SMS správy a mobilná aplikácia majú nahradiť mestský rozhlas

Súčasťou rozsiahleho, no zároveň už rok meškajúceho informačného systému, ktorý pre mesto pripravuje žilinská spoločnosť ARDsystém, má byť aj mobilná aplikácia a SMS systém.

Zo zmluvy medzi mestom a ARDsystémom vyplýva, že cieľom mobilnej aplikácie je „posilniť aktivity mesta v oblasti podpory turistického ruchu a miestnych podnikateľov“. Informácie všeobecne prospešného charakteru by mali byť prenášané z webstránky mesta nielen do aplikácie, ale aj do infokioskov v meste.

Cieľom SMS systému je zasa „zvýšenie informovanosti občanov prostredníctvom zasielania SMS správ po registrácii“.

Aplikácia bude do konca roka

Mobilná aplikácia, ktorá bude k dispozícii pre operačné systémy iOS aj Android, by mala zahŕňať GPS navigáciu, aktuálne oznamy, program kina, informácie o pamiatkach či rôzne zaujímavosti.

„Aplikácia je už hotová, je naplnená vzorovým obsahom tak, aby sme s ňou mohli pracovať,“ povedal pre Ružomberský magazín asistent primátora mesta Michal Praženica. Predpokladá, že spustená bude do konca roka.

Jednotlivé funkcie budú priebežne dopĺňané aj po tomto termíne. Všetko záleží od prípravy novej webstránky mesta, s ktorou bude aplikácia prepojená.

Z rozhlasu sa smejú

V prípade SMS systému podľa Michala Praženicu nie je zatiaľ známy predbežný termín jeho spustenia. Napriek tomu, že Ingrid Jančovičová z ARDsystému nás ešte v marci informovala, že SMS systém bol už mestu dodaný.

„Spustenie SMS systému závisí od mesta. Potrebné je pripraviť malú kampaň, vhodne informovať občanov a nastaviť systém, podľa ktorého sa občania budú môcť prihlásiť na odber SMS podľa kategórie správ, napríklad kultúrne podujatia, odstávky elektrickej energie a podobne,“ vysvetľuje Praženica.

SMS systém by mal úplne nahradiť mestský rozhlas. „Rozhlas v meste je už prežitok. Zachoval by sa len v prímestských častiach Biely Potok, Hrboltová a Černová. Zaznamenali sme totiž veľa sťažností, napríklad na hlučnosť, ktorá budí deti, ale aj na úvodné znelky,“ hovorí Praženica, podľa ktorého sa z mestského rozhlasu smejú aj niektorí návštevníci z väčších miest.

Za príklad kladie Banskú Štiavnicu, kde mestský rozhlas zrušili a na SMS systém si zvykli aj dôchodcovia.

Ďalším dôvodom pre zrušenie rozhlasu sú podľa Praženicu vysoké finančné prostriedky potrebné na jeho údržbu. „Keďže rozhlas má viac ako dvadsať rokov a je poruchový, museli sme doňho v posledných rokoch investovať približne 30-tisíc eur,“ konštatuje asistent primátora.

Posledné slovo ku zrušeniu alebo zachovaniu rozhlasu však budú mať poslanci mestského zastupiteľstva, ktorí majú na vec rozličný pohľad. Minimálne v nasledujúcich mesiacoch tak rozhlas ostáva jedným zo spôsobov informovania Ružomberčanov.

Ilustračné foto – autor

Vyštudoval som dejepis a náboženskú výchovu, doktorandské štúdium som absolvoval v odbore teória a dejiny žurnalistiky. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity v Ružomberku, píšem pre internetový denník Postoj.sk a pre médiá komentujem dianie v cirkvi.