Slovenský pohár v minirally vyvrcholil v Liptovských Sliačoch

Aj rýchle pretekárske autá patria k dolnému Liptovu. Už štyri roky sa o tom snažia presvedčiť nadšenci z Ružomberka a Liptovských Sliačov (+ fotogaléria).

Minirally Liptov alebo preteky do vrchu na Hutách. To sú asi najznámejšie skúseností s rýchlymi autami v oficiálnych pretekoch, ktoré majú Liptáci odžité.

V roku 2016 sa k nim pridal aj Memoriál Mariána Golského, preteky v minirally v Liptovských Sliačoch. V poslednú októbrovú sobotu mali na programe už 4. ročník.

Konečne vyšlo počasie

„Všetko prebieha hladko. Rovnako ako vlani. Trochu sa nám to časovo kvôli niektorým nehodám ponaťahovalo, ale konečne po troch rokoch nám prialo počasie. Už to bolo takmer zúfalé, tri ročníky sme odjazdili v daždi a blate. Toho roku vyšlo všetko úplne výborne,“ tešil sa hlavný organizátor domáceho podujatia, predseda OZ Motortech Racing Team Marián Buschbacher mladší.

V posledných pretekov sedem dielneho seriálu Minirally Cup (MRC) roka 2019 privítali viac ako 40 posádok z celého Slovenska. V šiestich výkonnostných kategóriách, oddelených výkonom auta, odjazdili v okolí Sliačov šesť rýchlostných skúšok.

„Tak Sliače mali vždycky kvalitné preteky. Akurát škoda, že sa nepodarilo urobiť aj tento rok ešte jednu rýchlostnú skúšku, lebo je dobré, keď je jazdec v tempe a jazdí plynule aspoň na dvoch úsekoch po sebe. Ale ináč kvalitná súťaž, ako každý rok. A konečne, po troch rokoch, bolo aj krásne počasie, lebo ináč posledné ročníky tu boli riadne upršané,“ hodnotil pretekár Martin Jurečka zo Závažnej Poruby pri Liptovskom Mikuláši.

Domácich jazdí málo

Staré škodovky od legendárnej 1000 MB cez 130-tku, favorit až po fabie, ale aj menšie Seaty, Volkswageny, Hondy, Lady, Ople, Fordy väčšie bavoráky až po špeciály Mitsubishi a Subaru. V seriáli pretekov MRC nájdeme autá od výmyslu sveta. Rozdelené sú do šiestich výkonnostných tried.

„Preteky dnes vyšli nadmieru výborne, aj počasie konečne prialo. Momentálne som išiel so Škodou 130, ale pôvodne jazdím s Volkswagenom Golf v celkom inej triede. Len je pokazený, tak som musel ísť na škodovke,“ zvestoval jediný dolnolipták na štarte Kristián Jacko z Liptovských Sliačov.

„A zrejme sa nám podarilo teda vyhrať túto triedu,“ tešil sa, no napokon predčasne. Trestné sekundy jeho a spolujazdkyňu Dominiku Krajníkovú odsunuli na 2. miesto v najmenej zastúpenej kategórii Z5 – teda áut so zadným náhonom do 1500 ccm.

MRC jazdia v posledných rokoch aj súrodenci Krišandovci z Ružomberka. Spoločne s otcom, ktorý ich k závodným autám priviedol, však tento rok v kalendári pretekov chýbali. V Sliačoch pomáhali s organizáciou.

„Nájde sa pár jedincov, ktorí chcú ešte začať pretekať, ale stále je to u nás v okolí Ružomberka ešte v plienkach. Rally tu voľakedy nebývali, čiže nemajú takú tradíciu, ako dajme tomu niekde na východe,“ opisuje záujem o rally v regióne Kristián Jacko.

„Na druhej strane, je vidieť, že za tie štyri roky sme nejaké povedomie urobili. Tento rok som bol príjemne prekvapený, lebo sa mi sami začali hlásiť chalani, ktorí chceli pomáhať a byť pri pretekoch,“ hovorí Marián Buschbacher.

Tradícia je aj v Liptove

„V začiatkoch bol región zastúpený pretekmi v hornom Liptove, ktoré dlho patrili k najkvalitnejším a určovali latku celému seriálu. Odjazdilo sa ich zatiaľ deväť ročníkov. Postupne pribúdali ďalšie a ďalšie,“ pamätá na začiatky tohto športu pre amatérskych pretekárov Martin Jurečka. So svojím BMW ovládol triedu Z6 – nad 1500 ccm.

K rýchlym autám ho priviedol otec. Zažil niekoľko Barum rallye pri Zlíne, ale aj domáce Rallye Vysoké Tatry. Samozrejme, roky sleduje aj svetový šampionát, ktorý ho taktiež výrazne inšpiroval k samotnému jazdeniu.

„Keď je sucho, jazdec si viacej dovolí. Gumy držia, držia, držia, až zrazu ustrelia, a vtedy môže byť problém. Keď je mokro, tak sa šmýka stále a vy hľadáte tú hranu, kedy sa ešte šmýka dobre, a kedy je to už veľa. Za mokra jazdci možno viacej pribrzdia, aj keď by nemuseli, sú opatrnejší. Za sucha, naopak, viacej riskujú,“ reagoval, prečo sme boli počas Sliačanských pretekov svedkami nielen auta obráteného na streche, ale aj viacerých ulomených závesov kolies.

„Keď je sucho, tak tie vozidlá idú podstatne rýchlejšie. Takisto už má vplyv aj únava materiálu, lebo je koniec sezóny a autá čaká kompletné repasovanie po množstve pretekov a tréningov,“ vysvetlil, našťastie zdravie nikomu neohrozujúce nehody počas pretekov Marián Buschbacher.

Celoročný seriál pretekov uzavrú v sobotu 16. novembra v Tatranskej Štrbe na slávnostnom vyhodnotení. A plánovať budú aj nový kalendár na rok 2020. Liptovské Sliače by opäť nechceli chýbať.

Minirallye Cup (MRC) je seriál pretekov, ktorý od roku 2008 každoročne organizujú nadšenci amatérskych rally pretekov na Slovensku. Ide o výkonnostne aj pravidlami o najnižší stupeň slovenskej rally, určená je nadšencom, ktorí nepotrebujú žiadnu licenciu a nepodliehajú ani veľkým nárokom na úpravu auta. Seriál pretekov má slúžiť ako testovacia a neskôr i vstupná brána do vyšších kategórií: Slovenského rally pohára (SRP) alebo takzvanej veľkej rally.

Domáci jazdec Kristián Jacko na Škode 130. Zdroj foto – facebook.com/mrcminirallycup. Autor – Bohuslav Štrauch
Martin Jurečka na BMW. Zdroj foto – facebook.com/mrcminirallycup. Autor – Martin Paľov
Rally v Liptovských Sliačoch Zdroj foto – facebook.com/mrcminirallycup. Autor – Martin Paľov.
Rally v Liptovských Sliačoch Zdroj foto – facebook.com/mrcminirallycup. Autor – Tobiáš Brtko.
Rally v Liptovských Sliačoch Zdroj foto – facebook.com/mrcminirallycup. Autor – Tobiáš Brtko.
Rally v Liptovských Sliačoch Zdroj foto – facebook.com/mrcminirallycup. Autor – Martin Paľov.
Rally v Liptovských Sliačoch Zdroj foto – facebook.com/mrcminirallycup. Autor – Tobiáš Brtko.
Rally v Liptovských Sliačoch Zdroj foto – facebook.com/mrcminirallycup. Autor – Martin Paľov.
Organizátori Rally v Liptovských Sliačoch. Marián Buschbacher mladší v dolnom rade druhý zľava. Zdroj foto – facebook.com/mrcminirallycup. Autor – Martin Paľov.

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.