Štát preveroval pridelenú dotáciu na športovú halu T18

Rekonštrukcia športovej haly na Plavisku stále nezačala, napriek tomu, že mesto chcelo začať ešte na jar. Ministerstvo životného prostredia preverovalo oprávnenosť pridelenej dotácie.

Priestory športovej haly na Plavisku využívajú Ružomberčania na mnohé aktivity už niekoľko desiatok rokov. Slúži potrebám CVČ Elán, ale aj Nízkoprahovému dennému centru pre deti a rodinu RK Prerod, kde pracujú s ohrozenými skupinami mládeže. Mesto ju však používa aj ako športovisko pre detské súťaže, vrátane volejbalu, basketbalu, či hokejbalu. Dnes je to objekt, ktorý dosluhuje.

Rekonštrukcia budovy mešká

Mesto ešte v marci potvrdilo, že získalo z eurofondov takmer 760-tisíc eur. Prisľúbilo, že práce na Plavisku začnú v najbližších týždňoch, maximálne mesiacoch. Odvtedy však ubehlo viac ako pol roka a stále sa nič nedeje.

Športová hala T18 patrí do skupiny väčšieho balíka podporených projektov na celom Slovensku. „Na ministerstve preverovali, na čo sa tieto objekty používajú. V našom prípade im vadilo definovanie haly ako športová. Preverovali či naozaj slúži na vzdelávanie, na čo boli prostriedky určené,“ vysvetľuje zdržanie rekonštrukcie Jozef Bašáry z referátu cestovného ruchu, grantov a regionálneho rozvoja Mestského úradu v Ružomberku.

V auguste si na športovú halu prišla osobne posvietiť kontrola. Mestu sa pred ňou podarilo rekonštrukciu haly T18 obhájiť. Navyše sa podieľa na spolufinancovaní vo výške takmer 40-tisíc eur, čo je 5 percent celkovej sumy. Celá rekonštrukcia tak bude stáť 796-tisíc eur.

Opravy sú nutné

„Športová hala T18 je využívaná každý deň, no v súčasnosti sa aktivity v nej museli znížiť. Dôvodom je zlý technický stav,“ vysvetľuje Jozef Bašáry. Budova bola skolaudovaná ešte v roku 1980, a tak sa po takmer 40 rokoch dočká výraznej rekonštrukcie.

„S ministerstvom máme podpísanú zmluvu, kde je termín na realizáciu diela do konca budúceho roka. Momentálne prebieha verejné obstarávanie. Očakávame, že po jeho schválení zo strany donátora, začneme na jar 2019 so stavbou,“ prognózuje začatie rekonštrukcie Jozef Bašáry.

Športovú halu čaká výmena okien a dverí, no rekonštrukcia sa týka predovšetkým kompletného zateplenia budovy. „Je tam veľký problém s vykurovaním. Z haly uniká teplo a kúrenie, ktoré tam je, nefunguje. Keď je vonku zima, tak je chladno aj vnútri a, pochopiteľne, nedá sa v nej nič robiť,“ uzatvára problém so športovou halou Jozef Bašáry.

Titulná fotografia: Peter Kravčák

Som študentkou žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Počas štyroch rokov štúdia mi Ružomberok prirástol k srdcu, a preto ma zaujíma všetko, čo sa s mestom spája.