Štefanský beh si vyskúšali deti, dôchodcovia, hasiči, aj majstri republiky

Na Druhý sviatok vianočný ožilo centrum mesta tak, ako vie len počas športových či kultúrnych udalostí. Stovky divákov a spolu cez tristo bežcov vo všetkých kategóriách prišlo na Štefanský beh.

Po vlaňajšej premiére a úspešnej účastníckej odozve – počas Vianoc prišlo 145 pretekárov – sa organizátori rozhodli v podujatí pokračovať. Zdá sa, že urobili dobre. V hlavných kategóriách na 5 a 10 kilometrov bežalo 251 pretekárov. Ďalších približne šesťdesiat súťažilo medzi deťmi.

Úspešní Ružomberčania

Na štart pred Hotelom Kultúra sa postavili všetci domáci favoriti. Vrátane Tomáša Gazdaricu, ktorý už patrí do kategórie veteránov nad 40. rokov. „Vedel som, čo ma dnes čaká, tak som to s jedlom počas sviatkov nepreháňal,“ vysvetľoval svoju stratégiu skĺbenia hodovania počas Vianoc s následným desaťkilometrovým Štefanským behom celkovo druhý Gazdarica.

Hoci v 1. kole mu šliapal na päty Černovčan Matúš Vlčko, postupne odpadol a Gazdarica si bez problémov dobehol po veteránske víťazstvo a celkovo druhé miesto. „Išiel som si svoje tempo. Matúš to postupom času nestíhal udržať. Spokojný som najmä s časom, zlepšil som sa o 20 sekúnd,“ tešil sa v cieli spoluorganizátor aj bežec Gazdarica.

Tretí prišiel do cieľa ďalší Ružomberčan Slavomír Dobák. Aj on priznal, že na beh myslel už za vianočným stolom. „Chystal som sa na tieto preteky. Dvakrát som sa najskôr objedol, splnil si vianočnú povinnosť, ale potom už bola hladovka. Deň pred pretekmi po obede už len zeleninové šaláty, no a vyšlo to,“ hovoril po treťom mieste v celkovom poradí a druhom medzi veteránmi Dobák.

Dobák, ktorý drží rekord v sólo ultramaratóne na podujatí Od Tatier k Dunaju, v posledných troch kilometroch predbehol spomínaného Matúša Vlčka. Ten prišiel do cieľa napokon štvrtý. Od vyčerpania sa zrútil na chladnú zem a trvalo hodnú chvíľu, kým nabral dych a poslúchol organizátorov, aby sa zo studeného betónu pozviechal. „Prepálil som to. Všetkým vravím, aby neprepálili a ja to spravím,“ hneval sa na seba v cieli Vlčko.

Medzi veteránmi vyhral Tomáš Gazdarica pred Slavomírom Dobákom a Tomášom Kamasom. Foto – autor

Medzi mužmi do 39. rokov bol najlepším a zároveň aj absolútnym víťazom Branislav Šarkan. Druhý v tejto vekovej kategórií a celkovo štvrtý bol Černovčan Matúš Vlčko (v červenom). Zdroj – Rudolf Maškurica

Nedostihnuteľný Šarkan

Na „debni” mohli skončiť všetci domáci pretekári. Ale to by nesmel prísť vlaňajší víťaz, 33-ročný martinský rodák pretekajúci za Atletický klub Kysucké Nové Mesto Branislav Šarkan.

„Priznávam, tento rok to bolo impulzívne rozhodnutie. Som akurát v príprave na novú sezónu, a chystal som sa len domov do Vrútok na Silvestrovský beh. Na poslednú chvíľu som si povedal, že prídem aj sem, keď som tu vlani vyhral a navyše som bol takmer dva mesiace bez pretekov,“ hovoril v cieli víťaz, ktorý sa na posledné preteky postavil v októbri. Potom oddychoval a posledné týždne len začal prípravu na novú sezónu.

Nejde pritom o žiadneho skvele behajúceho amatéra. Šarkan je za ostatné dva roky dvojnásobným majstrom Slovenska v behu na 10-tisíc metrov. „Už na štartovej čiare som videl, že budem bojovať predovšetkým s časom. Som rád, že to tak bolo. Ale mal som motiváciu urobiť traťový rekord, čo sa mi aj podarilo, takže som veľmi spokojný,“ zdôveril sa po pretekoch Šarkan. Časom 33:17 prekonal svoj vlastný rekord o 19 sekúnd a získal prémiu 150 eur.

„Vianoce nie sú pre športovcov problém. V kondícií sa udržiavame celý rok. Doprajeme si viac jedla, aj zákusky, ale zase aj viac beháme, keďže máme na to viac času,“ usmieval sa Šarkan pri téme vianočného hodovania v kombinácií s ružomberským behom.

Ďalší zaujímaví bežci

Štefanský beh bol vypísaný pre viac ako desiatku kategórií. V hlavnej ženskej bola najúspešnejšia rodáčka z Vrútok Katarína Beľová, ktorá žije, pracuje a trénuje v Prahe. Má ale ružomberského trénera a ten jej odporučil zúčastniť sa Štefanského behu.

