Storočných ľudí na dolnom Liptove nenájdete

V Ružomberku vlani zomrel 101-ročný pán, ďalší sú tesne pred bránou storočnice. 

Telefóny na matrikách a obecných úradoch vyzváňali. Zaujímalo nás, či na dolnom Liptove ešte žijú ľudia, ktorých vek je vyjadrený trojciferným číslom. Ochotné dámy zväčša ani nemuseli prezerať databázy či listovať pamätnými knihami, odpoveď vedeli hneď. A tá znela zakaždým rovnako: nie, tento rok nemajú v obci nikoho storočného.

Napriek tomu stále možno nájsť v našich končinách ľudí, ktorí historické udalosti nosia v pamäti a nemusia ich „gúgliť“. Môžu si zaspomínať na časy, keď sa technologickou novinkou stalo rádio a začal vysielať československý rozhlas.

Pamätajú si však aj doby s trpkou príchuťou. Nielenže sa narodili po tom, čo sa svet ešte roky spamätával z následkov prvej svetovej vojny, druhá ich zasiahla v čase ich detstva či dospievania.

Krok od storočnice 

Pri pátraní po najstarších ľuďoch v okrese začíname v Ružomberku. Pani Anna Šostroneková žije v každodennej starostlivosti opatrovateľky a podľa informácií z mestského oddelenia sociálnych služieb a zdravotníctva by sa mala budúci rok vo februári dožiť okrúhlych sto rokov.

Mesto by na našu úvodnú otázku odpovedalo kladne ešte vlani, kým žil 101-ročný Bedřich. Rok predtým by sme v Ružomberku našli aj 102-ročnú obyvateľku.

Začiatkom júna zomrela najstaršia obyvateľka Liptovskej Lúžnej. O 99-ročnú Máriu sa starala jej dcéra, v obci ju už veľmi vídať nebolo. Päť rokov dozadu žila v Lúžnej aj 102-ročná pani, ktorá neušla ani pozornosti celoslovenskej televízie a ich kamere. Dnes majú najstarší Jozef a Anna 98 rokov.

Pri hľadaní dlhovekých v okrese sme pomyselne klopali aj na dverách v najväčšej dolnoliptovskej obci. V Liptovských Sliačoch žije 97-ročná pani s rodinou. O rok menej má najstaršia Likavčanka a najdlhšie žijúci pán v Liptovskej Štiavnici.

Čiperní, ale aj s podlomeným zdravím 

V Liskovej majú najstarší 95 rokov, rovnaký vek dosiahla aj obyvateľka Ivachnovej a pani Mária v Liptovskej Osade. Domovinou sa jej však Osada stala až v 18-tich, keď sa sem vydala. Chodievala robiť slúžku do rodín, aj do tých zahraničných.

Dnes ju denne opatruje vnučka, u ktorej býva. Pohybuje sa ešte sama a  pri rozhovoroch zvykne spomínať na svoju mladosť a rodisko na východnom Slovensku.

V Lúčkach vystrojili naposledy oslavu storočnému pánovi v roku 2007, teda dobrých 12 rokov dozadu. Najstarší obyvateľ má teraz 94 rokov. Pamäť mu ešte vraj dobre slúži, býva s dcérou a ako jeden z mála najstarších aj so svojou životnou polovičkou. Manželka je ale o sedem rokov mladšia.

Najstaršia žena v Lúčkach, pani Emília, má 93 rokov. Šedá kôra jej tiež ešte spoľahlivo pracuje. V Štiavničke býva 94-ročná pani Aurélia.

Kým niektorí „takmerstoroční“ žijú s členmi svojej rodiny, iní sú v domovoch dôchodcov a v zariadeniach odkázaní na opatrovateľské služby. Jedna z najstarších obyvateliek Komjatnej, 93-ročná pani Adela, však žije sama. Na jej adresu sme sa dozvedeli, že je stále plná elánu.

Viacerí majú zdravie podlomené. Vek im pripísal problémy so sluchom, zrak už tiež nebýva, čo kedysi. Nájdu sa ale aj jednotlivci, ktorí by mohli svojou čipernosťou strčiť do vrecka aj oveľa mladšie ročníky. No stačí úraz, ktorý razom prepíše scenár. Ako pri 91-ročnej Oľge z Likavky, ktorá v mladosti pracovala ako robotníčka.

„Bola čistotná, poriadkumilovná, varila si. Pracovala v záhradke, mala ju perfektne urobenú,“ spomína si na Oľgu zamestnankyňa likavskej matriky, ktorá bola jej susedkou. Obracala by sa zrejme podobne aj teraz, ale zdravotný stav po úraze to už nedovoľuje.

Stovku tak skoro neoslávia  

V Liptovskej Teplej registrovali storočného pána pred pätnástimi rokmi, teraz tam nežije nik nad 93 rokov. V Stankovanoch sa titulom najstaršieho obyvateľa obce pýši 92-ročný Daniel Heško. Rovnakého veku sa dožila aj najstaršia Hubovčanka. Pani Božena prežila v obci celý život, vydala sa, mala tri deti. Medzičasom ovdovela a býva so svojou dcérou.

„Ide ešte veľmi rázne, je taká čiperná. Pravidelne chodieva do kostola, ak bývajú v obci nejaké akcie, zvykne prísť aj na tie,“ dozvedáme sa z obecného úradu. S rodinou žije aj najstaršia, 91-ročná Ludrovčanka Mária.

Minimálne desať rokov nebudú storočné jubileá sláviť ani v nasledovných obciach. V Potoku aj Ľubochni ťahajú lano najstarších obyvateľov 90-roční. V Liptovskom Michale a v Martinčeku majú najstarší obyvatelia 89 rokov. V Kalamenoch chýba najstaršiemu občanovi tiež rok do deväťdesiatky, 96-ročný pán im zomrel vlani.

Počet sto a viacročných ľudí na Slovensku každoročne klesá. Kým v roku 2014 ich žilo ešte 222, postupne z počtu ubúda a podľa údajov, ktoré nám poskytla Sociálna poisťovňa, ich ku koncu marca tohto roka žilo 135. 

Priezviská a v niektorých prípadoch aj krstné mená nám viaceré zamestnankyne matrík a obecných úradov neposkytli  s odvolaním sa na GDPR.

Ilustračná fotografia – zdroj – Pexels.com

Som študentkou žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Po stáži v sekcii zahraničného spravodajstva denníka SME ma viac zaujíma domáce dianie, aj v regióne, ktorý mi je už štvrtý rok prechodným domovom.