Šikovní Liptáci prezentovali v synagóge svoju tvorbu

Na jubilejnom Katarínskom šikovnom trhu sa dnes v synagóge predstavilo 32 lokálnych tvorcov, ktorí sa vo voľnom čase venujú výrobe keramických šperkov, drevených ozdôb a iných umeleckých predmetov.

Myšlienka združovať kreatívnych Liptákov a umožniť im prezentovať svoje výtvory vznikla pred piatimi rokmi. Stoja za ňou Michaela Kubíková z neziskovej organizácie Národný Trust, Zuzana Gažíková zo Spoločnosti Kolomana Sokola, Jana Mrlianová z Komunitnej nadácie Liptov a dobrovoľníčka Andrea Borsíková.

Šikovné trhy realizujú pri rôznych príležitostiach v Liptovskom Mikuláši, Liptovskom Hrádku a Ružomberku niekoľkokrát v roku. Zúčastňujú sa ich najmä miestni tvorcovia, no ak to kapacitné možnosti dovolia, pozvú aj hostí. Časom by chceli akciu rozšíriť aj do ostatných regiónov.

„Snažíme sa dávať priestor tým, ktorých remeselná tvorba neživí, no venujú sa jej ako svojmu koníčku,” vysvetľuje organizátorka Zuzana Gažíková, ktorá na podujatí pravidelne predstavuje svoje keramické výtvory.

Špecifický predaj

Keďže sa účastníci predaju nevenujú oficiálne, ani nákup neprebieha štandardným spôsobom. Návštevníci môžu pri vstupe venovať dobrovoľný príspevok, za ktorý dostanú určitý počet papierových „žetónov“, takzvaných „šikovníčkov“. Tie môžu následne vymeniť za vystavené výrobky.

Na príprave šikovných trhov v Ružomberku sa podieľa aj Kvetoslava Legerská z mestského úradu, ktorú teší, že Kultúrny dom Andreja Hlinku umožňuje, aby sa podujatie konalo práve v synagóge. „To, že sa lokálni nadšenci prezentujú v tejto krásnej starobylej budove len zvýrazňuje jedinečnosť podujatia,“ domnieva sa.

Záujem o trh stúpa

Pre návštevníkov bol aj tentoraz pripravený zaujímavý kultúrny program s tanečnými, hudobnými či divadelnými vystúpeniami.

Nechýbalo ani chutné občerstvenie. „Máme tu pop up reštiku, ktorá je nadstavbou šikovného trhu. Keďže sem chodia celé rodiny, rozhodli sme sa, že im ponúkneme aj dobré jedlo, punč či limonádu. Peniaze, ktoré získame, použijeme pri príprave ďalšieho ročníka podujatia,“ uviedla organizátorka Jana Mrlianová. Záujem o trh má podľa jej slov vzrastajúcu tendenciu, keďže už dlho pred otvorením sa vonku zhromažďovali nedočkaví návštevníci.

Podujatie oslovilo stovky miestnych, ktorí si pochvaľovali najmä priateľskú atmosféru, chytľavé vystúpenia na pódiu, ochutnávky medovníkov či možnosť vyskúšať si ich zdobenie v tvorivej dielni.

„Nápad kvitujem, keďže si tu prídu na svoje dospelí i deti. Aj keď prišlo veľa ľudí, nestratilo to rodinný nádych. Na predávajúcich je vidno, že ich umelecká tvorba baví – s ochotou vám o nej porozprávajú, vysvetlia, aké materiály či techniky sú na prípravu vhodné alebo vám predvedú, ako jednotlivé výrobky vznikajú. Nikto sa vás nepokúša oklamať,“ zhrnul svoje pocity jeden z návštevníkov.

Titulná fotografia – facebooková stránka Šikovného trhu

Som vyštudovaná žurnalistka, zaujíma ma kultúra a história dolného Liptova. Rada píšem o problémoch a záujmoch bežných ľudí, cez ich svedectvá sa snažím pripomínať hodnoty, na ktoré by spoločnosť nemala zabúdať. Zároveň pracujem v oblasti zabezpečenia bezpečnosti priemyselných inštalácií.