Som jediným kvalitným kandidátom

Po rozhovoroch s primátorskými kandidátmi Róbertom Kolárom a Karolom Javorkom vám prinášame rozhovor s ďalším záujemcom o primátorský post Igorom Čomborom. Štvrtý kandidát, Ján Bednárik, nám rozhovor neposkytol.

Pred štyrmi rokmi ste avizovali, že kandidujete len na jedno volebné obdobie. Prečo ste svoje rozhodnutie nakoniec zmenili?

Zle som to časovo odhadol. Myslel som si, že za štyri roky dokážem všetky dôležité veci dotiahnuť do želaného konca, čo sa mi podarilo len čiastočne. Neuvedomoval som si, aké komplikované sú rozhodovacie procesy a administratívne úkony vo verejnej správe. Za mnohými bodmi môjho volebného programu je už vykonaná práca, chcem dokončiť, čo som začal.

O štyri roky by ste mohli znova argumentovať podobne.

Hoci sa cítim byť zdravotne vo veľmi dobrej kondícii, predsa len som limitovaný vekom. O štyri roky už určite nebudem kandidovať na primátora.

Pri ohlásení svojej kandidatúry začiatkom septembra ste povedali, že jediným kvalitným kandidátom ste vy.

A za tým si aj stojím. V meste sú aj iné kvalitné osobnosti, ale medzi svojimi protikandidátmi ich nevidím. Za mňa hovoria výsledky.

To isté by oni mohli tvrdiť o vás.

Ružomberok je dlhodobo zatláčaný do úzadia. Počas uplynulých desaťročí, čo som tu žil a pracoval, som si vytvoril silný lokálpatriotizmus. Bol som rebel už za komunizmu, bojoval som a riskoval kvôli nemocnici. Tým, čo som si preskákal pre Ružomberok, neprešiel ani jeden z nich. Navyše, majú skreslené pohľady.

V čom?

Napríklad tvrdia, že v meste je málo zelene, čo je hlúposť. Zelene máme dostatok, len sa treba o ňu primerane starať. Vyčítajú mi moje cesty do Bratislavy, no výjazdové rokovanie vlády, diaľnice, eurofondy, dotácie, centralizovanie štátnej správy a mnoho ďalších vecí sa z tepla primátorskej kancelárie vybaviť nedá.

Ak porovnáme situáciu pred štyrmi rokmi, tak tentoraz je zrejmé, že za poslancov bude kandidovať podstatne viac vašich podporovateľov.

Dúfam, že zloženie mestského zastupiteľstva sa obmení, a dostane sa tam viac ľudí, ktorí budú v prípade môjho víťazstva ochotní so mnou spolupracovať.

Ale veď aj doteraz ste mali na svojej strane 17 poslancov KDH, Smeru a vášho primátorského klubu. Mali ste dvojtretinovú väčšinu. Čo viac by ste ešte chceli?

Počty sú také, ako hovoríte, ale realita bola iná. Osem aktívnych opozičných poslancov vedelo neskutočne komplikovať život ostatným. Navyše, ani klub KDH, ktorý je najväčší, nebol vždy na mojej strane.  Priznávam, že sčasti to bola aj moja chyba a so svojimi koaličnými partnermi som mal viac komunikovať.

Dokonca aj prvým viceprimátorom bol člen KDH. Mali ste priamu spojku medzi vedením mesta a najväčším poslaneckým klubom.

Bolo by to tak, keby Michala Slašťana neodstavili nielen od vedenia poslaneckého klubu, ale aj z pozície mestského a okresného predsedu KDH.

Ale to, že mestský a krajský poslanec KDH Ján Bednárik kandiduje na primátora, vám musí vyhovovať, lebo voličské hlasy pre vašich protikandidátov sa budú ešte viac trieštiť.

Ján Bednárik ma neosočuje nepravdami ako ostatní dvaja kandidáti. Ak niekto hovorí, že sme štyri roky iba vädli, tak sa pýtam, kde bol ten človek doteraz? Nesedel vo finančnej a stavebnej komisii ako predseda? To isté platí aj pre toho druhého. Hovorí, že chce liečiť mesto, akoby doteraz nebol poslancom a predsedom komisie. Obaja len kritizujú a útočia.

Primátor Igor Čombor. Foto – redakcia.

Pri oznámení kandidatúry ste zároveň predstavili svoj volebný program. Sľubujete tam však väčšinou to isté, čo pred štyrmi rokmi.

Sľubujem to, na čom ľuďom v meste najviac záleží. Moje sľuby sú rovnaké, lebo netreba vymýšľať nové, ale dokončiť začaté. Pred štyrmi rokmi som si stanovil také náročné ciele, že nie je hanbou povedať, že je to agenda na celých osem rokov.

Len pre pripomenutie, sľubovali ste vyriešenie centra mesta, najmä diery po nerealizovanom Auparku, výstavbu domov a bytov, pritiahnutie veľkého zamestnávateľa, efektívnejšie spravovaný mestský úrad…

Ale buďte pravdiví a pripomeňte aj to, že som sľuboval aj výstavbu D1 a R1, čomu som naozaj venoval nesmierne množstvo energie, a prinieslo to svoje ovocie. Práve diaľnice sú kľúčom k pritiahnutiu nových zamestnávateľov. Navyše, niektoré ďalšie sľuby, ktoré ste spomenuli, sú v cieľovej rovinke.

Napríklad?

Získanie pozemku, na ktorom mal stáť Aupark, do vlastníctva mesta, aby tam mohlo vzniknúť námestie. Jeho súčasný vlastník ma vo voľbách podporí a v prípade úspechu sa ihneď pustíme do práce. Rovnako by sa nám už čoskoro malo podariť získať zvyšky kaštieľa svätej Žofie. Prebieha už aj sceľovanie pozemkov pre domovú zástavbu. Postačia mi nie štyri roky, ale možno len rok-dva, aby sa veľa z týchto projektov začalo realizovať.

Na svojej internetovej stránke ste zverejnili sľubovaný primátorský odpočet, ale nám sa zdá byť príliš heslovitý, nedostatočný.

Je to prvý nástrel, ktorý ešte dopracujem. Môj odpočet dostane do schránky každý obyvateľ mesta. A myslím, že kto si ho poriadne pozrie, mi dá za pravdu, že som robil všetko, čo bolo v mojich silách a výsledky sa nedajú poprieť. Veď ak len spočítam, koľko finančných prostriedkov sa mi podarilo dotiahnuť do Ružomberka pomimo mestského rozpočtu, tak si myslím, že tých 8 – 9 miliónov eur nie je málo.

Tú sumu máte odkiaľ?

Takmer päť miliónov je z eurofondov a vyše dva milióny z výjazdového rokovania vlády. Plus sú tu dotácie na bytové domy a financie, ktoré sa mi podarilo zabezpečiť na záchranu basketbalu.

Počas predvolebných kampaní je v meste ešte viac vizuálneho smogu ako inokedy. Prispievate k nemu aj vy, keďže popri bilbordoch a prenajatých plochách na budovách visia vaše plagáty aj po zábradliach.

Už som ich dal odstrániť. Bola to iniciatíva jedného z mojich sympatizantov, o ktorej som nevedel.

Imrich Gazda, Peter Kravčák

Rozhovor bol publikovaný v Ružomberskom magazíne číslo 9/2018.

Titulná fotografia – Igor Čombor. Zdroj – redakcia.