Športovkyňa v kroji so zlatom v hrdle

Sliačanka Simona Vicianová sa folklóru venuje od troch rokov. Od detstva má za sebou tisícky vystúpení a svoj talent nedávno predviedla aj v súťaži Zem spieva.

Väčšina rodičov a starých rodičov číta deťom pred spaním rozprávkové knižky. Ani v rodine Simony Vicianovej to nebolo inak. Svet dávnych príbehov však spoznávala aj cez ľudové piesne.

Už ako trojročná počúvala melódiu uspávaniek, balád a mnohých folklórnych piesní, ktoré sa v Liptovských Sliačoch spievali pri každej príležitosti. K ľudovej hudbe ju viedli nielen staré mamy, ale aj rodičia. Obaja niekoľko rokov tancovali v detskom folklórnom súbore Sliačanček.

Folklór ostal v rodine

„Keď som mala tri roky, tak si učiteľky v škôlke všimli, že som pohybovo zdatnejšia, a že mi ide spievanie. Starkú to nakoplo, a tak sme si spolu začali pospevovať. Potom ma učila aj mama a druhá stará mama. Ako šesťročnú ma prihlásili do folklórneho súboru Sliačanček, a tak som pokračovala v rodinnej tradícii aj ja,“ začína rozprávať o prvých kontaktoch s folklórom dnes už 32-ročná Simona Vicianová.

Neskôr ju desať rokov učila spievať aj učiteľka Alžbeta Jacková. V tom čase viedla detský súbor Sliačanček a talentovanú speváčku z dolného Liptova sprevádzala na všetkých súťažiach.

„Bolo ich mnoho. Stále mám doma diplomy z detských aj tínedžerských čias. Minulý rok som sa dostala na celoslovenskú súťažnú prehliadku folklóru. Pred celým Slovenskom to bolo krásnym pripomenutím toho, čomu som sa celý život venovala,“ hovorí o svojom úspechu Simona Vicianová.

Na súťažiach spieva piesne od starých mám. Najradšej má uspávanky a pomalé melódie, ktoré si kedysi pospevovali ženy pri práci.

„Najväčšími vzormi sú pre mňa najmä starí rodičia. Mala som s nimi krásny vzťah,“ spomína na svojich príbuzných Simona Vicianová a na chvíľu zosmutnie.

Prihlásila sa do súťaže a spievala do neba

Kolobeh života si vyžiadal svoju daň. Keď mladej folkloristke zomreli tí, ktorí ju zasvätili do sveta ľudového umenia, spievanie zavesila na klinec.

„Zomrela mi jedna starká, za ňou hneď aj starý otec, a potom aj druhá stará mama. Smútok otriasol mojím životom a ja som nemala chuť spievať,“ spomína si na smutné obdobie Simona Vicianová.

Neskôr sa jej v sne prihovorila stará mama s otázkou, kedy jej už konečne zaspieva. Pre milovníčku spevu to bol zlom. Po takmer šiestich rokoch sa rozhodla, že opäť začne robiť to, čo jej prinášalo celé roky radosť.

Onedlho prišla príležitosť, aby ukázala svoj talent pred celým Slovenskom.

„Prihlásiť sa do súťaže Zem spieva bolo pre mňa veľké zadosťučinenie. Po dlhej pauze mi súťaž ukázala, že spevu sa treba venovať. Toľko radosti, čo som videla v očiach súťažiacich bolo len potvrdením, že má zmysel ísť, ukázať seba a prezentovať folklór aj pred ostatnými,“ odôvodňuje svoje rozhodnutie Simona Vicianová.

Na pódiu odspievala lúčne a poľné piesne z Liptovských Sliačov, ktoré ju naučila stará mama. Po emotívnom vystúpení a potlesku od divákov v stoji priznala, že spievala starkej do neba.

Simona Vicianová s Milošom Bobáňom. (Foto: Simona Vicianová)

„Najkrajší zážitok bolo pre mňa hodnotenie poroty a vidieť stáť a tlieskať ľudí v publiku. Keď môj spev prinesie radosť do očí čo i len jedného diváka, tak som spokojná,“ spomína si na svoje vystúpenie v tretom pokračovaní súťaže Zem spieva folkloristka.