„Voľakedy som behala takéto dlhšie behy, ale teraz sa už špecializujem na kratšie trate. Tréner Peter Ondruš je odtiaľto a odporučil mi v rámci prípravy ísť si zabehnúť aj takúto dlhšiu trať. Bežalo sa mi dobre, bola to dobrá, členitá trať. Musela som si rozdeliť sily, ale v ideálnom počasí to bol naozaj pekný beh,“ pochválila spokojná, aktuálne dvojnásobná majsterka Slovenska v behu na 1500 metrov a v steepli Katarína Beľová.

Na kratšiu, päťkilometrovú vzdialenosť sa vybral aj 76-ročný Štefan Stach z Ružomberka, najstarší účastník podujatia.

Ludrovskí hasiči v pracovnom oblečení v cieli.

Dobrovoľní hasiči z Hýb so vzduchovými bombami.

Nechýbali ani dobrovoľní ludrovskí hasiči, ktorí prišli v pracovných úboroch, s ťažkými topánkami a prilbami. Podobne ďaleko to dotiahli traja dobrovoľní hasiči z Hýb. Síce v bežeckom, no na chrbte s plnými vzduchovými fľašami, aké používajú profesionáli pri zásahoch.

„Vážia od 9 do 12 kilogramov,“ ozrejmil Miroslav Melich z Hýb. „Chodievame na hasičské preteky, kde sa bežia kratšie vzdialenosti. Na takúto vytrvalostnú sme prišli prvý raz,“ doplnil ho Martin Petrula, dobrovoľný hasič v Hybiach a zároveň profesionál v Liptovskom Mikuláši. Práve on požičal od kolegov fľaše s naplneným vzduchom.

Bežal aj 67-ročný Ružomberčan Marián Mydlo. Sám bol pri niekdajšom Silvestrovskom behu, ktorého tradícia sa v Ružomberku skončila v roku 1992. Štefanský beh práve na ňu nadviazal svojou myšlienkou. „Teším sa, nielen z toho, že sa v tomto čase v meste opäť beháva, ale že sa to aj uchytilo. Tá účasť je vynikajúca. Veľká vďaka organizátorom, že do toho išli,“ hodnotil Mydlo v cieli. Osobný rekord si zlepšil o tri minúty. A to si do príslušnosti napísal Literárny klub, ktorého je v našom meste podpredsedom.

Vrchol Ružomberskej bežeckej ligy

Štefanskému behu dal pred rokom identitu Patrik Lupták. „Motiváciou bolo, že po sviatkoch, keď si človek naozaj dožičí, treba nejakú aktivitu. Každý športovec to len uvíta. Tak prečo nie na Štefana, keď je pokoj, kľud, štátny sviatok,“ vraví o dôvodoch netradičného termínu masového športového podujatia Lupták.

Sám sa aj vybral na kratšiu, päť kilometrovú trasu od Kultúry cez Makovického ulicu po Hotel Áčko a odtiaľ späť cez Obvodovú ulicu a Satelity, Hlinkovo námestie, školské schody, znovu Hlinkovo námestie okolo múzea, Hýrošov park a späť pred Kultúru. „Čo som si vymyslel, tak nech si aj odbehnem. Aby som to vnímal aj z tej trate a precítil tak preteky nielen organizačne, ale aj športovo,“ vysvetlil Lupták.

Bežať mohol aj preto, lebo preteky nerobil sám. Spojila sa už osvedčená bežecká partia s Ľubomírom Kubáňom, Róbertom Kolárom a Tomášom Gazdaricom. Ruku k dielu ale priložili aj tradiční bežeckí organizátori v meste Ján Svrček, Ladislav Valent či Ľuboslav Palguta.

Už o rok by práve na Štefanskom behu mala vyvrcholiť premiérová Ružomberská bežecká liga, ktorá odštartuje na jar. Podujatie zložené z desiatich individuálnych behov v meste a viacerých sponzorov či partnerov, ktorí sa budú na všetkom organizačne podieľať.

„Dúfam, že všetko vyjde tak, ako je naplánované. Lebo už je to v takej fáze, že to začína byť ekonomicky aj finančne náročné na utiahnutie. Budeme teda oslovovať ďalších partnerov a sponzorov. Lebo naozaj sme si riadne naložili,“ dokončil organizátor Štefanského behu Patrik Lupták.

Výsledky Štefanského behu, 26.12.2017

10 km – absolútne poradie

  1. Branislav Šarkan, MKŠS – AK Kys. N. Mesto, 33:17,1
  2. Tomáš Gazdarica, Malinô SkiAlp Team, 35:42,2
  3. Slavomír Dobák, ŠK Copyservis Lipt. Mikuláš, 36:29,4

5 km – absolútne poradie

  1. Michal Kubovčík, AC Kriváň, Lipt. Mikuláš, 17:24,0
  2. Oliver Urban, AK ZŤS Martin, 17:42,5
  3. Ján Vladár, Extreme Obstacle, 18:29,0

Kompletné výsledky nájdete tu.

Róbert Kolár je väčšinovým spoločníkom v spoločnosti R PRESS, ktorá je vydavateľom Ružomberského magazínu.

Titulná fotografia – Na Štefanský beh ulicami Ružomberka sa v hlavných kategóriách vydalo 251 pretekárov. Zdroj – autor

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.