Seminár o Slovenskom štáte bol v hoteli. Vonku ticho protestovali Ružomberčania

Hoci v mestských priestoroch seminár pri príležitosti 80. výročia vzniku slovenského štátu zrušili, uskutočnil sa len pár metrov vedľa – v hoteli Kultúra.

Pred hotelom bolo na pešej zóne vo štvrtok popoludní rušnejšie ako inokedy. Stála tu skupina asi dvadsiatich Ružomberčanov s fotografiami obetí druhej svetovej vojny a fašistického režimu, ktorý vládol na Slovensku v rokoch 1939 – 1945. Nechýbal ani portrét Tomáša Munka.

„Zišli sme sa, lebo vyslovene nesúhlasíme, aby sa v našom meste konali podobné akcie ako táto a galavečer kotlebovej strany, kde sa v nedeľu zúčastnili jej čelní predstavitelia na čele s predsedom. Je neúnosné, aby sa v našom meste rozmáhal klerofašizmus a šírila nenávisť,” povedala účastníčka tichého protestu Zuzana Hrušková.

„To sú všetko boľševici. Aj vy ste boľševik,” uštedril poznámku jeden zo starších pánov, ktorý sa pristavil pri protestujúcich a novinároch. Potom pokračoval ďalej v ceste do hotela. Stretnutie protestujúcich a účastníkov seminára si horšie incidenty, ako pár podobných slovných či historických výmien názorov a vedomostí, nevyžiadalo.

V hoteli bolo plno

Podujatie v sále súkromného hotela Kultúra začalo s oneskorením. Ľudia prichádzali aj po oficiálnom čase začiatku až napokon bolo vnútri beznádejné plno. Približne dvesto ľudí počúvalo historikov Ivana Mrvu, Martina Lacka aj kňaza Jána Košiara.

„Režim neospravedlňujeme. Sme aj kritickí, ale za slovenského štátu sa udiali aj dobré veci, aj menej dobré, aj zlé veci. Tak isto, ako potom napríklad v Československu,“ povedal novinárom historik a riaditeľ Slovenského historického ústavu Matice slovenskej Ivan Mrva.

„Isteže, som pripravený diskutovať aj o akejkoľvek oprávnenej kritike,“ odvetil Mrva na otázku, či budú na podujatí hovoriť aj o tých zlých veciach, napríklad deportáciách vlastných občanov do pracovných a koncentračných táborov, ktoré sa za prvej slovenskej republiky v krajine diali.

Je to len zákazka

Podujatie pred dvomi týždňami zrušili v Kine Kultúra, čo sú mestské priestory. Proti jeho konaniu sa vtedy, po upozornení na obsah stretnutia zo strany niektorých Ružomberčanov, postavil primátor Igor Čombor aj prevádzkovateľ verejných priestorov kina – Kultúrny dom Andreja Hlinku, a. s.

Organizátori z OZ Múzeum ozbrojených zložiek 1939 – 1945 a Spoločnosť Andreja Hlinku následne našli priestory na prenájom v súkromnom hoteli Kultúra. Jeho riaditeľ nám povedal, že na podujatie sa nedíva politicky ani historicky, ale len ako bežnú trhovú zákazku. Prenájom, z ktorého má hotel peniaze.

V priebehu týždňa ide už o druhé podujatie v meste, ktorým jeho účastníci spomínali na časy vojnového, slovenského štátu, ktorý vznikol 14. marca 1939. Jedno priamo v mestských priestoroch organizovala a na druhom spoluúčasťou participovala politická strana Kotleba – ľudová strana Naše Slovensko.

Titulná fotografia – ticho protestujúci Ružomberčania pred hotelom Kultúra.

Text a foto: Peter Kravčák.

Verbálne útoky, ale aj historické argumentácie. Protestujúci si od účastníkov seminára vypočuli kadečo.

 

Pred hotelom Kultúra.

Začiatok podujatia k 80. výročiu vzniku slovenského štátu v hoteli Kultúra.

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.