Aj napriek tomu, že absolvovala tisíce vystúpení, priznala, že počas spievania mala trému. „Vždy som si myslela, že trému zvládam dobre, no bola som nervózna, pretože som mala veľký rešpekt pred porotou, čo sa prejavilo aj na hlase.“

Predtým ako mohol súťažiaci vystúpiť na pódium pred odbornú porotu a divákov, musel najskôr postúpiť z vyraďovacích kôl. Prvý kasting bol v Martine a rodáčka z Liptovských Sliačov práve vtedy ochorela. Ani to ju však neodradilo.

Simona Vicianová v súťaži Zem spieva. (Zdroj: archív speváčky)

„Mala som vysoké teploty a prežívala len na liekoch. Celé vystúpenie sme preto museli posadiť o dva tóny nižšie, čo vyznievalo úplne inak a v takej tónine sa mi aj zle spievalo,“ hovorí o prvom kontakte so súťažou sklamaná Simona Vicianová.

Po kastingu prežívala krušné chvíle, pretože všetkým súťažiacim telefonoval štáb už po pár dňoch. Dni plynuli a folkloristka si nezáujem odôvodňovala svojou chorobou, ktorá jej nedovolila vydať zo seba to najlepšie. Nakoniec sa jej ozvali po viac ako mesiaci s pozvaním na ďalšie pokračovanie súťaže.

Cinkali správy na sociálnych sieťach aj sms-ky

Atmosféra z účinkovania v súťaži bola podľa Simony príjemná. Aj napriek tomu, že medzi súťažiacimi panovala nervozita, trojica moderátorov z kapely S hudbou vesmírnou medzi nich vnášala radosť a pohodu.

Piesne, ktoré spievala na pódiu, nacvičovala s muzikantom Milošom Bobáňom. Jeho žena, Lucia Bobáňová, je vedúcou folklórneho súboru Čriepky, ktorý mladá folkloristka navštevuje.

Premiéru televízneho vysielania, kde ju videlo celé Slovensko, zmeškala, pretože bola v práci. „Začali mi chodiť správy na sociálnych sieťach aj sms-ky. Bolo to veľmi milé a pozitívne. Niektorí boli smutní, že som nepostúpila, no pre mňa nie je výhra podstatná. Dôležité bolo ukázať, že náš región žije folklórom,“ teší sa z novej skúsenosti v civilnom živote fitness trénerka.

Tvorcovia súťaže Zem spieva však pravidlá tento rok pozmenili, a tak je možné, že talentovanú speváčku z dolného Liptova ešte predsa len uvidíme v televízii. Každý súťažiaci, ktorý vypadol ešte pred semifinálovým kolom, môže vďaka sms hlasom dostať druhú šancu a ocitnúť sa v absolútnom finále.

Mladá Sliačanka v súťaži Zem spieva. (Zdroj: archív Simony Vicianovej)

Tak ako pri doterajších vystúpeniach aj počas televíznej súťaže jej bola oporou najmä rodina. Mnoho ľudí sa jej preto pýta či ju povzbudzuje, keď pred sebou vidí blízkych.

„Najlepšie sa mi spieva pred publikom, ktoré nepoznám, pretože som si istá, že nikto nebude plakať. Keď vidím rodinu, tak je to veľká výzva,“ hovorí o svojich podporovateľoch v udržiavaní rodinnej tradície dlhovláska.

Dnes býva v Baničnom a okrem spevu má rada aj aktívny šport. Cvičí od 15 rokov a vo fitness je trénerkou tretieho najvyššieho stupňa. Sympatická Sliačanka je už päť rokov súčasťou folklórnheo súboru Čriepky. Aj napriek tomu, že súbor prezentuje piesne z celého okolia, folkloristke sú stále srdcu najmilšie práve tie od starých mám z Liptovských Sliačov.

Na dolnom Liptove o folkloristov nie je núdza

Titulná fotografia: Simona Vicianová počas vystúpenia v speváckej súťaži Zem spieva. Zdroj: Simona Vicianová

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka.