medvede. Namiesto nich sa však pred kamerou objavil človek.

„Pripravovali sme sa na uspávanie medveďa, ktorému sme chceli dať dole obojok. Takmer neustále sme sedeli za kamerami a sledovali, kedy chodí a kadiaľ prechádza. Aby bola akcia úspešná, zaujímal nás každý detail a zrazu sme uvideli namiesto medveďa človeka,“ vysvetľuje situáciu z piatka 5. októbra správca projektu sledovania zvierat v lese Kukaj.sk Ivan Daráni.

Muž sa na kamere ukázal dvakrát. Prvýkrát sa po lese prechádzal ešte pred obedom. V tom čase poslal správca jeho fotografiu Jurajovi Žiakovi, ochranárovi z Národného parku Veľká Fatra. Už o 30 minút poznali jeho totožnosť, no boli si istí, že nie je zlodej, ktorý im prišiel kradnúť techniku.

Keď sa muž objavil na kamere aj za úplnej tmy, v rukách už mali jeho identitu. Daráni si kamerový záznam prehral viackrát. Muž bol od blata a nemal so sebou žiadny zdroj svetla, a tak hneď pochopil, že niečo nie je v poriadku.

Spustili záchrannú akciu

„Počkal som a popozeral všetky zdroje, každú kameru a fotopascu. Keď som zistil smer cesty muža, Juraj Žiak kontaktoval políciu a dal im súradnice jeho polohy,“ opisuje hľadanie miesta cez kamery Daráni.

Na polícií už bol muž nahlásený ako nezvestný. Zo zvukového záznamu kamery zistili, že muž stihol kontaktovať svojho kamaráta, no zjavne nevedel, kde sa nachádza, pretože spomenul lokalitu, ktorá bola od jeho skutočnej polohy vzdialená asi šesť kilometrov.

Správca kamier priznáva, že v tomto teréne nie je doma. Opisovanie polohy cez telefón ochranárovi Jurajovi Žiakovi sa nezaobišlo ani bez vtipnej situácie.

„Nakoľko máme medveďov a ich správanie zmapované do detailov, tak moje prvé slová boli: muž šiel tam, kde mal medveď pred týždňom hnačku,“ prezradil s úsmevom pre Ružomberský magazín Ivan Daráni a dodal, že Juraj hneď vedel, v ktorých miestach sa bude nachádzať stratený pán.

Na miesto zavolali Horskú záchrannú službu a za pomoci ochranára Juraja Žiaka našli strateného 43-ročného Martina z Turian. Nachádzal sa v pohorí Veľká Fatra, nad obcou Nolčovo. Bol podchladený a dezorientovaný. Pri páde stratil obuv aj mobil.

,,Muž pravdepodobne prepadol cez zhruba 15 metrov vysoký skalný prah. Napriek viacerým tržným ranám na tele, poraneniu kolenného a lakťového kĺbu, neutrpel vážnejšie zranenia,“ uviedla horská služba na svojej webovej stránke.

Nebyť kamier, mohlo to dopadnúť katastrofálne

„Som presvedčený, že bez kamier by sa strateného muža nájsť nepodarilo. Nikomu nepovedal, kam ide, len vzal bicykel a už ho nebolo. Jeho mama povedala, že sa rád túla. Horská záchranná služba však skonštatovala, že ak by ho nenašli, do rána by určite neprežil,“ povedal Daráni.

Zatúlaného muža boli Ivan Daráni a Juraj Žiak v pondelok navštíviť. Darovali mu čelovku, vraj aby teraz videl už aj za roh, a aby sa už v lese nestratil.

Ivan Daráni (vľavo) a ochranár Juraj Žiak (v strede) prišli pozrieť zraneného muža. Zdroj: Ivan Daráni

„Do lesa ešte pôjdem, ale už len bližšie a tam, kde si budem úplne istý,“ prezradil pre Ružomberský magazín Martin, ktorý poblúdil v horách.

„Je to skromný človek, získal si ma svojím správaním. V tom lese máme nainštalovaný maličký zdroj svetla, ktorý videl a mohol si ho vziať. Keď sa ho Juraj Žiak krátko po jeho nájdení spýtal, prečo si nepomohol, povedal, že nie je žiadny zlodej,“ hovorí o mužovi z Turian Ivan Daráni, ktorý prezradil, že on by si to svetlo v strese určite vzal.

Tímová spolupráca

To, že sa podarilo nájsť a zachrániť bezradného človeka v horách, nebola len zásluha kamier. „Bola to spolupráca všetkých, ktorí našu stránku sledujú. Momentálne je nás na Facebooku cez päť tisíc a verím, že každý to prežíval v napätí, tak ako aj celá jeho rodina,“ hovorí o fanúšikoch online kamier ich správca.

Keď diváci uvideli na kamerách človeka, ihneď sa zapojili do diskusie, aby sa informovali, čo sa deje. Správcovi prišiel dokonca email z Čiech, v ktorom znepokojená žena vysvetľovala, že na kamerách uvidela muža v rovnakom čase, kedy sa na tom mieste schádzajú medvede.

„Bola to nezabudnuteľná akcia aj vďaka pozorným sledovateľom, ktorým neunikne ani muška pred kamerou a dovolím si povedať, že majú spočítané aj lístie na stromoch,“ priznal Daráni a dodal, že je úžasne poznať toľko ľudí, aj keď len virtuálne.

Zdroj titulnej fotografie: Ivan Daráni

 

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka.