Silný vietor vyvracal stromy a spôsobil rozsiahle výpadky elektriny

Počas uplynulých dvoch nocí zasiahla aj náš okres víchrica. Plné ruky práce mali najmä hasiči a elektrikári. V pondelok podvečer boli bez elektriky stále niektoré časti Liptovskej Lúžnej a chaty v Ľubochnianskej doline.

Poveternostná situácia sa začala zhoršovať v noci zo soboty na nedeľu. Meteorológovia vydali v mnohých okresoch severného Slovenska, vrátane Ružomberka či Liptovského Mikuláša, výstrahy 2. stupňa pred silným vetrom.

Orkán Eberhardt potrápil najmä hasičov, ktorí mali počas oboch nocí plné ruky práce s popadanými stromami a dnes aj s odtrhnutou časťou strechy na Spojenej škole na ulici Scota Viatora. Elektrikári zase odstraňovali poruchy, ktoré spôsobili pretrhané vodiče alebo poškodené izolátory.

Hasičov vyhnali do terénu popadané stromy  

Počas sobotnej noci zasahovali ružomberskí hasiči niekoľkokrát. Najskôr to bolo v Baničnom, v lokalite Pod Skalami, kde bol cez celú vozovku spadnutý strom. Následne nedali hasičom spať popadané stromy na ceste v Liptovskej Osade a v ranných hodinách už aj na Malinom Brde, kde zostal strom naklonený nad lanovkou. Následne museli odstraňovať dva padnuté stromy aj z cesty medzi Hrabovom a Malinným Brdom. Situácia sa počas nedeľňajšieho dňa zlepšila, no vo večerných hodinách vietor opäť úradoval.

Ešte pred polnocou išli hasiči opätovne do Liptovskej Osady, kde zostala pre spadnuté stromy znovu neprejazdná cesta.

„Krátko po 2:00 hodíne v pondelok ráno zasahovali v Hubovej, kde bol strom na hlavnej I/18 a po odprataní bola hasičská jednotka vyslaná sprejazdniť cestu do Liptovských Revúc, kde bol strom spadnutý na ceste pred obcou,“ informoval o výjazdoch za posledné dva dni riaditeľ Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Ružomberku Slávko Hreha.

Krátko pred 4:00 v pondelok ráno spadol strom na dve osobné autá v Baničnom. Na ulici Scota Viatora strhol pondelkový silný vietor zo strechy budovy Spojenej školy strešnú krytinu. „Spadlo asi 15 kusov škridlí, takže sme to dávali naspäť,“ vysvetlil nám jeden zo zasahujúcich hasičov Vladimír Kačník.

Silný vietor strhol zo strechy budovy Spojenej školy niekoľko škridiel. Na mieste zasahovali ružomberskí hasiči. (Foto: Anna Zábojníková)

Pri všetkých zásahoch si hasiči poradili bez pomoci dobrovoľných hasičov, potvrdil Ružomberskému magazínu riaditeľ HaZZ Slávko Hreha. Zároveň dodal, že ani raz neboli ružomberskí hasiči privolaní na pomoc elektrikárom.

Bez elektriny

V noci zo soboty na nedeľu mal vietor takú intenzitu, že vo viacerých regiónoch spôsobil výrazné výpadky elektriny. Po mimoriadne veternej noci zostalo mimo prevádzky takmer 190 distribučných trafostaníc, v dôsledku čoho nemalo elektrinu viac ako 15-tisíc stredoslovenských odberných miest. V našom okrese riešili poruchy najmä v Likavke a v Ľubochni.

V pondelok ráno však informoval hovorca Stredoslovenskej distribučnej a. s. (SSD), Miroslav Gejdoš, že situácia je po nedeľnej nočnej víchrici ešte horšia ako bola v nedeľu ráno. Po extrémne veternej noci zostalo bez elektriny viac ako 17-tisíc odberných stredoslovenských miest. Medzi zasiahnutými oblasťami bol opäť aj dolný Liptov. Energetici už museli riešiť poruchy nielen v Likavke a Ľubochni, ale aj v Liptovskej Lúžnej.

Vo viacerých prípadoch skomplikovali prácu elektrikárom nepriaznivé počasie a rizikové podmienky. S vyhľadávaním poruchových miest museli začať až ráno, keď sa rozvidnelo a zoslabil vietor.

Výmena poškodených stĺpov vysokého napätia pracovníkmi SSD. (Foto: Miroslav Gejdoš, SSD)

 

Silný vietor spôsobil rozsiahle výpadky elektriny na celom strednom Slovensku. V teréne boli okrem hasičov aj elektrikári. (Foto: Miroslav Gejdoš, SSD)

Pred obedom hovorca potvrdil, že niektoré poruchy sa už podarilo odstrániť. „Aktuálne máme na strednom Slovensku bez prúdu 10-tisíc odberateľov. Z toho 5 000 na Orave a Liptove.“ Miroslav Gejdoš zároveň poprosil obyvateľov, aby boli trpezliví a nepreťažovali poruchovú linku, pokiaľ nejde o mimoriadne nebezpečnú situáciu.

Neskôr popoludní elektrikári hlásili najväčšie výpadky najmä na Horehroní, Orave a juhu stredného Slovenska. Bez prúdu zostávalo viac ako 5-tisíc odberných miest, pričom Miroslav Gejdoš pripustil, že niekde sa elektrinu podarí obnoviť až zajtra.

Autori: Peter Kravčák, Anna Zábojníková