Spojenie dobrého nápadu a šikovných študentov prináša ovocie

Majú radi spev, tanec a hudbu. Študenti na Katolíckej univerzite vytvorili Univerzitný folklórny súbor Čebrať.

Súbor je pomenovaný podľa jedného z vrchov Veľkej Fatry, ktorý sa týči nad mestom Ružomberok. Aj napriek tomu, že existuje len necelý rok, má za sebou už niekoľko vystúpení. Účinkovať v ňom je pritom náročné, pretože študenti na univerzitu neustále prichádzajú a odchádzajú.   

Z malého nápadu až na pódia
Na založení súboru sa podieľalo niekoľko dievčat. Jednou z nich bola aj Karina Budzáková.  Začalo to rozhovorom so spolužiačkou. „Raz, keď sme do školy robili prezentácie, všimla som si, že mala na pozadí folklórnu fotku. Začala som sa jej pýtať, či má rada folklór a či sa mu aj venuje,“ prezradila Karina, ktorá nikdy do žiadneho súboru nechodila. Vzťah k folklóru u nej vypestovali babka s mamou.

So spolužiačkou sa zhodli, že je veľká škoda, že nič také na univerzite nie je. Rozmýšľali, či sa to nedá nejakým spôsobom zmeniť. Povedali si, že sa do toho pustia a nejako to rozbehnú. O niekoľko dní už boli štyri. Akonáhle rozvešali plagáty, začali prichádzať študenti.

Dnes má súbor 30 členov. Vedú ho Simona Špitáliková a Filip Bambúch, ktorý preto pri príležitosti Dňa študentstva dostal aj ocenenie od mesta Ružomberok.

Rôznorodosť členov, ale aj tancov

Súbor tvoria študenti z viacerých regiónov, no najviac z východu. Preto prezentuje tance či piesne z východného Slovenska. Najväčším problémom sú kroje. Vždy si ich dokážu nejako zaobstarať, no veľmi by im pomohla finančná podpora. Vďaka nej by mohol mať každý člen svoj vlastný.

Dôležitou súčasťou je aj osem mužských členov. „Ako chalana ma to nenudí. Stále sa vieme dobre porozprávať. Je medzi nami super atmosféra,“ prezradil člen súboru Vojtech Horňák.

Pri prijímaní členov nemali žiadne podmienky. Chceli dať šancu všetkým. Aj tým bez skúseností. Sú medzi nimi aj skúsenejší, ktorí pomohli a všetko ich doučili. ,,Tancujem aj v inom súbore a preto som nadšená, že niečo podobné vzniklo aj na univerzite“, potvrdila Juliana Olajcová.

Dôležitý je tréning

Najskôr začne spoločná modlitba a po nej nasleduje rozcvička. Potom začínajú cvičiť choreografie. Nápady na tance prináša Filip Bambúch. Každý však môže do toho niečo povedať, on má ale posledné slovo pri rozhodovaní, čo budú nacvičovať a čo nie.

,,Určite to zaberá aj čas, ale napĺňa ma to radosťou a pozitívnou energiou,“ priznala Juliana Bartošová. Tanec je doplnený hrou na harmoniku a husliach. Hudba je sprevádzaná spevom šiestich dievčat.

Nácviky sú každý utorok a stredu večer. Počas nich sa precvičujú tance, spev, ale aj nové kroky. Súbor pravidelne trénuje v telocvični internátu C-blok.  V utorky nacvičujú dievčatá. Streda je deň, kedy sa stretnú chlapci, ale aj dievčatá, ktoré s nimi pri tanci tvoria pár.

Prvé vystúpenie súboru bolo v doma, v Univerzitnej knižnici, v rámci programu medzinárodného programu Erasmus +. Bola to generálka na Sedliacku veselicu, kde sa súbor oficiálne predstavil aj pred študentmi. Odvtedy si vystúpenia niekoľkokrát zopakovali. Zatiaľ vždy len na univerzite. Súbor by však chcel v budúcnosti ukázať svoju tvorbu aj mimo akademickej pôdy.

Anna Zábojníková, študentka žurnalistiky FF KU

Fotografia: Členovia FS Čebrať počas Sedliackej veselice na KU. Zdroj – t2.sk

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.